REKLAMA

Jak przygotować ziemię pod uprawę warzyw?

Redakcja - Uprawa
10.01.2023
chat-icon 0

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw to jeden z najważniejszych kroków do osiągnięcia satysfakcjonujących plonów. Lekceważąc ten proces, trzeba liczyć się z mało zadowalającymi efektami upraw. Informację o tym, jak przygotować ziemię pod warzywa szybko i skutecznie znajdziesz w dalszej części artykułu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw to jeden z najważniejszych kroków do osiągnięcia satysfakcjonujących plonów. Lekceważąc ten proces, trzeba liczyć się z mało zadowalającymi efektami upraw. Informację o tym, jak przygotować ziemię pod warzywa szybko i skutecznie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego warzywa nie rosną na danej glebie?

Mimo że informacje o tym, jak przygotować ziemię pod warzywa są ogólnodostępne, wiele osób ma problem z prawidłową uprawą tych roślin. Najczęściej przyczyną braku lub ubogich plonów zaniedbanie poprawy zasobności gleby. Często zapominamy o tym, jak ważne jest zasilenie ziemi materią organiczną. Należy jednak pamiętać, że jeśli ziemia nie zostanie zaprawiona próchnicą, trzeba liczyć się ze słabym, małymi plonami.

Przyczyną tego, że warzywa nie rosną, może być również zaniedbanie odchwaszczania, które stanowi bardzo ważny proces. Trzeba zaznaczyć, że chwasty mogą zabierać wodę i składniki pokarmowe przeznaczone dla warzyw. Te mogą nie rosnąć w danej glebie także wtedy, gdy będzie ona miała poziom pH nieodpowiedni dla uprawianych roślin. Problematyczne może być zbyt niskie i wysokie zakwaszenie ziemi. Zatem, jeśli zależy Ci na dorodnych plonach, nie bagatelizuj procesu przygotowywania gleby pod warzywa.

Ziemia pod uprawę warzyw - jak przygotować?

Aby gleba nadawała się pod uprawę warzyw, musi posiadać odpowiednią strukturę i poziom pH, a także wyróżniać się żyznością . Ponadto ważne, aby jej obszaru nie zajmowały chwasty.

Popraw jej strukturę

Aby na danej glebie rosły warzywa, musi posiadać odpowiednią strukturę. Jeśli jest ona zbyt lekka, należy dodać do niej organiczną materię, gwarantującą skuteczniejsze magazynowanie wody. Jeśli jednak ziemia jest mocno zbita i gliniasta, trzeba rozluźnić ją przy pomocy gruboziarnistego piasku lub nawozu organicznego. Należy pamiętać, że poprawienie struktury gleby piaszczystej, wyjątkowo lekkiej często jest bardzo czasochłonne i trudne, dlatego w tym przypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ewentualnie można zdecydować się na uprawę warzyw na podwyższonych grządkach, czyli w specjalnych skrzyniach.

Zadbaj o jej poziom pH

Aby warzywa rosły na danej glebie, musi ona posiadać odpowiednie pH. Znaczna część warzyw rośnie na ziemiach obojętnych, których pH mieści się w przedziale 6,5-7,4. Jeśli gleba jest zbyt zasadowa lub kwaśna, trzeba zastosować odpowiednie techniki regulujące odczyn.

Jeśli chcesz skutecznie zakwasić glebę, dokładnie ją przekop, a następnie zmieszaj z ptasim obornikiem, torfem lub specjalnym nawozem przeznaczonym do obniżania pH ziemi. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby odkwasić glebę, zastosuj wapno np. w postaci dolomitu mielonego czy kredy nawozowej.

Pamiętaj o odchwaszczaniu

Jeśli chcesz na danym obszarze posadzić warzywa, koniecznie oczyść go z chwastów. Jak zrobić to najskuteczniej? Otóż najlepiej przekopać cały teren, na którym chcesz prowadzić uprawy. Silne korzenie warto wyciągnąć z ziemi widłami. Zabieg odchwaszczania zaleca się wykonywać jesienią.

Nie zapomnij o użyźnianiu

Jak przygotować ziemię pod uprawę warzyw? Koniecznie trzeba ją użyźnić. Do tego celu można wykorzystać nawozy organiczne, takie jak obornik czy kompost. Warto zastosować także nawozy zielone jako przedplon lub poplon, a także nawozy mineralne. Ostatnie z nich przenoszą do gleby cenne pierwiastki, które dbają o prawidłowy rozwój roślin. Jednak trzeba pamiętać, że środki te można przedawkować, dlatego należy używać ich z umiarem.

Jakie nawozy pod warzywa?

Już wiesz, jak przygotować ziemię pod uprawę warzyw. Teraz czas dowiedzieć się, jakie nawozy należy zastosować, aby cieszyć się bogatymi plonami. Przede wszystkim przed założenie warzywnika powinieneś wymieszać glebę z obornikiem, który dostarcza wiele cennych składników odżywczych i przyspiesza tworzenie się próchnicy. Poza obornikiem warto zastosować kompost, który także uczestniczy w procesach glebotwórczych.

Ponadto zanim założysz warzywnik, posiej na jego terenie rośliny fitosanitarne (grykę lub rzepak) i zastosuj nawozy zielone. Dzięki nim ograniczysz zachwaszczanie gleby, pozbędziesz się szkodliwych pędraków i dostarczysz do ziemi niezbędny azot. Podczas nawożenia pamiętaj, aby zachować umiar, gdyż nadmiar tych składników może być szkodliwy!

Jakie narzędzia są potrzebne do przygotowania ziemi pod uprawę warzyw?

Aby przygotować glebę pod warzywa, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Podczas tego procesu niezbędne okazuje się:

Jeśli zamierzasz siać warzywa na większym terenie, możesz zamienić te proste narzędzia na zaawansowane sprzęty, które znacznie przyspieszą pracę. Jednym z nowoczesnych urządzeń, umożliwiających przygotowywanie gleby pod warzywa, jest glebogryzarka. Dzięki niej nie będziesz musiał przekopywać całego terenu ręcznie, przy pomocy szpadla.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA