REKLAMA

Jak wygląda skuteczna walka z ASF? Uczmy się od naszych sąsiadów

Redakcja - Prawo i Finanse
30.09.2020
chat-icon 0

Działania podjęte przez Czechów i Belgów dowodzą, że walka z ASF może być skuteczna. W krajach tych nie odnotowano ani jednego zakażenia w hodowlach trzody. Czesi są wolni od ASF od lutego 2019. Belgia prawdopodobnie osiągnie status kraju wolnego od ASF w najbliższym czasie.

fotolia
REKLAMA

Działania podjęte przez Czechów i Belgów dowodzą, że walka z ASF może być skuteczna. W krajach tych nie odnotowano ani jednego zakażenia w hodowlach trzody. Czesi są wolni od ASF od lutego 2019. Belgia prawdopodobnie osiągnie status kraju wolnego od ASF w najbliższym czasie.

Teraz Niemcy wdrażają u siebie te same procedury jakie stosowały Czechy i Belgia. Niestety w Polsce podejmowane działania nie przynoszą rozwiązań satysfakcjonujących producentów trzody chlewnej. ASF w naszym kraju wciąż się szerzy.

W ostatnim czasie w Niemczech znaleziono około 30 padłych dzików zarażonych ASF. Niemcy już wcześniej przygotowywali się na taką ewentualność, więc w prowincjach Spree-Neisse i Oder-Spree zostały natychmiast wprowadzone procedury zbliżone do tych, jakie prowadziły Czechy i Belgia:

- W strefie obowiązuje zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt łownych.

- Wprowadzono intensywne poszukiwania padłych dzików, również z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonych psów.

- Wszystkie znalezione padłe dziki muszą być zgłoszone natychmiast do właściwej inspekcji 

weterynaryjnej z określeniem położenia GPS. Pobieranie próbek oraz utylizacja padłych dzików jest wykonywana przez autoryzowany personel.

- Psy, urządzenia, przedmioty i pojazdy wykorzystywane podczas poszukiwań i utylizacji padłych dzików muszą być odkażone przez środki działające skutecznie na wirusa ASF. Podobnie osoby biorące udział w poszukiwaniach lub mające kontakt z padłymi dzikami powinny poddać się dezynfekcji.

- W wyznaczonej strefie obowiązuje zakaz wyprowadzania psów bez smyczy. Psy mogą opuszczać gospodarstwa tylko na smyczy pod nadzorem właściciela.

- Prace rolnicze i leśne w strefie zostały wstrzymane do odwołania.

- Wszystkie imprezy z udziałem trzody chlewnej zostały zakazane.

- Wywożenie dzików, jakichkolwiek części ich ciała, trofeów, produktów z dziczyzny z wyznaczonej strefy jest zabronione.

- Dziczyzna, części dzików lub przedmioty, z którymi dziki miały kontakt nie mogą być wnoszone na teren gospodarstw utrzymujących świnie.

- Zabroniono wstępu do lasu i na tereny otwarte położone w strefie.

- Rolnicy muszą natychmiast przekazać informacje do odpowiedniego wydziału ministerstwa 

rolnictwa o bieżących stanach świń, ich lokalizacji, upadkach, objawach chorobowych (np. 

gorączka).

- Wszystkie podejrzane świnie o zakażenie są natychmiast testowane w kierunku ASF.

- Wszystkie świnie muszą być izolowane w budynkach. Nie dopuszcza się utrzymywania świń na wybiegach.

- Wprowadzono obowiązek posiadania urządzeń i środków dezynfekcyjnych przy wejściach do gospodarstw/ budynków inwentarskich.

- Wprowadzono zakaz skarmiania zielonek lub siana oraz wykorzystywania słomy jako ściółki. Nie dotyczy to zbiorów sprzed co najmniej 6 miesięcy, które były zabezpieczone przed dostępem dzików lub zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze 70 st. C. przez pół godziny.

- Przewożenie świń w strefach jest dozwolone tylko po wyznaczonych drogach.

- Bez zgody inspekcji weterynaryjnej nie wolno przemieszczać świń do stad i ze stad 

zlokalizowanych z wyznaczonej strefie oraz do rzeźni.

- Przemieszczanie w strefie oraz eksport ze strefy świeżej wieprzowiny, wyrobów wieprzowych, nasienia, komórek, embrionów, podrobów, wytworzonych ze świń utrzymywanych w strefie jest zabronione bez zgody inspekcji weterynaryjnej.

Obserwując procedury tych krajów można dojść do wniosku, że skuteczna walka z Afrykańskim Pomorem Świń to połączenie kilku dobrze wprowadzanych elementów:

- intensywne zbieranie padłych dzików,

- izolacji przypadków ASF u dzików poprzez stosowanie grodzenia zainfekowanych terenów, 

- eliminacji populacji dzików z zagrożonych terenów,

- bioasekuracji gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną,

- dyscypliny społecznej.

Zatem wniosek nasuwa się jeden: nie można oszczędzać na prewencji i szybkim wdrożeniu działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF z ognisk lub wystąpień tej choroby u zwierząt. Konieczne jest również wspólne działanie każdej ze stron zaangażowanych w walkę z ASF. Potwierdzają to skuteczne działania wprowadzone w Czechach i Belgii, a teraz zapewne również w Niemczech.

(rpf) jp / Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA