Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet 2024
Dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet, a jednocześnie przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego w Polsce.
Na wymianę pieca na nowy możemy zdecydować się jeszcze przez 6 lat, jako że program planowo ma potrwać do 2030 roku, chociaż samo podpisanie umowy na dotację powinno nastąpić do końca roku 2027. Dowiedz się, ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet oraz jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać.
Czyste Powietrze – dofinansowanie do pieca na pellet
W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dotację na przedsięwzięcia mające się przyczynić ograniczeniu emisji szkodliwych związków. Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie dofinansowanie do pieca na pellet. 2024 to świetny moment na złożenie wniosku, co można uczynić zarówno osobiście w urzędzie, jak i przez internet. O otrzymanie dotacji mogą ubiegać się osoby będące właścicielami bądź współwłaścicielami budynku mieszkalnego pod warunkiem, że ich dochody są mniejsze niż 135 tysięcy złotych w skali roku.
Ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet?
To, ile wynosi dofinansowanie do pieca na pellet, jest ustalane indywidualnie – wnioskodawców przyporządkowuje się do 3 poziomów dofinansowania w zależności od wysokości miesięcznego dochodu na osobę. Podstawowy poziom gwarantuje do 45 procent ceny pieca, a więc do 9100 złotych, podwyższony próg wiąże się z dotacją na poziomie do 14300 złotych, stanowiących 70 procent ceny urządzenia, natomiast największe dofinansowanie do pieca na pellet pokrywa 100 procent kosztów jego zakupu i wynosi do 20400 złotych. Maksymalna kwota przyznawana w programie Czyste Powietrze nie może jednak wynosić więcej niż 136200 złotych – dotyczy to osób, które jednocześnie ubiegają się o dotację na przykład na fotowoltaikę czy termomodernizację domu.
Ile kosztuje piec na pellet z montażem?
Kwestia tego, ile kosztuje piec na pellet z montażem, jest uzależniona od potrzeb danego budynku i jego mieszkańców. Koszt urządzenia uzależniony jest między innymi od jego mocy czy wyposażenia i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Za montaż zapłacimy natomiast najczęściej do 3 tysięcy złotych. W kwestii dofinansowania do pieca na pellet – w nowym domu czy starszym budynku – musimy pamiętać o tym, że przepisy, które weszły w życie w kwietniu 2024 roku, sprawiają, że nie każdy kocioł może być objęty dofinansowaniem.
Aby otrzymać dotację, należy postawić na piec znajdujący się na liście ZUM, która w ubiegłym roku była jedynie wskazówką dla wnioskodawców. Znajdziemy na niej kotły, które spełniają odpowiednie normy – w tym emisyjne. Posiadają ponadto klasę efektywności energetycznej na poziomie co najmniej A+.
Jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet?
Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące dofinansowania do pieca na pellet 2024 znajdziemy na stronie www.gov.pl. Aby złożyć wniosek internetowy na wskazanej stronie, niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. W kwestii tego, jak uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet, należy podkreślić, że przed rozpoczęciem wypełniania wniosku warto przygotować skany wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym księgi wieczystej lub prawa własności do domu. W niektórych przypadkach konieczne jest także załączenie zgody współwłaścicieli lub współmałżonka – dotyczy to sytuacji, w której zawarto ustawową wspólnotę majątkową.
Jeżeli składamy wniosek o dofinansowanie na pellet na podwyższonym lub najwyższym poziomie, musimy również załączyć zaświadczenie, które nas do tego upoważnia i zostało wydane na maksymalnie 3 miesiące od daty składania wniosku.
Wniosek o dofinansowanie do pieca na pellet – co jeszcze warto wiedzieć?
Wniosek o dofinansowanie do pieca na pellet w formie papierowej można złożyć do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zaakceptowaniu wniosku możemy spodziewać się wizyty kontrolera, który potwierdzi jego zasadność. Pozytywny protokół końcowy oznacza, że wypłatę środków otrzymamy w ciągu 30 dni. Pamiętajmy również, że dotacja z Czystego Powietrza nie wyklucza korzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
(rpf)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.