REKLAMA

Jak przygotować sianokiszonkę dobrej jakości

Redakcja - Uprawa
20.06.2019
chat-icon 0

O wysokiej jakości sianokiszonki decyduje kilka czynników, które mają wpływ na wartość odżywczą przygotowanej paszy. Jej jakość przekłada się na wydajność i zdrowie krów.

fotolia
REKLAMA

O wysokiej jakości sianokiszonki decyduje kilka czynników, które mają wpływ na wartość odżywczą przygotowanej paszy. Jej jakość przekłada się na wydajność i zdrowie krów.

Prawidłowo sporządzona sianokiszonka stanowi bogate źródło białka i energii. O wyprodukowaniu dobrej sianokiszonki decydują następujące czynniki:

- Odpowiedni surowiec. Najbardziej wartościowe do zakiszania są rośliny motylkowe – koniczyna czerwona i lucerna w czystym siewie lub w mieszance traw.

- Właściwy termin zbioru traw – decyduje o nim faza wzrostu rośliny.

Wiodące gatunki traw kosi się od początku do pełni kłoszenia, natomiast w przypadku roślin motylkowych od momentu pączkowania do początku kwitnienia.

Zbyt wczesny zbiór, gdy surowiec jest jeszcze zbyt wilgotny zmniejsza wartość energetyczną i nadaje się dla jałówek i krów zasuszonych. Takie pasze są również kwaśne, a co za tym idzie, mniej chętnie pobierane przez krowy. Natomiast opóźnienie koszenia i nadmierne wysuszenie (35-40% s.m.) powoduje, że staje się trudna do ubicia, często się zagrzewa, a także pleśnieje.

- Wysokość ścięcia. Za optymalną uważa się 5-10 cm, gdyż w ten sposób ogranicza się zanieczyszczenia zielonki. Zbyt niskie koszenie przyczynia się do niewłaściwej fermentacji i stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Ważne jest również, aby kosić suchą trawę, gdyż mokra zielonka zlepia się i nie podsusza skutecznie. Najlepszą porą koszenia są godziny południowe i popołudniowe z uwagi na najwyższą zawartość cukrów w roślinach.

- Właściwa wilgotność. Stopień podsuszenia zielonki ma znaczący wpływ na wielkość strat powstających w procesie kiszenia. Zielonka powinna być natychmiast po skoszeniu przetrząsana, aby jak najszybciej zaczęło się jej podsuszanie. Zawartość suchej masy powinna wynosić 30-35% w przypadku zakiszania w silosie, bądź 45% przy zakiszaniu w belach.

- Szybkość sporządzona kiszonki i dokładne ugniecenie to czynniki decydujące o jakości. Napełnianie silosu (pryzmy) nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni, a kolejne warstwy zielonki o grubości około 25 cm należy dobrze ugnieść (używając np. ciągnika). Wyeliminuje to powietrze z przestrzeni między roślinami i obniży straty powstałe na skutek rozwijania się niepożądanych mikroorganizmów.

Do zakiszania zalecane jest stosowanie specjalnych dodatków ułatwiających ten proces i poprawiających jakość sianokiszonek. Pobudzają one rozwój bakterii kwasu mlekowego i, co ważne, hamują rozwój niepożądanych bakterii. 

Zakiszaną zielonkę należy przykryć folią, która zapewni prawidłowe osiadanie pryzmy.

Sianokiszonki w belach należy owijać kiedy zielonka jest sucha, gdyż ma wtedy najwyższą możliwą zawartość suchej masy. Lepiej do tego celu wykorzystać folię w kolorze jasnym, która odbija promienie słoneczne i dzięki temu zapewnia lepsze warunki fermentacji.

(rzw) jm / opracowane na podstawie MODR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA