REKLAMA

Jak zebezpieczyć kury przed lisem

Redakcja - Zwierzęta
08.01.2022
chat-icon 0

Hodowla drobiu nie należy do najłatwiejszych zajęć i jest to fakt, który potwierdzony został przez licznych rolników, którzy trudnią się tym zajęciem. Na ptaki hodowlane czyha mnóstwo zagrożeń, w tym rozmaite choroby oraz liczne drapieżniki, dla których stanowią one doskonałe źródło pożywienia.

REKLAMA

Hodowla drobiu nie należy do najłatwiejszych zajęć i jest to fakt, który potwierdzony został przez licznych rolników, którzy trudnią się tym zajęciem. Na ptaki hodowlane czyha mnóstwo zagrożeń, w tym rozmaite choroby oraz liczne drapieżniki, dla których stanowią one doskonałe źródło pożywienia.

 

Oprócz tego należy zapewnić kurom odpowiednią opiekę i schronienie, w którym będą mogły się schować m.in. przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, a także dobrać im właściwą paszę, dzięki której wyrosną i będą zdrowe. Zastanawiasz się, jak chronić kury przed lisem? A może myślisz nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć kurnik? W takim razie doskonale trafiłeś – odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie w tym artykule. Podpowiemy, jak radzić sobie z zagrożeniem płynącym z obecności drapieżników zagrażających ptactwu.

Kury – jakich mają naturalnych wrogów?

Kury mają wielu naturalnych wrogów. W zasadzie każde większe zwierzę drapieżne, które jest na tyle silne i szybkie, żeby dogonić i porwać ptaka, może stanowić prawdziwy kłopot. Prym wiodą jednak dwa gatunki, a są to konkretnie lisy i łasiczki. Te dwa rodzaje zwierząt są głównym zagrożeniem dla drobiu, a biorąc pod uwagę, że populacja zarówno jednych, jak i drugich w naszym kraju jest całkiem duża, może to oznaczać ogromny problem, który wcale tak łatwo nie da się rozwiązać.

Poza dzikimi zwierzętami kury mogą zostać zaatakowane przez różne choroby, które także bywają zwiastunem nadchodzących kłopotów. Niemniej – to właśnie lisy i łasiczki powodują najczęściej największe straty w kurnikach. Dzięki rozwojowi nauki i technologii mamy dziś skuteczne sposoby na zatrzymanie tych drapieżników za ogrodzeniem i uniemożliwienie im dokonania ataku na naszą własność.

Jak zabezpieczyć kury przed lisem?

Jako hodowca prawdopodobnie przynajmniej raz w swojej karierze będziesz miał do czynienia z niechcianymi gośćmi w swoim kurniku. Takie sytuacje mogą mieć miejsce znacznie częściej, jeśli Twoje gospodarstwo znajduje się daleko od terenu zabudowanego. Nie oznacza to jednak, że jeżeli mieszkasz w okolicy miasta, ten problem Cię nie dotyczy. Otóż w dużych aglomeracjach bardzo często grasują tzw. lisy miejskie, które bywają nawet bardziej bezczelne i agresywne w swoich działaniach niż te, które można spotkać na wsi. One także z chęcią zainteresują się biegającym po podwórku drobiem i mogą spowodować duże szkody.

Aby skutecznie walczyć z lisami i innymi zwierzętami, które tylko czekają na chwilę nieuwagi rolnika, potrzebne będzie przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń. Pierwszym krokiem jest oczywiście inwestycja w kurnik, który wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na ataki różnych drapieżników. Kluczem w przypadku tego typu konstrukcji jest odpowiednio zaprojektowana budowa. Kurnik musi zatrzymać lisa lub borsuka przed wykopaniem tunelu, który pozwoliłby im się dostać do środka.

Innym i naprawdę skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie woliery. Jest to pewnego rodzaju ogrodzenie zabudowane i zamknięte ze wszystkich stron, które dla lisów i pozostałych drapieżników jest w zasadzie nie do sforsowania. Będzie ono stanowiło doskonałą ochronę, a jednocześnie Twoje kury nie będą musiały cały czas tłoczyć się w kurniku.

Można zastosować także różnego rodzaju środki odstraszające i alarmujące. Wielu rolników obsadza w tej roli swojego psa. Nie musi on nawet aktywnie działać i patrolować okolicy kurnika – wystarczy że zaznaczy teren w jego pobliżu i zazwyczaj samo to całkowicie wystarczy, aby lis zrezygnował z podejmowania próby ataku.

Ogrodzenie zwykłe czy pod napięciem?

Niektórzy gospodarze w kwestii zabezpieczenia kur przed atakami niebezpiecznych, dzikich zwierząt wykorzystują wyłącznie konwencjonalne metody, czyli ogrodzenie. Tutaj mamy jednak dostępne dwie opcje – ogrodzenie zwykłe albo pod napięciem. To pierwsze najlepiej, żeby było w formie zamkniętej. W ten sposób będziesz mieć pewność, że znajdujące się pod nim kury nie zostaną zaatakowane od góry.

Należy bowiem pamiętać, że lisy całkiem dobrze skaczą, a więc pokonanie niewysokiego płotu nie powinno stanowić dla nich problemu. Alternatywą może okazać się podłączenie ogrodzenia do prądu. Zazwyczaj wielu rolników decyduje się na to rozwiązanie w ostateczności, kiedy inne metody zawodzą. Wynika to m.in. z faktu, że jest to opcja bardzo droga i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz stworzenia odpowiedniej instalacji, jednak osoby, które zdecydowały się na taki krok, bardzo chwalą sobie ten system, jednocześnie zaznaczając, że była to bardzo dobra decyzja.

Jak więc wyraźnie widać, posiadacze kur mają szerokie możliwości zabezpieczania swoich ptaków. Potrzebują oni do tego jednak odpowiednich produktów, które umożliwią im wprowadzenie planów w życie. Ich zakup nie należy jednak do najtrudniejszych, a każdy rolnik ma spory wybór, ponieważ na krajowym rynku funkcjonuje bardzo wiele rozmaitych firm i przedsiębiorstw, które zajmują się właśnie produkcją i przygotowywaniem tego typu rozwiązań.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA