REKLAMA

Jak przezimować zboża, nie narażając upraw na pleśń śniegową?

Redakcja
29.11.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Pleśń śniegowa to powszechna i najgroźniejsza choroba, która może zaszkodzić różnym gatunkom zbóż. Narażone są na nią przede wszystkim ozime odmiany żyta, jęczmienia i pszenżyta. Chcesz dowiedzieć się, jak przezimować zboża, nie narażając upraw na pleśń śniegową? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

fot. materiał sponsorowany
REKLAMA

Pleśń śniegowa zbóż – przyczyny 

Gdy w okresie jesiennym temperatura spada, rozpoczyna się proces przygotowań upraw ozimych do zbliżającej się zimy. Rozwój roślin zostaje zahamowany, a one gromadzą zapasy składników odżywczych potrzebnych do ich przetrwania. Główną przyczyną zarażenia zbóż pleśnią śniegową jest więc brak odpowiedniego nawożenia przed nadejściem mroźnego okresu. Jeśli zadbaliśmy o tę kwestię wcześniej i dostarczyliśmy roślinom niezbędnych składników odżywczych – m.in. fosforanu, potasu oraz innych ważnych mikroelementów, to tym samym zniwelowaliśmy ryzyko przemarzania i pleśni śniegowej. Jakie dodatkowe czynniki zwiększają ryzyko pleśni śniegowej? 

  • wysoka wilgotność;
  • ograniczona ilość powietrza;
  • temperatura ok. 2℃.

Choć wymienione wyżej czynniki charakteryzuje okres zimowy, to należy jednak pamiętać, że pleśń śniegowa może infekować najsłabsze rośliny już jesienią. 

Pleśń śniegowa zbóż - zwalczanie i profilaktyka 

Zwalczanie pleśni śniegowej to bardzo trudne zadanie, dlatego kluczowym aspektem jest odpowiednie zapobieganie chorobie. W jaki sposób należy zadbać o profilaktykę w tej kwestii? 

  • Świadome i zrównoważone nawożenie, uwzględniające nie tylko azot, ale także inne, makro- i mikroelementy;
  • Ograniczenie nadmiernego parowania wody i poprawienie jakości gleby poprzez wiosenne bronowanie upraw;
  • Stosowanie zapraw nasiennych;
  • Oczyszczenie pola z resztek pożniwnych;
  • Zmniejszenie normy wysiewu, a w niektórych sytuacjach nawet późniejszy wysiew;
  • Uprawa odmian zbóż odpornych na pleśń śniegową;
  • Stosowanie wysokiej jakości materiału siewnego, pochodzącego ze sprawdzonych źródeł. 

Skuteczne preparaty na pleśń śniegową 

Gdy stopnieje śnieg i jednak zauważysz, że zboża zaatakowała pleśń śniegowa – najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich fungicydów. To grzybobójczy oprysk na pleśń śniegową, który możesz użyć zarówno jesienią jak i wiosną – w zależności od momentu wykrycia choroby. Przeznaczony jest zarówno do stosowania po zdiagnozowaniu infekcji na roślinach oraz zapobiegawczo. W przypadku gdy pola upraw zostały zarażone w lekkim stopniu, wybierz preparat na pleśń śniegową, który w swoim składzie zawiera miedź HGA.

Pleśń śniegowa to jedna z najgroźniejszych chorób grzybowych, która atakuje przede wszystkim zboża ozime. Jednak często zdarza się, że pojawia się również na trawniku. Zwalczanie jej jest bardzo trudne, dlatego profilaktyka oparta m.in. na świadomym nawożeniu odgrywa kluczową rolę. To o nią powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

(rup) artykuł sponsorowany

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA