REKLAMA

Jak rozpoznać płeć królika?

Redakcja - Zwierzęta
12.01.2023
chat-icon 0

Rozpoznanie płci młodego królika może przysporzyć nam wiele trudności. Młode, jeszcze w pełni nierozwinięte osobniki nie są łatwe do rozróżnienia. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać płeć królika w taki sposób, by nie wywołać u zwierzęcia niepotrzebnego stresu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Rozpoznanie płci młodego królika może przysporzyć nam wiele trudności. Młode, jeszcze w pełni nierozwinięte osobniki nie są łatwe do rozróżnienia. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać płeć królika w taki sposób, by nie wywołać u zwierzęcia niepotrzebnego stresu.

Płeć królika - jak rozpoznać? Skuteczne porady

Odstawione od matki młode króliki powinny przebywać razem z rodzeństwem do około 3-4 miesiąca życia. Wynika to z faktu, że zwierzęta te mają silnie rozwinięty instynkt stadny, dlatego bliskość rodzeństwa jest niezwykle istotna dla ich odpowiedniego rozwoju. Około 4 miesiąca wchodzą one w okres dojrzewania, co pozwala na łatwiejsze określenie ich płci. U mniejszych ras czas ten przypada na około 4-6 miesiąc życia, natomiast u przedstawicieli ras dużych w wieku od 6 do 8 miesięcy.

Jak rozpoznać płeć u królika? Krok po kroku

Pierwszym krokiem w stronę rozpoznania płci królika jest odpowiednie chwycenie zwierzęcia. Musimy pamiętać, by zrobić to w bezpieczny i stabilny sposób. Dzięki temu zwierzę nie ucieknie z naszych rąk, ale również nie zrobimy mu krzywdy ani nie wywołamy niepotrzebnego stresu. Czynność powinniśmy rozpocząć od głaskania króliczka, by nieco uspokoić zwierzątko. Następnie delikatnie, jednak zdecydowanie jedną dłonią chwytamy malucha za skórę na karku, by drugą dłoń podłożyć pod jego zadek. Pamiętajmy o tym, aby nie podnosić królika jedną ręką, ponieważ nie jest to dla niego komfortowe.

Jeśli zwierzę nie będzie się nam wyrywało, możemy położyć je na plecach, co znacząco ułatwi rozpoznanie jego płci. W momencie, w którym królik nie jest spokojny, powinniśmy wziąć go na kolana, plecami do brzucha. Kiedy znajdziemy odpowiednią pozycję, możemy przystąpić do rozchylenia futerka między skokami, tuż nad omykiem, aż do momentu, w którym zobaczymy odbyt, a także zewnętrzne narządy płciowe.

Jak rozpoznać płeć królika? Krok drugi

Po delikatnym naciągnięciu skóry nad jego narządami płciowymi, u przedstawicieli płci męskiej zaobserwujemy mały, przypominający rurkę wyrostek. Natomiast u samiczek w niewielkiej odległości od odbytu widoczny będzie otworek z zagłębieniem w kształcie litery Y. Jeśli nie zyskamy pewności, że dobrze rozpoznaliśmy płeć u naszych królików, możemy porównać swoje obserwacje z dorosłymi osobnikami. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem będzie rozsadzenie wszystkich królików do osobnych klatek, co nie zawsze jest wykonalne.

W przypadku braku alternatyw dobrym sposobem będzie skonsultowanie się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam w określeniu płci zwierząt.

Jak rozpoznać płeć królika po zachowaniu? Czy to możliwe?

Jednoznaczne określenie płci królika po zachowaniu nie jest możliwe. Możemy jedynie spekulować, co w rezultacie nie przyniesie nam wiarygodnych wniosków. Jednak z reguły samce są nieco bardziej płochliwe, spokojne oraz kontaktowe. W okresie dojrzewania, a także zwiększonej aktywności płciowej znaczą terytorium swoim moczem.

W przypadku samic możemy zaobserwować większą aktywność, odwagę czy nawet zachowania agresywne. Co więcej, przedstawicieli płci żeńskiej są nieco bardziej drażliwe, a także mniej kontaktowe od króliczych samców.

W jakim wieku można określić wiek królika?

Wiemy już, że określenie płci królika możliwe jest dopiero około 4 miesiąca życia. Jej rozpoznanie u nowonarodzonych osobników nie jest możliwe, dlatego powinniśmy z tym poczekać do momentu ich pełnego rozwinięcia. To bardzo ważna kwestia, która ma niebagatelne znaczenie dla późniejszego rozmnażania się zwierząt. Według ekspertów najlepiej, abyśmy kupowali przedstawicieli męskich oraz żeńskich od różnych hodowców, co pozwoli na wykluczenie blisko spokrewnionego krycia. Ma to duże znaczenie dla zdrowia potomstwa królików.

Różnice płci u dorosłych osobników

Określenie płci u dorosłych królików jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku młodych. Wynika to z faktu, że pierwotne cechy płciowe są już u nich rozpoznawalne, ale również istnieją inne wskazówki, dzięki którym możemy określić ich płeć, bez zaglądania zwierzęciu pod ogon. Porównując króliki tej samej rasy, możemy zaobserwować, że u samców występują większe oraz cięższe głowy, nieco szersze kości, a także lekko kanciaste ruchy.

Natomiast przedstawicieli płci żeńskiej są bardziej zaokrąglone, proporcjonalne oraz nieco większe od samców. Głowa samicy jest nieco mniejsza oraz dłuższa niż w przypadku króliczych samców. Są to pewne wskazówki, które możemy wziąć pod uwagę, jednak najlepiej z bliska przyjrzeć się narządom płciowym. To najlepszy sposób na rozpoznanie płci u królika, dający pewność, zamiast domysłów, jak w przypadku obserwacji wyglądu zwierząt.

Jak rozpoznać płeć królika? Podsumowanie

Obserwacja zachowań królików może być dla nas pewną wskazówką, jednak nie powinniśmy w pełni się na niej opierać. Jedynie sprawdzenie ich narządów płciowych może pomóc na w rzetelnym określeniu ich płci, co jest bardzo ważnym elementem przy hodowli zwierząt. Warto, abyśmy dokładnie przyjrzeli się naszym podopiecznym, a w razie potrzeby skonsultowali z lekarzem weterynarii.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA