REKLAMA

Jak suszyć orzechy włoskie?

Redakcja
01.03.2024
chat-icon 1

Orzechy włoskie posiadają wiele cennych dla zdrowia właściwości – aby ich uprawa była możliwa, konieczne jest jednak posiadanie wiedzy o ich prawidłowym suszeniu i przechowywaniu. Orzechy te mają bowiem skłonność do pleśnienia, a w niektórych przypadkach mogą również zostać zaatakowane przez robaki.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

W artykule podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na zbiory, a także jak wysuszyć orzechy włoskie, aby na długo zachowały swoje walory smakowe i cenne właściwości. Wyjaśniamy również, dlaczego warto zdecydować się na ich uprawę.

Dlaczego warto rozważyć uprawę orzecha włoskiego i jak suszyć orzechy?

Uprawa orzecha włoskiego to świetna opcja między innymi ze względua na to, że drzewa mogą rosnąć nawet 500 lat, a jednocześnie są w wysokim stopniu odporne na mrozy oraz suszę. Na pierwsze plony można liczyć już po 2-3 latach od zasadzenia drzewka, choć najbardziej obfitych zbiorów można się spodziewać po około 40 latach. Te natomiast przypadają na okres od września do końca października, a ze względu na nierównomierne dojrzewanie owoców odbywają się niekiedy kilkukrotnie. W celu jego ujednolicenia stosuje się środki zawierające etefon, które dodatkowo przyspieszają wzrost.

O dojrzałości orzechów świadczy otwieranie się ich zielonych okryw, a także opadanie na ziemię – w takim przypadku należy jak najszybciej przystąpić do ich zbierania, ponieważ mogą szybko stracić swoją jakość. Choć uprawa orzecha włoskiego ma wiele zalet, decydując się na nią, należy przemyśleć i zaplanować kilka kwestii. Jedną z nich jest to, jak wysuszyć orzechy włoskie. Do tego celu potrzebują one bowiem przygotowania odpowiedniej przestrzeni.

Jak wysuszyć orzechy włoskie? Porady dla początkujących sadowników

Początkujący sadownicy nierzadko zastanawiają się nad tym, jak suszyć orzechy włoskie w skorupkach, aby zachowały swoje właściwości i świeżość. Najczęściej radzi się przygotować do tego celu osobne pomieszczenie – może być to wiata bądź budynek gospodarczy. Należy jednak pamiętać o tym, aby panowały w nich odpowiednie warunki. Przede wszystkim powinny być przewiewne. Zanim jednak umieścimy w nich zebrane owoce, może zaistnieć konieczność ich umycia – w przypadku niektórych odmian na skorupce pozostają fragmenty zielonej okrywy, którą należy usunąć tak dokładnie, jak to tylko możliwe. W przeciwnym razie na łupinie rozwinie się pleśń, która z pewnością przedostanie się również do wnętrza.

Po umieszczeniu owoców w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu pozostawiamy je tam na okres około 2 tygodni. W tym czasie obniży się ich zawartość wody, dzięki czemu łuskanie będzie przebiegało bezproblemowo. Ten naturalny sposób na to, jak suszyć orzechy włoskie w łupinach, wymaga jednak regularnego przemieszania owoców w trakcie suszenia.

Jak suszyć orzechy włoskie w skorupkach? Prawidłowe postępowanie z orzechami wielkoowocowymi

Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę dużej ilości orzechów wielkoowocowych, może się okazać, że naturalny sposób ich suszenia nie będzie efektywny. W takim przypadku może dojść do spleśnienia całego zbioru, jako że owoce nie mają możliwości wysuszenia się w optymalnym stopniu. Zatem – jak suszyć orzechy włoskie w łupinach w przypadku gatunków wielkoowocowych? Konieczne będzie zastosowanie suszenia z wykorzystaniem ciepłego powietrza.

Decydując się na tę metodę, należy mieć jednak na względzie, że jego temperatura nie powinna przekraczać 43 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie spadnie jakość owoców, chociażby na skutek utraty aromatu. Po wysuszeniu orzechy należy przechowywać w pomieszczeniu, które będzie suche i chłodne.

Jak suszyć orzechy włoskie w piekarniku? Suszenie owoców do użytku domowego

Jeżeli chcemy wysuszyć niewielką ilość owoców na własne potrzeby, warto zainteresować się tym, jak suszyć orzechy włoskie w piekarniku. To szybka i prosta metoda na zachowanie ich cennych właściwości na dłużej. Najpierw należy oczyścić je z zielonej osłonki i dokładnie osuszyć. Następnie nagrzewamy piekarnik do temperatury około 50 stopni z opcją termoobiegu. Rozkładamy orzechy na blaszce i wstawiamy je do urządzenia, pozostawiając otwarte drzwiczki. Suszenie orzechów włoskich w piekarniku to proces trwający od 2 do 3 godzin – w zależności od wilgotności owoców oraz temperatury urządzenia. Należy mieć jednak na względzie, że nie może być ona zbyt wysoka, ponieważ grozi to utratą walorów smakowych i właściwości.

Pamiętajmy, że pytanie o to, jak suszyć orzechy włoskie bez łupiny, jest bezzasadne – dla zachowania ich długiej świeżości warto pozostawić je w skorupkach na czas suszenia.

(rw)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


robert 02.03.2024

uwielbiam podjadac ale i w pieczywie np. w placku sa dobre

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA