REKLAMA

Jak zarejestrować traktor bez dokumentów?

Redakcja - Technika
22.07.2023
chat-icon 1

Traktor stanowi jeden z najważniejszych sprzętów w gospodarstwie. Dziś nowoczesny rolnik nie wyobraża sobie codziennej pracy bez swojego Zetora, Johna Deere’a czy New Hollanda. Tym bardziej że w 2021 roku sprzedawcy odnotowali spory skok w liczbie zakupów nowych traktorów - rolnicy zdecydowali się nabyć prawie 4100 pojazdów. To oznacza o 45% więcej transakcji niż w poprzednim roku. Natomiast za wzrostem sprzedaży nowych traktorów stoi także większa liczba zakupionych pojazdów używanych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Traktor stanowi jeden z najważniejszych sprzętów w gospodarstwie. Dziś nowoczesny rolnik nie wyobraża sobie codziennej pracy bez swojego Zetora, Johna Deere’a czy New Hollanda. Tym bardziej że w 2021 roku sprzedawcy odnotowali spory skok w liczbie zakupów nowych traktorów - rolnicy zdecydowali się nabyć prawie 4100 pojazdów. To oznacza o 45% więcej transakcji niż w poprzednim roku. Natomiast za wzrostem sprzedaży nowych traktorów stoi także większa liczba zakupionych pojazdów używanych.

Używane traktory również mają swoje zalety. Największą z nich jest o wiele niższa cena, niż tych stojących u dealera. Starsze maszyny cechują się także prostszą, mniej skomplikowaną oraz bardziej intuicyjną obsługą. Innym atutem jest fakt, że części do nich również są tańsze i łatwiej dostępne, a naprawa nie wyniesie tyle pieniędzy, ile serwis nowego ciągnika. Czasami nawet usterka jest na tyle drobna, że rolnik sam może ją usunąć bez szkody dla pojazdu. Natomiast prawdopodobnie nie uda się tego zrobić w nowszym modelu, jeśli właściciel nie posiada odpowiedniej wiedzy. Ponadto kupując traktor z drugiej ręki, masz pewność, że sprzęt został dokładnie sprawdzony, więc poradzi sobie w warunkach, w których będziesz go używał.

Spis treści

1. Jak zarejestrować ciągnik bez dokumentów?

2. Rejestracja traktora, co musisz zrobić?

3. Ile wynoszą koszty rejestracji ciągnika

Podczas zakupu używanego traktora czasami jednak zdarza się, że dotychczasowy właściciel nie posiada kompletu dokumentów. To rodzi pewną trudność, ponieważ jeśli chcesz przerejestrować pojazd, potrzebujesz aktualnego dowodu rejestracyjnego z badaniem technicznym, kartę pojazdu, potwierdzenie aktualnej polisy OC, umowy kupna, bądź aktu własności oraz tablicę rejestracyjną. Co jednak zrobić, gdy nie posiadasz jednego z powyższych dokumentów?

Jak zarejestrować ciągnik bez dokumentów?

Jeśli traktor został wcześniej zarejestrowany, da się go przerejestrować. Istnieje jeden sposób na wyciągnięcie danych pojazdu, a tym samym na zmianę numeru rejestracyjnego pojazdu.

Jeśli nie posiadasz dowodu rejestracyjnego zakupionego traktora, musisz znaleźć odpowiedni Wydział Komunikacji w odpowiednim organie, który jako ostatni dokonał rejestracji. Kiedy się tam udasz, powinieneś poprosić o wyszukanie swojego pojazdu w archiwum. Następnie wnioskujesz o wydanie zaświadczenia, które potwierdzi dane zawarte w utraconym dowodzie, niezbędne do wykonania ponownej rejestracji.

Jeśli dodatkowo nie posiadasz poprzednich tablic rejestracyjnych, wystarczy, że z uzyskanym zaświadczeniem zgłosisz się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Tam wnioskuj o wydanie nowych tablic na podstawie powyższego dokumentu.

Jeśli nie posiadasz aktualnej polisy OC, musisz ją opłacić u ubezpieczyciela. W przypadku braku dokumentu o aktualnym badaniu technicznym jesteś także zobowiązany do wykonania gruntownego przeglądu traktora.

Rejestracja traktora - co musisz zrobić?

Jeśli skompletowałeś wszystkie potrzebne dokumenty, a więc dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem, kartę pojazdu, posiadasz aktualne ubezpieczenie OC, umowę kupna traktora oraz tablice rejestracyjne, w tym przetłumaczone egzemplarze w przypadku zakupu pojazdu zza granicy - czas na następny krok.

Kolejne co musisz zrobić, to pobranie wniosku o rejestrację traktora i dokładne wypełnienie go ze wszystkimi potrzebnymi danymi. Na wykonanie tego zadania masz czas równy 30 dni od daty zakupu pojazdu. Następnie Wydział Komunikacji decyduje o tymczasowej rejestracji pojazdu, a na realizację tej właściwej ma kolejne 30 dni. W trakcie oczekiwania na dokumenty możesz bez obaw korzystać z traktora na podstawie czasowego pozwolenia oraz zalegalizowanych tablic rejestracyjnych.

Kiedy minie termin oczekiwania, musisz ponownie stawić się w Wydziale Komunikacji, gdzie wymieniasz czasowe pozwolenie na pełnoprawny dowód rejestracyjny.

Ile wynoszą koszty rejestracji ciągnika?

Tak jak rejestracja każdego pojazdu, tak i ta dotycząca traktora generuje koszty. Jeśli nie miałeś wcześniej wykonanego przeglądu, za badanie techniczne zapłacisz 62 zł. Wydanie tymczasowego pozwolenia na kierowanie ciągnikiem kosztuje 14 zł. Wyprodukowanie i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego to koszt 54,50 zł. Za nalepki legalizacyjne zapłacisz 12,50 zł. Jeśli nabyłeś ciągnik w powiecie innym niż ten, w którym jesteś zameldowany, za nowe tablice rejestracyjne musisz zapłacić 40,50 zł. Natomiast w przypadku, gdy kupiłeś pojazd z zagranicy, tłumacz przysięgły, który wykona przekład umowy kupna-sprzedaży oraz dowodu rejestracyjnego to koszt około 100 do 200 zł.

Przy założeniu, że nie skorzystasz z usług tłumacza, w najgorszym wypadku dopełnienie wszystkich formalności i odebranie dokumentów będzie Cię kosztować 183,50 zł. Ta kwota wydaje się być dość spora za ten drobiazg. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że rejestracja traktora stanowi w Polsce obowiązek każdego właściciela, a za niedopełnienie go kary wynoszą od 200 do nawet 1000 zł. Warto więc zrobić to niż płacić karę.

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Rafał 12.04.2022

A na jakiej podstawie uzyskam papiery do ciągnika jeżeli ciągnik był na przykład własnością dziadka który już nie żyje a sprzedał go jego wnuczek a w sumie ciągnik powinien być objęty sprawa spadkową.

2 1
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA