REKLAMA

Jak walczyć z chwastami w kukurydzy

Kukurydza niezależnie od przeznaczenia z jakim jest uprawiana, jest szczególnie narażona na zachwaszczenie. Duża przestrzeń nieobsianej, nieosłoniętej niczym gleby z racji uprawy rzędowej, zostaje opanowana przez niepożądane chwasty. Chcąc uzyskać wysoki plon musimy z nimi skutecznie walczyć.

fot. Agro Flash
3 czerwca 2016 chat-icon0

REKLAMA

Odchwaszanie to zabieg polegający na utrzymaniu możliwe najniższego poziomu liczby chwastów na polu.

Przedwschodowo i przedsiewnie stosuje się głównie zabiegi mechaniczne, związane z właściwą agrotechniką przygotowania stanowiska. Powschodowo, w przypadku małych roślin możemy pokusić się także o zabieg mechaniczny (stosowany głównie w gospodarstwach ekologicznych) za pomocą pielników biernych lub maszyn aktywnych, np. glebobryzarek międzyrzędowych. Niestety w przypadku dużych powierzchni upraw jest to bardzo czasochłonny zabieg.

Decydując się na formę zwalczania chemicznego, powinniśmy wnikliwie zdjagnozować sytuację uprawy, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
– historia pola (króą trzeba przeanalizować i uwzględnić)
– określić występujące gatunki chwastów
– ocenić natężenie występowania uciążliwych chwastów

Dopiero na podstawie analizy w/w czynników powinno się dobrać najodpowiedniejszy program odchwaszczania.

Do najuciążliwszych chwastów kukurydzy należą:
– ostrożeń polny
– perz właściwy
– bylica pospolita
– chwastnica jednostronna
– owies głuchy
– proso właściwe
– rdesty (kolankowaty, plamisty i ptasi)

Oczywiście przed wykonaniem zabiegu powinniśmy znać aktualne prognozy pogody i uwzględnić panujące warunki meteorologiczne.

Zasady stosowania zabiegów przedwschodowych:
– dobrze uprawiona i wilgotna gleba
– temperatura cieczy roboczej powyżej 10°C (najwyższa skuteczność zabiegu)

Zasady stosowania zabiegów powschodowych:
– wykonywanie oprysku w okresie intensywnego wzrostu roślin
– unikanie okresów stresowych (wysokie temperatury, okresy chłodów, duże wahania cieplne)
– wykonywanie zabiegu na młode chwasty (trawy jednoroczne - faza 3 liści, rośliny dwuliścienne – faza 2-6 liści)
– przeprowadzać w okresach jak najwyższej wilgotności powietrza

Najważniejszym okresem dla kukurydzy decydującym o jej plonie jest okres od 4 do 10 liści. Zapewnienie w tym okresie tej roślinie braku konkurencji ze strony chwastów pozwoli jej na zrealizowanie swojego genetycznego potencjału plonowania.

We wszystkich przypadkach zwalczania chemicznego należy przestrzegać zasad stosowania środków zarejestrowanych dla kukurydzy oraz dobrych praktyk rolniczych. Mimo posiadanej wiedzy i właśnych doświadczeń powinniśmy odwoływać się do aktualnych „Zaleceń Ochrony Roślin”.

(ru)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Podlasie: Jedenaście zastępów strażaków walczyło z pożarem kurnika

Redakcja 2 czerwca 2023 chat-icon1

Druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Narwi zostaliśmy zadysponowania do ugaszenia pożaru. Po dotarciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu ratownicy zastali pochłonięty całkowicie ogniem kurnik. Ze względu na wymiaru budynku i skalę pożaru wezwano następne zastępy strażaków. Łącznie z ogniem walczyło aż jedenaście jednostek.

Przybyłe jako pierwsze zastępy strażaków musiały zmierzyć się z zabezpieczeniem drugiego kurnika, który był połączony łącznikiem z objętym ogniem budynkiem. Gasili też już płonący kurnik. Działania trwały łącznie sześć godzin.

Na miejscu łącznie pojawiło się jedenaście zastępów straży pożarnej z Hajnówki, Białegostoku, Narwi, Mochnatych, Czyży, Nowokornina, Łosinki i Trześcianki. Nie podano informacji o tym, czy w kurniku w chwili pożaru były zwierzęta.

REKLAMA

Wypadek przy pracy w rolnictwie – poszkodowany 17-latek pracujący w polu

Redakcja 7 czerwca 2023 chat-icon1

43-letni mężczyzna wraz z 17-latkiem prowadzili prace związane z sianokosami na jednym z pól w Chojnowie (województwo mazowieckie, powiat żuromiński, gmina Kluczbork-Osada). W czasie kiedy 43-latek poszedł do ciągnika aby go uruchomić, maszyna do obracania siana zraniła poważnie 17-latka – poszarpała jego klatkę piersiową i nogę. Służby relacjonujące to zdarzenie oceniają, że młody rolnik stał zbyt blisko urządzenia w trakcie jego uruchamiana. Informacje o wypadku podał Tygodnik Ciechanowski.