Jak zmodernizować swoje gospodarstwo rolne?
Jak zmodernizować swoje gospodarstwo rolne? Kredyt, pożyczka, a może leasing na panele fotowoltaiczne na wsi
Aby rolnik mógł zachować konkurencyjność swojego gospodarstwa rolnego i dynamicznie je rozwijać, potrzebuje inwestycji w modernizację. Jej celem może być m.in. usprawnienie produkcji i przetwórstwa, poprawa warunków higieniczno-sanitarnych, dostosowanie działalności do standardów ochrony środowiska, przeciwdziałanie zniszczeniom potencjału produkcji rolnej czy redukcja kosztów. / materiał partnera

Aby rolnik mógł zachować konkurencyjność swojego gospodarstwa rolnego i dynamicznie je rozwijać, potrzebuje inwestycji w modernizację. Jej celem może być m.in. usprawnienie produkcji i przetwórstwa, poprawa warunków higieniczno-sanitarnych, dostosowanie działalności do standardów ochrony środowiska, przeciwdziałanie zniszczeniom potencjału produkcji rolnej czy redukcja kosztów. / materiał partnera
Podpowiadamy, w co warto zainwestować, aby gospodarstwo rolne stało się nowocześniejsze i sprawniej działało. Wskazujemy również możliwości sfinansowania inwestycji w modernizację biznesu rolniczego.
Kluczowym obszarem modernizacji gospodarstw rolnych jest inwestycja w nowoczesne pojazdy i maszyny rolnicze, m.in. prasę, sieczkarnię, sadzarkę, ciągnik, glebogryzarkę, siewnik, kombajn, traktor, agregat uprawowy, rozsiewacz nawozów czy maszyny czyszczące i sortujące płody rolne. Sprawne i funkcjonalne urządzenia tego typu pozwalają ułatwić i usprawnić pracę, a także zwiększyć jej wydajność. W efekcie rolnik może wytwarzać wyższej jakości produkty, ograniczyć koszty produkcji, poprawić bezpieczeństwo oraz zwiększyć dochody.
Modernizacja budynków
Modernizacja może także polegać na remoncie lub wybudowaniu nowych budynków i obiektów gospodarskich. Mogą nimi być np. zagrody, magazyny, chlewnie, kurniki, bory, szklarnie czy hale namiotowe. Dodatkowo warto zainwestować w nowoczesne systemy oświetlenia, klimatyzacji oraz izolacji termicznej. Pozwoli to stworzyć optymalne warunki dla rozwoju roślin czy przechowywania produktów rolnych.
Panele fotowoltaiczne
Nowoczesny rolnik powinien rozważyć założenie w swoim gospodarstwie paneli fotowoltaicznych. Do ich instalacji można wykorzystać wolną przestrzeń na gruncie rolnym lub dachach budynków gospodarczych.
Fotowoltaika umożliwia zasilanie wszystkich urządzeń niezbędnych w prowadzeniu gospodarstwa rolnego energią pozyskiwaną ze słońca. Pozwala to rolnikowi uzyskać spore oszczędności finansowe oraz niezależność od dynamicznie rosnących cen prądu na rynku. Może on zarazem zapobiec przerwom w dostawie energii, np. na skutek awarii sieci czy czynników atmosferycznych. W tym celu należy zmagazynować nadwyżkę wytworzonego prądu w magazynie energii. Dzięki temu rolnik uniknie przestojów w działalności oraz przerw w zasilaniu pomieszczeń wymagających nieprzerwanej wentylacji, ogrzewania czy chłodzenia.
Inwestycja w fotowoltaikę jest także opłacalna pod względem wizerunkowym. Pozyskiwanie energii ze słońca to rozwiązanie ekologiczne, dzięki czemu rolnik będzie postrzegany przez klientów i kontrahentów jako osoba troszcząca się o środowisko naturalne.
Nowoczesne systemy nawadniania
Modernizacja gospodarstwa rolnego może także dotyczyć inwestycji w nowoczesne systemy nawadniające. Ich użycie pozwala uzyskać oszczędności na zużyciu wody, a także ułatwić i usprawnić proces podlewania roślin. Warto rozważyć m.in. budowę studni głębinowych, wykonanie ujęć wody, zakup maszyn do nawadniania, zbiorników wody, armatek, linii zrzeszających i kroplujących czy pomp wodnych do studni. Nowoczesne systemy nawadniania mogą być wyposażone w sterowniki z automatyczną regulacją mocy, zmianą trybu czy dodatkowymi funkcjami, np. monitorowaniem wilgotności gleby.
Jak sfinansować inwestycje w modernizację?
Rolnik nie musi pokrywać wydatków inwestycyjnych z własnych środków. Aby uniknąć zamrażania gotówki, może skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Do wyboru ma m.in. leasing, kredyt, pożyczkę leasingową oraz dofinansowanie.
Leasing
Szczególnie korzystną formą finansowania inwestycji w modernizację jest leasing na maszyny rolnicze i inne środki trwałe. Rolnik może w tym przypadku korzystać z należącego do firmy leasingowej przedmiotu, pod warunkiem opłacania rat w terminie. Po uregulowaniu ostatniej z nich ma prawo wykupu, dzięki czemu będzie mógł przejąć daną rzecz na własność.
Leasing jest łatwo dostępny dla rolników – w tym osób nieposiadających numeru NIP. Uproszczona procedura weryfikacyjna pozwala otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku, po okazaniu oświadczenia o wynikach finansowych oraz dokumentów potwierdzających prowadzenie gospodarstwa rolnego. Warunki umowy są elastyczne, m.in. pod względem wysokości raty, harmonogramu spłaty czy okresu finansowania. Leasing fotowoltaiki może trwać nawet 7 lat, a maszyn rolniczych – do 9 lat. Zawarcie umowy nie wymaga wysokiej wpłaty własnej i nie obniża zdolności kredytowej rolnika.
Kredyt
Osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą także skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanego kredytu. Jest on jednak znacznie trudniej dostępny niż leasing, a procedura weryfikacyjna zwykle okazuje się czasochłonna i skomplikowana. Każdy zaciągnięty kredyt zmniejsza zdolność leasingową rolnika.
Pożyczka leasingowa
Jest to forma finansowania oferowana przez firmy leasingowe, dlatego cechuje się znacznie łatwiejszą dostępnością niż kredyt. Dzięki pożyczce leasingowej rolnik może od razu stać się właścicielem danego przedmiotu, podobnie jak w przypadku kredytu.
Dofinansowanie
Inwestycje w modernizację i restrukturyzację gospodarstwa rolnego można również sfinansować za pomocą bezzwrotnej dotacji, np. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W tym celu rolnik powinien wziąć udział w jednym z naborów przeprowadzanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup środków trwałych (w tym maszyn rolniczych i systemów nawadniania) czy udział w szkoleniach.
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
Jeśli chodzi o fotowoltaikę to z pewnością jest to opłacalne, poza tym mamy zieloną energię a do tego wszyscy dążymy. Sam sie zdecydowałem na taką instalację, dzięki polenergia fotowoltaika mam naprawde nowoczesne panele, dzięki którym jestem niezależny od innych dostawców.