Jak wyjechać do sanatorium z KRUS?
KRUS zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Organizowane są one w formie 21-dniowych turnusów, prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników lub Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym KRUS.
KRUS zapewnia rolnikom uprawnionym do świadczeń Kasy możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Organizowane są one w formie 21-dniowych turnusów, prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników lub Ośrodku Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym KRUS.
Głównym celem wyjazdów rehabilitacyjnych jest całkowite lub częściowe przywrócenie sprawności ubezpieczonego tak, aby był w stanie wykonywać dalsze prace w gospodarstwie. Oczywiście pod warunkiem, że jest to możliwe za pomocą rehabilitacji. Pobyt rolnika w sanatorium jest dobrowolny i bezpłatny. Po zakończeniu rehabilitacji w ośrodku można kontynuować ją w pobliżu miejsca zamieszkania.
Składki KRUS w czwartym kwartale 2024 roku
Emerytura sołtysa według nowych zasad
Nie każdy rolnik objęty ubezpieczeniem społecznym może wyjechać na turnus. Aby skorzystać z rehabilitacji organizowanej przez KRUS należy spełnić jeden z następujących warunków:
– podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie
– podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą (okres ten nie jest wymagany w przypadku, gdy ubezpieczony uległ wypadkowi przy pracy rolniczej)
– posiadać ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy przy jednoczesnym zachowaniu zdolności do samodzielnej egzystencji.
Różyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
Choroby bydła – przyczyny, objawy i profilaktyka
Jakie dokumenty są potrzebne
Wskazanie do odbycia rehabilitacji przyznawane jest na wniosek lekarza prowadzącego ubezpieczonego. Wniosek jest ważny przez okres 6 miesięcy. Wypełniony wniosek wraz niezbędnymi badaniami zleconymi przez lekarza rolnik składa we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy. Jeśli zostanie on zaakceptowany przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego KRUS, rolnik otrzymuje propozycję wyjazdu. Jeśli ubezpieczony wyrazi zgodę co do wyznaczonego terminu oraz ośrodka rehabilitacyjnego, otrzymuje skierowanie na turnus.
W pierwszej kolejności skierowanie przysługuje osobom, dla których rehabilitacja uzasadniona jest wypadkiem przy pracy rolniczej.
Pobyt w sanatorium nie pozbawia rolnika prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników, z wyjątkiem prawa do zasiłku chorobowego za okres przebywania w zakładzie rehabilitacji leczniczej.
Stres cieplny u krów mlecznych szczególnie dokuczliwy latem
Centra rehabilitacji rolników KRUS
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
Świnoujście: Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego „Sasanka” w Świnoujściu, ul. Marii Konopnickiej 17, 72-600 Świnoujście (województwo zachodniopomorskie).
Iwonicz Zdrój: Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju, ul. Ks. Jana Rąba 22 38-440 Iwonicz Zdrój (województwo podkarpackie).
Kołobrzeg: Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu, ul. Norwida 3, 78-100 Kołobrzeg (województwo zachodniopomorskie).
Ile wynosi emerytura z KRUS po 25 latach pracy?
KRUS: Jaka wysokość składki w trzecim kwartale 2024 roku?
Warto podkreślić, iż od 1993 roku prawo do turnusów rehabilitacyjnych posiadają również dzieci rolników, o czym napiszemy w kolejnym artykule.
(rz)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.