REKLAMA

Jak skutecznie zwalczać chwasty w burakach cukrowych

Redakcja - Uprawa
30.05.2021
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Burak cukrowy to jedna z najbardziej dochodowych upraw na świecie. W polskichwarunkach zyski z uprawy buraków zaczynają się przy plonie 350-400 kwintali z hektara.

REKLAMA

Burak cukrowy to jedna z najbardziej dochodowych upraw na świecie. W polskich 

warunkach zyski z uprawy buraków zaczynają się przy plonie 350-400 kwintali z hektara.

Przychód uzyskany poniżej tej granicy zazwyczaj jest w stanie pokryć poniesione nakłady. Można łatwo pokonać tę granicę przestrzegając podstawowych zasad poprawnej agrotechniki buraka cukrowego.

Najlepsi plantatorzy uzyskują 600-700 q z ha i to wcale nie na najlepszych glebach.

Jak zatem doprowadzić do produkcji na takim poziomie?

Skuteczne zwalczanie chwastów atakujących rośliny to jeden z podstawowych czynników sprzyjających dobrym plonom buraków.

Oto jak producenci buraka cukrowego radzą sobie z uporczywym wrogiem roślin jakimi są chwasty jednoliścienne.

- W początkowej fazie wzrostu buraki cukrowe bardzo wolno zakrywają międzyrzędzia, co również sprzyja intensywnemu wzrostowi chwastów - wyjaśnia Krzysztof Osuszyński - rolnik z woj. Świętokrzyskiego.

Efektem jest duża konkurencja o wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń pomiędzy roślinami buraków cukrowych a siewkami chwastów w początkach prowadzenia plantacji.

Przprowadzając regulację zachwaszczenia na plantacji dobrze jest w pierwszej kolejności wdrożyć działania profilaktyczne takie jakstanowisko w płodozmianie, uprawa roli, terminowy siew czy nawożenie mineralne.

Metody niechemiczne stosowane w regulacji zachwaszczenia są niewystarczające, dlatego należy przyjąć odpowiednią strategię w walce z nimi.

- Zabieg zwalczania chwastów przeprowadzony w nieprawidłowy sposób może znacznie ograniczyć plon korzeni buraków cukrowych, zawartość cukru oraz utrudnić ich zbiór - dodaje Osuszyński. Dlatego teżważne jest dokonanie odpowiedniego doboru środków ochrony roślin do zwalczania chwastów występujących na polu w okresie od wschodów do zakrycia międzyrzędzi.

Dużym zagrożeniem w uprawie buraka cukrowego są chwasty 1-liścienne. Wiele z nich charakteryzuje duża dynamika wzrostu, szczególnie w wyższych temperaturach jak np. chwastnica jednostronna. Dużym problem na niektórych plantacjach może być również perz, który swoją żywotność zawdzięcza podziemnym kłączom. Także owies głuchy występujący w dużym nasileniu może w znacznym stopniu wpływać na obniżenie plonu buraka. Skuteczne zabiegi herbicydowe to gwarancja sukcesu w uprawie.

- Moje wieloletnie doświadczenie w uprawie buraka cukrowego pokazuje, że chwasty jednoliścienne najlepiej zwalczyć jednym celnym zabiegiem - radzi Osuszyński. Ja używam do tego celu preparatów należących do grupy „graminicydów” zawierającego w swym składzie Chizalofop – P – etylu ponieważ oprócz doskonałego zwalczania chwastów gwarantuję również pełne bezpieczeństwo dla młodych roślin buraka w porównaniu do innych substancji aktywnych z tej grupy. Preparat stosuję nalistnie gdy wszystkie chwasty już wzejdą. Z doświadczenia wiem, że chwasty, które pojawiają się po zabiegu nie są zwalczane.

Chwasty jednoroczne (np. chwastnica) są najbardziej wrażliwe na działanie środka w fazie 2-3 liści, a perz właściwy w fazie 4-6 liści.

Z uwagi na wysoką skuteczność preparatu zawierającego Chizolafop - P - etylu dawki dobieram indywidualnie pod kontem faz rozwojowych chwastów, warunków pogodowych oraz stosując dodatkowo adiuwant – podkreśla Osuszyński.

W optymalnych warunkach pogodowych do zwalczania wszystkich chwastów jednoliściennych we wczesnych fazach wzrostu stosuję obniżoną o 25 % dawkę co w znaczący sposób pozwala ograniczyć koszt zabiegu.

- Zaobserwowałem również, że dodatek adiuwantu (najlepiej olejowego) przyśpiesza działanie preparatu gdy warunki pogodowe są niekorzystne (chłodna pogoda i susza) lub gdy zabieg się opóźnił i chwasty przekroczyły optymalne fazy wrażliwości. Wtedy również stosuję pełne dawki preparatu – twierdzi Osuszyński.

(rup) Tomasz Kodłubański

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA