REKLAMA

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

Redakcja - Uprawa
22.10.2022
chat-icon 0

Rozplanowanie drzew owocowych w ogrodzie to niezwykle istotne zadanie, dlatego powinniśmy podejść do niego z maksymalnym zaangażowaniem. Najważniejszym etapem jest wybranie odpowiednich roślin, które się wzajemnie zapylają. Możemy posadzić blisko siebie dwie grusze, a także dwie czereśnie, dzięki czemu uzyskamy optymalny układ w naszym ogrodzie. Jak zaplanować sadzenie drzew owocowych? Przeczytasz o tym w naszym dziale„więcej niż rolnictwo”.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Rozplanowanie drzew owocowych w ogrodzie to niezwykle istotne zadanie, dlatego powinniśmy podejść do niego z maksymalnym zaangażowaniem. Najważniejszym etapem jest wybranie odpowiednich roślin, które się wzajemnie zapylają. Możemy posadzić blisko siebie dwie grusze, a także dwie czereśnie, dzięki czemu uzyskamy optymalny układ w naszym ogrodzie. Jak zaplanować sadzenie drzew owocowych? Przeczytasz o tym w naszym dziale „więcej niż rolnictwo”.

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

Kiedy wybierzemy wzajemnie zapylające się rośliny, jak grusza i czereśnie, możemy przystąpić do zagospodarowania przestrzeni w naszym ogrodzie. Śliwki, jabłka czy gruszki prosto z drzewa smakują zupełnie inaczej niż te zakupione w supermarkecie. Dzięki temu możemy zapewnić sobie dostęp do świeżych, zdrowych owoców, które z pewnością wykorzystamy na wiele różnych sposobów. Musimy mieć na uwadze, że rozplanowanie drzew owocowych w ogrodzie wymaga wielu prac. Należy nie tylko wybrać odpowiednie miejsce, przygotować glebę czy rozplanować nasadzenia. Powinniśmy w rozsądny sposób zagospodarować przestrzeń zieloną, aby drzewka zostały posadzone w odpowiednich odległościach od siebie.

Zastanawiając się nad pytaniem, jak rozmieścić drzewa owocowe w ogrodzie, powinniśmy uwzględnić wymagania poszczególnych gatunków, uwzględniając rodzaj gleby oraz stopień nasłonecznienia. Jeśli mamy taką możliwość warto, abyśmy oddzielili część ogrodu z drzewami owocowymi od pozostałych roślin. Takie rozwiązanie niesie za sobą co najmniej dwie korzyści. Przede wszystkim umożliwi ono uzyskanie optymalnych plonów przy jednoczesnym nadaniu ogrodu niezwykle estetycznej aranżacji, w której przebywanie stanie się jeszcze większą przyjemnością. Co więcej, nader chaotyczne rozsadzenie drzewek może znacząco utrudnić wszelkie przeprowadzane na terenie ogrodu prace pielęgnacyjne.

W przypadku braku możliwości oddzielenia drzew owocowych od reszty ogrodu możemy połączyć nasz mini sad z ogrodem ozdobniczym. W takiej sytuacji powinniśmy założyć trawnik między drzewkami owocowymi, co pozwoli na stworzenie pięknej przestrzeni, w której wszelkie prace będziemy wykonywali w ramach relaksu. Warto w pobliżu posadzić rośliny, takie jak mięta pieprzowa, czosnek czy nasturcja, które będą się nie tylko znakomicie prezentowały, ale również pomogą w odstraszeniu szkodników drzew owocowych.

Jak sadzić drzewa owocowe w ogrodzie?

W zależności od wielkości naszego ogrodu powinniśmy zdecydować się na zainwestowanie w większą lub nieco mniejszą liczbę roślin sadowniczych. Jednym z lepszych rozwiązań w przypadku ograniczonej ilości miejsca, jest uprawa intensywna, polegająca na uprawie niskich oraz karłowatych odmian drzew. Tego rodzaju rośliny nie wymagają nadmiernej ilości miejsca, a dodatkowo możemy je posadzić w stosunkowo niewielkich odstępach. Dzięki temu nawet w przypadku niewielkiej powierzchni z łatwością rozmieścimy nieco większą liczbę drzew, a tym samym będziemy mogli uzyskać lepsze plony.

Ponadto, jeśli planujemy posadzenie agresty czy porzeczki, możemy rozmieścić je pod ścianą bądź też płotem w formie sznurów. Konieczne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na wymagania konkretnych drzew. Najwięcej miejsca potrzebują czereśnie, jabłonie, śliwy oraz grusze, czyli drzewa na silnie rosnących podkładach. To właśnie dla nich powinniśmy przeznaczyć od około 7 do 9 m2. Natomiast wiśnie, brzoskwinie czy morele potrzebują około 5 m2, a drzewa na podkładach skarlających mają nieco mniejsze wymagania powierzchniowe, dzięki czemu wystarczą im jedynie 3-4 m2.

Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie? Wymagania glebowe

Powinniśmy mieć na uwadze, iż gleba pod uprawę zarówno drzew, jak i krzewów owocowych powinna być próchnicza oraz żyzna. Dzięki temu będą one miały możliwość na dobre ukorzenienie się oraz prawidłowy wzrost. Nie bez znaczenia jest także właściwa zasobność w składniki odżywcze. Dodatkowego zasilania wymagają od nas stanowiska lekkie oraz piaszczyste, dlatego w takiej sytuacji powinniśmy wierzchnią warstwę ziemi pomieszczać z zarówno z torfem, jak i kompostem w ilości od 40 do 60 kg na m2. Warto, abyśmy odczekali kilka tygodni, zanim gleba usiądzie, a dopiero w następnym kroku zabrali się za nasadzenia. Nie możemy pomijać również faktu, że odmienne gatunki drzew mają różne zapotrzebowania glebowe. Odczyn obojętny jest najlepszy dla rozwoju czereśni, moreli, wiśni, brzoskwiń, winorośli czy śliwy. Porzeczki oraz grusze i jabłonie doskonale czują się na lekko kwaśnej ziemi, a truskawki, agrest czy maliny potrzebują z kolei znacznie kwaśniejszej gleby. Natomiast odczyn poniżej 5 pH będzie doskonały do rozwoju jagód, borówek, żurawiny oraz poziomek.

Pamiętajmy także od regularnych odchwaszczaniu podłoża, by późniejsza walka z uciążliwymi chwastami nie stanowiła dla nas większego problemu.

Rozsadzenie drzew owocowych może wydawać się nie lada wyzwaniem, jednak z odpowiednim przygotowaniem z pewnością sobie z nim poradzimy. Własne drzewka owocowe to wyjątkowe udogodnienie, dlatego warto w nie zainwestować, by cieszyć się pysznymi, soczystymi owocami w każdym sezonie.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA