REKLAMA

Jak suszyć czosnek po wykopaniu?

Redakcja
03.09.2024
chat-icon 0

Czosnek jest niezastąpionym składnikiem szeregu potraw o niesamowitych właściwościach, dlatego coraz częściej decydujemy się na jego uprawę. Jednak, abyśmy mieli szansę czerpać maksymalne korzyści z jego walorów smakowych oraz działania, musimy wiedzieć, jak suszyć czosnek po wykopaniu.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

To klucz do zachowania jego intensywnego aromatu, w związku z czym w poniższym artykule zamieściliśmy najważniejsze wskazówki, dotyczące przechowywania tej wspaniałej rośliny.

Zbiory czosnku - kiedy jest najlepszy czas?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak suszyć czosnek po wykopaniu, powinniśmy zastanowić się nad okresem, w którym należy wykopać roślinę. Jej zbiory zazwyczaj przypadają na czas od końca czerwca do początku sierpnia, w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych czy odmiany czosnku. Wskazówką, że jest on gotowy do zbioru, jest jego żółknięcie, a także więdnięcie liści.

Nie powinniśmy czekać, aż zupełnie wyschną, gdyż zbyt późne wykopanie może doprowadzić do rozpadnięcia się główek na ząbki, co utrudnia późniejsze suszenie oraz przechowywanie.

Jak suszyć czosnek? Praktyczne porady

Suszenie czosnku po wykopaniu wymaga od nas wykonania kilku istotnych czynności. Przede wszystkim warto, abyśmy rozpoczęli proces zaraz po oczyszczeniu rośliny. To kluczowe, ponieważ wpływa bezpośrednio na jej trwałość, ale również jakość. Delikatne usunięcie nadmiaru ziemi, bez obcinania korzeni ani łodyg pozwoli nam uzyskać pożądane rezultaty.

Perfekcyjnym miejscem do suszenia czosnku jest zacieniona, sucha i przewiewna przestrzeń, gdzie roślina nie będzie narażona na wilgoć, czy intensywne promienie słoneczne. Czosnek możemy rozwiesić w wiązkach, umieszczając je w taki sposób, by powietrze mogło docierać do każdej główki. Dobrym pomysłem będzie także rozłożenie rośliny na ruszcie lub siatce, co przekłada się na optymalną cyrkulację powietrza.

Jak długo suszyć czosnek po wykopaniu?

Długość suszenia czosnku po wykopaniu uzależniona jest od kilku istotnych kwestii. Wśród nich możemy wymienić warunki atmosferyczne i odmianę rośliny, Zwykle proces ten trwa od dwóch do czterech tygodni.

Czosnek jest właściwie wysuszony, kiedy jego łodygi oraz korzenie są zupełnie suche, a skórka główki krucha, wręcz „papierowa”. Pamiętajmy jednak, aby nie przesuszać rośliny, ponieważ może to doprowadzić do jej nadmiernego stwardnienia, co utrudni nam późniejsze wykorzystywanie jej w kuchni.

Jak przechowywać czosnek po wykopaniu? Cenne wskazówki

Aby dowiedzieć się, jak przechowywać czosnek w domu, musimy uwzględnić szereg ważnych aspektów. Po prawidłowym wysuszeniu kolejnym krokiem jest właściwe przetrzymywanie rośliny, dzięki czemu zachowa swoje doskonałe właściwości na długi czas. W pierwszej kolejności powinniśmy obciąć suche łodygi, pozostawiając jedynie krótki, kilkucentymetrowy fragment.

Czosnek najlepiej przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, w temperaturze nieprzekraczającej 15 stopni Celsjusza. W takich warunkach może on zachować swoje cenne właściwości nawet przez kilka miesięcy.

Przechowywanie czosnku w soli - co warto wiedzieć?

Alternatywną metodą na przechowywanie czosnku w domu, jest wykorzystanie do tego soli. To sposób, który zarówno przedłuży trwałość rośliny, jak i nada jej delikatnie inny, subtelniejszy smak. W tym celu musimy umieścić w słoiku dobrze oczyszczone ząbki czosnku, przesypując każdą warstwę dobrej jakości gruboziarnistą solą.

Istotne jest, by był on całkowicie przykryty solą, co chroni go przed wilgocią i dostępem powietrza. Tak trzymany czosnek możemy wykorzystywać przez długi czas, nie obawiając się o jego zepsucie.

Jak przechowywać czosnek? Podsumowanie

Suszenie oraz przechowywanie czosnku po wykopaniu, jest procesem, wymagającym od nas uwagi i staranności. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków, w których zachowa swoje cenne właściwości, a także niesamowity aromat. Całość trwa od dwóch do czterech tygodni, po których upływie roślina jest gotowa do wykorzystania w naszych lubionych potrawach.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA