Jak wygląda skuteczna walka z ASF? Uczmy się od naszych sąsiadów
Działania podjęte przez Czechów i Belgów dowodzą, że walka z ASF może być skuteczna. W krajach tych nie odnotowano ani jednego zakażenia w hodowlach trzody. Czesi są wolni od ASF od lutego 2019. Belgia prawdopodobnie osiągnie status kraju wolnego od ASF w najbliższym czasie.
Działania podjęte przez Czechów i Belgów dowodzą, że walka z ASF może być skuteczna. W krajach tych nie odnotowano ani jednego zakażenia w hodowlach trzody. Czesi są wolni od ASF od lutego 2019. Belgia prawdopodobnie osiągnie status kraju wolnego od ASF w najbliższym czasie.
Teraz Niemcy wdrażają u siebie te same procedury jakie stosowały Czechy i Belgia. Niestety w Polsce podejmowane działania nie przynoszą rozwiązań satysfakcjonujących producentów trzody chlewnej. ASF w naszym kraju wciąż się szerzy.
36 ognisko ASF u świń w 2024 roku
W ostatnim czasie w Niemczech znaleziono około 30 padłych dzików zarażonych ASF. Niemcy już wcześniej przygotowywali się na taką ewentualność, więc w prowincjach Spree-Neisse i Oder-Spree zostały natychmiast wprowadzone procedury zbliżone do tych, jakie prowadziły Czechy i Belgia:
ASF nie odpuszcza – wiele nowych ognisk
- Wszystkie znalezione padłe dziki muszą być zgłoszone natychmiast do właściwej inspekcji
- Psy, urządzenia, przedmioty i pojazdy wykorzystywane podczas poszukiwań i utylizacji padłych dzików muszą być odkażone przez środki działające skutecznie na wirusa ASF. Podobnie osoby biorące udział w poszukiwaniach lub mające kontakt z padłymi dzikami powinny poddać się dezynfekcji.
Rocznica niemieckiego mordu na Polakach – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Nowy szczep grypy ptaków u naszego sąsiada
- Wywożenie dzików, jakichkolwiek części ich ciała, trofeów, produktów z dziczyzny z wyznaczonej strefy jest zabronione.
- Zabroniono wstępu do lasu i na tereny otwarte położone w strefie.
Trzynaste ognisko ASF u świń w Polsce w 2024 roku
Dwunaste ognisko ASF u świń w 2024 roku
- Wszystkie podejrzane świnie o zakażenie są natychmiast testowane w kierunku ASF.
- Wprowadzono obowiązek posiadania urządzeń i środków dezynfekcyjnych przy wejściach do gospodarstw/ budynków inwentarskich.
Można składać wnioski o wsparcie na inwestycje zapobiegające ASF
Jakie ceny tucznika za Odrą?
Obserwując procedury tych krajów można dojść do wniosku, że skuteczna walka z Afrykańskim Pomorem Świń to połączenie kilku dobrze wprowadzanych elementów:
Błyskawicznie przybywa nowych ognisk ASF u świń w Polsce
ASF: Pierwsze ognisko stwierdzone w gospodarstwie w 2024 roku
- bioasekuracji gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną,
Zatem wniosek nasuwa się jeden: nie można oszczędzać na prewencji i szybkim wdrożeniu działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF z ognisk lub wystąpień tej choroby u zwierząt. Konieczne jest również wspólne działanie każdej ze stron zaangażowanych w walkę z ASF. Potwierdzają to skuteczne działania wprowadzone w Czechach i Belgii, a teraz zapewne również w Niemczech.
(rpf) jp / Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.