REKLAMA

Jak zwalczać pędraki?

Redakcja - Uprawa
29.01.2022
chat-icon 0

Pędraki żerujące w ziemi

Piękny ogród pełen roślin to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, bardzo często w naszych ogrodach zjawiają się nieproszeni goście, którzy sieją spustoszenie i wyrządzają ogromne szkody.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Pędraki żerujące w ziemi[/caption]

Piękny ogród pełen roślin to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, bardzo często w naszych ogrodach zjawiają się nieproszeni goście, którzy sieją spustoszenie i wyrządzają ogromne szkody.

Czym są pędraki i dlaczego są tak nieprzyjazne naszym ogrodom?

Pędraki to larwy chrabąszcza majowego, są to tzw. larwy oligopodialne, co oznacza, że posiadają trzy pary odnóży tułowiowych, nie mają natomiast odnóży odwłokowych. Ich ciała są dość grube i wygięte, o białawej barwie. Głowa pędraków jest brązowa, natomiast odwłok czarny. Długością całego ciała osiągają ok. 3-4 cm. Co prawda, osobniki te nie są zbyt ruchliwe, natomiast nie można odmówić im sprawności poruszania się w korzeniach roślin.

Pędraki zimują w glebie na ok. 1 m głębokości, co pozwala im na przetrwanie mrozów, które mogłyby zahamować ich rozwój w kolejnym roku. Żerują one w ziemi i uszkadzają systemy korzeniowe naszych roślin. Są problemem wielu ogrodników - gdy już się pojawią, nie tak łatwo się ich pozbyć. Powodują ogromne starty w ogrodach, wpływając na wypadanie rozsady, a w głównej mierze na zamieranie roślin. Szkody te widoczne są również na trawniku czy w warzywniaku. Walka z pędrakami nie jest łatwa, dlatego im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że pozbędziesz się ich ze swojego ogrodu.

Aby wygrać walkę, należy dobrze poznać swojego wroga - tak jest i w tym przypadku. Cykl rozwojowy chrabąszcza trwa od 4 do ok. 5 lat. Wiosną z miejsc zimowania wylatują dorosłe już osobniki. W tym właśnie okresie, wokół drzew liściastych łatwo zauważyć tzw. rójkę, czyli chmarę latających chrabąszczy. To wtedy samice zakopują się w ziemi w celu złożenia jaj. Wylęgają się z nich maleńkie larwy, które żerują w glebie. Wraz z ich wzrostem stają się coraz bardziej szkodliwe dla naszych ogrodów. W drugim roku życia zaczynają podgryzać korzenie roślin, które z czasem ulegają rozkładaniu.

Trzeci rok obfituje w największą ilość szkód wyrządzoną przez pędraki. Z kolei czwarty rok to okres ich przepoczwarzania, co niestety wiąże się z tym, że z poczwarek wylęgają się dorosłe osobniki, które przechodzą przez te same etapy rozwoju i również przyczyniają się do strat w naszym ogrodzie. Pędraki chrabąszcza żyją w różnych miejscach w zależności od warunków, najczęściej spotykane są jednak w trawnikach i glebie. Można je jednak zobaczyć również w próchniejącym drewnie, a nawet w kale zwierząt roślinożernych.

Jak zlikwidować pędraki?

Aby zlikwidować pędraki, w pierwszej kolejności musimy pozbyć się źródła problemu - chrabąszczy. Żerują one głównie na drzewach liściastych, także owocowych, wygryzając ich liście. Utrudnia to przeprowadzanie fotosyntezy, przez co roślina nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Cały cykl żerowania chrabąszczy majowych trwa około 6 tygodni i niestety może on mieć bardzo zły wpływ na rozwój naszych drzew, szczególnie tych owocowych. Pamiętaj więc, aby zwracać uwagę na ich obecność. W razie pojawienia się nieproszonych gości skutecznie strzep je z rośliny. Nie strzepuj jednak owadów na trawę - pod drzewem rozłóż płachtę materiału i wtedy przystąp do działania!

Usuwanie pędraków odbywa się nieco inaczej - tutaj przedstawimy Ci trzy skuteczne sposoby!

1. Wzrusz glebę i wyrzuć wszystkie pędraki na wierzch, w ten sposób sprawisz, że owady wystawione na promieniowanie słoneczne szybko zginą.

2. Okryj ziemię na noc czarną folią, zmyli ona pędraki, które wyjdą na wierzch ziemi. Z samego rano złóż folię, larwy zgrab z powierzchni ziemi, a następnie wyrzuć lub spal.

3. Obornik koński rozsyp w wykopanym wcześniej dole, pędraki zejdą do niego, a wtedy zostaje Ci bawić się z nimi w łapanego, aby móc je wszystkie zlikwidować.

W przypadku, gdy objawy zadomowienia się pędraka w naszym ogrodzie zauważymy zbyt późno, jedynym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie oprysków chemicznych. Warto więc systematycznie kontrolować stan naszego ogrodu oraz każdej z roślin, aby móc zapobiec pojawieniu się chrabąszczy oraz ich rozmnażaniu.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Pędrak to trudny przeciwnik, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać jego pojawieniu się, niżeli później próbować go wytępić. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, nie jest to wymagające czy trudne. Wystarczą do tego standardowe czynności pielęgnacyjne! Zadbaj o swój trawnik - stosuj regularnie zabiegi wertykulacji oraz aeracji, a ponadto zwracaj uwagę, aby na trawniku nie tworzył się tzw. filc, w razie jego pojawienia się - wyczesz trawnik.

Pamiętaj również o regularnym podlewaniu, nawożeniu oraz koszeniu - zagęści i wzmocni to Twój trawnik, a dzięki temu chrabąszcze nie będą w stanie się przez niego przebić. Skoszona trawa powinna zostać zebrana. Nie pozwól również na rozplenienie się perzu, jest to ulubiony przysmak pędraków. Zagospodaruj każdą przestrzeń roślinnością - miejsca puste są idealne dla samic chcących złożyć jaja. Aby poznać więcej tajników dbania o ogród oraz dowiedzieć się jak skutecznie zapobiegać pojawianiu się niechcianych gości, sprawdź nasze forum.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA