Jak zyskać nawet 5000 zł/ha za straty w uprawach
Ta forma wsparcia jest skierowana do rolników poszkodowanych przez powódź. Tzw. wielka woda, która przeszła we wrześniu 2024 roku przez południowo-zachodnią Polskę, dała się mocno we znaki między innymi producentom rolnym.
Jeszcze tylko do 15 listopada 2024 roku prowadzony jest nabór wniosków o pomoc dla rolników z terenów objętych klęską żywiołową, których uprawy zostały całkowicie zniszczone w wyniku wrześniowej powodzi.
Kto może wnioskować o pomoc powodziową?
O wsparcie mogą starać się poszkodowani przez powódź producentów kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw, którzy w 2024 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich i zadeklarowali uprawę tych roślin. Bardzo ważne jest aby starający się o rekompensatę posiadali nadany numer ewidencyjny. Pomocą objęci są producenci rolni prowadząc działalność jako mikro-, małe albo średnie przedsiębiorstwo.
Organizacje i grupy producentów – ruszył nabór wniosków
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni danej uprawy (zadeklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich), która została zniszczona i stawki pomocy Wynosi ona w przypadku soi 4 tys. zł/ha, a dla pozostałych z wymienionych roślin – 5 tys. zł/ha.
Dotychczas złożonych zostało ponad 600 wniosków, ze czego najwięcej najwięcej, tj. 380 – w województwie opolskim. Wnioski są przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 15 listopada 2024 roku.
Interwencje pszczelarskie – ostatni dzień naboru
(rpf) Źródło: ARiMR
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
współczuję tym ludziom i rolnikom, których spotkała powódź ale to często wina budowania i uprawy na terenach położonych zbyt blisko rzek