REKLAMA

Jak wyciągnąć nasiona z pomidora i przygotować je do siewu

Redakcja - Uprawa
29.01.2022
chat-icon 0

Pomidory - uwielbiane przez każdego z nas we wszelkiej postaci! Jednak nie każdy pomidor ma pyszny, intensywny smak. Dlatego, gdy już trafimy na odmianę pomidora, którego smak nas zachwyci, warto pobrać z niego nasionka, aby zasiać je we własnym ogródku! Nie musisz co roku kupować nowych nasion pomidorów - pokażemy Ci sposób, aby przy odrobinie chęci uzyskać swój własny siew.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Pomidory - uwielbiane przez każdego z nas we wszelkiej postaci! Jednak nie każdy pomidor ma pyszny, intensywny smak. Dlatego, gdy już trafimy na odmianę pomidora, którego smak nas zachwyci, warto pobrać z niego nasionka, aby zasiać je we własnym ogródku! Nie musisz co roku kupować nowych nasion pomidorów - pokażemy Ci sposób, aby przy odrobinie chęci uzyskać swój własny siew.

Nie ma znaczenia, skąd wybrany przez Ciebie pomidor będzie pochodził - ważne jedynie, aby nie zbierać nasion z pomidorów oznaczonych symbolem F1. Znak ten pojawia się właśnie na opakowaniach z nasionami i oznacza, że w pierwszym pokoleniu uzyskamy wyrównany, obfity i dobry jakościowo plon. Niestety, kolejne pokolenia nie dadzą nam już udanego plonu, mogą mieć nawet nieco inny wygląd oraz smak. Twoje pomidory mogą być zarówno od znajomych, jak i z własnej uprawy - ważne, żeby były smaczne!

Dziś wyjaśnimy Ci jak pozyskać nasiona z pomidorów! Wszystko, czego potrzebujesz to dorodny, dojrzały i przede wszystkim zdrowy pomidor!

Jak pozyskać nasiona pomidora?

Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowana sprawa! Pobieranie nasion pomidora jest bardzo proste, trzeba jednak wiedzieć jak to zrobić, aby pestki były jak najwyższej jakości. Tak jak już wspominaliśmy, wszystko, czego potrzebujesz to pomidor, z którego nasiona chcesz pozyskać oraz kilka pomocnych przyborów! W pierwszej kolejności przygotuj potrzebne Ci narzędzia - w tym przypadku będzie to nóż, miseczka, kawałek ręcznika papierowego lub szklanka (w zależności od sposobu, który wybierzesz) oraz słoiczek z zakręcanym wieczkiem. Oczywiście podstawą będzie tutaj cierpliwość i dokładność - bez tego ani rusz!

W przypadku pomidorków koktajlowych sprawa jest szybka i prosta - wystarczy ścisnąć go, aby wydobyć nasiona. Jednak jeśli chodzi o większe pomidory, cały proces przedstawiamy poniżej!

W pierwszej kolejności przygotuj nóż oraz miseczkę, które masz zamiar użyć - porządnie odparz oba narzędzia, nóż dodatkowo możesz naostrzyć. Gdy przygotujesz już swoje akcesoria, przetnij pomidora na pół. Następnie nad przygotowaną wcześniej miską potrzyj jedną połówką pomidora o drugą - sprawi to, że nasiona i miąższ odejdą od skórki, dzięki czemu dalszy proces będzie o wiele łatwiejszy i szybszy!

Jak wysuszyć nasiona pomidora?

Gdy wykonasz już pierwszy krok - możesz działać dalej na dwa sposoby!

Pierwszy z nich polega na wyjęciu nasion z miąższu, a następnie ułożeniu ich na kawałku ręcznika papierowego i zostawieniu ich, aż do wyschnięcia. W przypadku tej metody, chcąc zasiać owe nasionka w ogrodzie, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Z uwagi na zewnętrzną warstwę nasion oczekiwanie na wykiełkowanie jest dosyć czasochłonne. Dzieje się tak, ponieważ wspomniana wierzchnia warstwa nasion utrudnia szybkie kiełkowanie, a roślina sama musi ją usunąć.

Jeśli jednak nie masz na tyle cierpliwości, bądź czasu - przedstawiamy Ci drugi, nieco szybszy sposób!

Polega on na usunięciu wierzchniej warstwy nasion, utrudniającej kiełkowanie. Jak to zrobić? To bardzo proste! Włóż nasiona wraz z miąższem do wypełnionej wodą szklanki. Tak przygotowaną szklankę pozostaw w ciepłym miejscu na trzy dni. Pamiętaj, aby raz dziennie zamieszać wodą. Ważne jest jednak, aby nie trzymać nasion w szklance dłużej niż wspomniane wcześniej trzy dni, ponieważ po tym czasie zaczną one kiełkować. Warto zatem podpisać słoiczek datą, aby nie przegapić końca fermentacji. Podczas całego procesu nasiona powinny opaść na dno. Te, które pozostaną na powierzchni wody, należy wyrzucić.

Po odbytym procesie fermentacji należy łyżeczką wyjąć wierzchnią warstwę niezdanych do użytku nasion, a następnie wylać powstały w szklance płyn. Kolejno należy dolać do niej świeżej zimnej wody, a następnie ostrożnie potrząsnąć, tak aby oddzielić nasiona od miąższu. Powtarzaj te czynności, do momentu aż woda będzie zupełnie czysta i widoczne będą jedynie nasionka bez miąższu. Gdy uda Ci się oczyścić nasiona, ułóż je na kawałku ręcznika papierowego w celu ich osuszenia. Nie spiesz się - warto suszyć nasiona nieco dłużej, ponieważ nawet najmniejsza wilgoć pozostała w nasionach może spowodować ich pleśnienie podczas przechowywania. Zostaw je więc na około 5-6 dni, aby mogły porządnie się wysuszyć. Po zasianiu tak przygotowanych nasion, kiełkowanie nastąpi bardzo szybko, z uwagi na usunięcie wierzchniej osłonki.

Nasiona przechowuj w dobrze umytym i odparzonym słoiczku z zakręcanym wieczkiem. W przypadku, gdy Twoje nasiona pochodzą z różnych odmian pomidorów, oznacz pojemniki - ułatwi to późniejszą weryfikację. Tak zabezpieczone nasiona przechowuj w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu. Dzięki temu Twoje zachowają one zdolność kiełkowania aż do około ośmiu lat!

Jak wiadomo, pomidory z własnych upraw smakują o wiele lepiej, a ich smak jest nie do podrobienia! Obdaruj więc swoich bliskich nasionami pomidora i razem szukajcie najlepszych smaków i odmian! Aby dowiedzieć się więcej na temat pomidorów, ich odmian i sposobu zasiewania, zapraszamy do pozostałych artykułów.

 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA