REKLAMA

Jak sprzedać gospodarstwo rolne?

Sprzedaż ziemi pod uprawy nigdy nie była najłatwiejszym procesem. Zasady, które obowiązują w tej materii, są inne niż np. te dotyczące sprzedaży nieruchomości w mieście lub ziemi pod budowę budynków mieszkalnych i usługowych. Zanim więc zdecydujesz się wystawić gospodarstwo rolne na sprzedaż, powinieneś się z nimi zapoznać, aby nie doszło do nieporozumień i w efekcie do pojawienia się kłopotów natury administracyjnej i prawnej.

6 grudnia 2021 chat-icon0

REKLAMA
Od 2019 roku obowiązują nas nowe przepisy dotyczące sprzedaży ziemi rolnej i wielu właścicieli gospodarstw, którzy planowali ich sprzedaż, zastanawia się, co się w nich zmieniło. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniższy artykuł, w którym przedstawiamy aktualnie obowiązujące zasady przy sprzedaży ziemi rolnej, a także podpowiadamy, jak sprzedać gospodarstwo rolne i na co warto uważać podczas tego procesu. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Aktualne przepisy dotyczące sprzedaży ziemi rolnej

Dla niektórych osób kwestie prawne przy sprzedaży ziemi rolnej mogą okazać się nieco zawiłe, jednak wbrew pozorom nie są one skomplikowane. Obecnie najłatwiejszą drogę mają posiadacze gruntów rolnych, których powierzchnia nie przekracza 0,3 hektara. Ziemią o takim rozmiarze można w zasadzie dysponować wedle uznania, ponieważ nie podlega ona pod obowiązującą obecnie ustawę dotyczącą kształtowania ustroju rolnego. Jeśli więc posiadasz niewielkie gospodarstwo, które ma mniej niż 0,3 ha powierzchni, możesz je sprzedać w zasadzie od razu i to komukolwiek chcesz - ta osoba nie musi być rolnikiem i nie musi na tej ziemi prowadzić działalności.

Nieco inaczej sprawa wygląda w momencie, kiedy twoja ziemia ma powierzchnię większą niż 0,3 hektara, ale mniejszą niż 1 hektar. W tym przypadku również kupcem może być dowolnie wskazana przez Ciebie osoba, jednak cały proces jest już nieco bardziej złożony. Wynika to z faktu, że w naszym kraju obowiązuje tzw. prawo pierwokupu. W sytuacji sprzedaży ziemi rolnej, której powierzchnia wynosi mniej niż 1 ha, ale więcej niż 0,3 ha, to jej obecny dzierżawca posiada właśnie prawo pierwokupu. Może on oczywiście zaniechać skorzystania z tej możliwości i wtedy automatycznie przechodzi ono na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, powszechnie znany jako KOWR. Analogicznie wygląda to w przypadku, kiedy ziemia nie ma dzierżawcy. Chcąc sprzedać działkę rolną, której wymiary mieszczą się we wskazanym przedziale, pierwszym krokiem będzie więc spisanie u notariusza umowy warunkowej. Jej kopia musi zostać przedstawiona w KOWR, który od tego momentu ma 30 dni na podjęcie decyzji dotyczącej skorzystania z prawa do pierwokupu. Jeśli upłynie wskazany okres, a decyzja nie zapadnie lub ośrodek zrezygnuje z tej możliwości, możesz bez przeszkód sprzedać swoją ziemię rolną dowolnemu kupującemu, który tak jak zostało wspomniane - nie musi być rolnikiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że konieczne będzie oczywiście spisanie umowy notarialnej, natomiast nabywca musi mieć pełną świadomość tego, że od dnia zakupu działki obowiązuje 5-letni okres ochronny, podczas którego nie ma on możliwości aby ją sprzedać lub wydzierżawić innej osobie.

REKLAMA
Najbardziej złożony i skomplikowany proces sprzedaży mają właściciele ziem rolniczych o powierzchni przekraczającej 1 hektar. W takim wypadku kupcem powinien być zawodowy rolnik, jednak istnieje możliwość, aby taką ziemię nabyła osoba, która rolnikiem nie jest - jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami. Po pierwsze - KOWR musi wydać zgodę na taką sprzedaż, jednak aby w ogóle ją otrzymać, jako sprzedający musisz udowodnić, że nie było możliwości, aby Twoją ziemię nabył inny rolnik. Po drugie - nowy właściciel musi zadeklarować, że będzie na zakupionym terenie prowadził działalność rolniczą, oraz potwierdzić, że ma on świadomość dotyczącą obowiązującego okresu ochronnego, który wynosi 5 lat i podczas którego nie może on ani sprzedać, ani wydzierżawić nikomu kupionej ziemi. Po trzecie - transakcja nie przyczyni się do nadmiernej koncentracji ziemi rolnej, co ma ogromne znaczenie.

Jak sprzedać ziemię rolną - krok po kroku w 2021 roku

Sprzedający po załatwieniu wszystkich formalności i upewnieniu się, że może on sprzedać posiadane przez siebie tereny, powinien w pierwszej kolejności przejrzeć wszystkie dokumenty związane ze swoim gruntem rolnym. Na ich podstawie można dowiedzieć się o wielu istotnych kwestiach, które mają znaczenie podczas wystawiania ogłoszenia o sprzedaż. Podstawowe informacje to kształt działki oraz jej dokładna powierzchnia. Oprócz tego sprzedawca powinien posiadać wiedzę dotyczącą tego, jaka konkretnie klasa gruntu znajduje się na jego działce - po taką informację należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu (UM lub starostwa powiatowego).

Każdy kupujący chciałby wiedzieć, na co może liczyć, dlatego warto wykonać kilka dokładnych fotografii przedstawiających możliwie najwięcej szczegółów dotyczących działki. Warto uwiecznić na nich m.in. ukształtowanie terenu oraz jego obecny stan.

(rpf) 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Złodzieje części do maszyn rolniczych ujęci na gorącym uczynku

Super Visor 23 maja 2023 chat-icon1

Do funkcjonariuszy wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o kradzieżach części do maszyn rolniczych z jednej z firm położonych nieopodal Rzeszowa. Policjanci zorganizowali zasadzkę, a obserwując wskazane miejsce na zapleczu firmy zauważyli dwie osoby przenoszące energicznie jakieś przedmioty.

- Po pewnym czasie w to miejsce podjechał samochód. Funkcjonariusze z odległości obserwowali całe zdarzenia. Gdy pojazd zaczął odjeżdżać, postanowili go zatrzymać. W fiacie stilo, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, ujawnili agregat prądotwórczy, 4 przekładnie kątowe oraz 4 wałki WOM – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

W zatrzymanym samochodzie razem z mężczyzną przebywała jego znajoma – zatrzymano ich i przewieziono na komendę a rano następnego dnia wstępnie przesłuchano. Funkcjonariusze z wydziału dochodz

REKLAMA

Ciągnik rolniczy spłonął doszczętnie podczas pracy w polu

Redakcja 15 maja 2023 chat-icon1

Pożar miał miejsce 10 maja 2023 roku w miejscowości Szyleny (województwo warmińsko-mazurskie, powiat Braniewski, gmina Braniewo), a zgłoszenie o płonącym w polu ciągniku w wpłynęło tuż po godzinie 17:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Niezwłocznie na miejsce pożaru zostały skierowane dwa pojazdy ratowniczo – gaśnicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zastali ciągnik rolniczy stojący w polu, który był całkowicie objęty ogniem. Do ugaszenia pożaru wykorzystana została woda oraz piana gaśnicza. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

(rpf) pp / Źródło: PSP Braniewo

REKLAMA