REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 20 hektarów

Wybór odpowiedniego ciągnika jest bardzo istotny, niezależnie od wielkości pola. Zastanawiając się nad kupnem takiego sprzętu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, zwłaszcza moc, pobór paliwa, ale nie tylko. Tym razem odpowiadamy na pytanie, jaki ciągnik na 20 ha będzie dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy również co sprawdzać w przypadku zakupu maszyny używanej.

fot. FOR
Redakcja 30.07.2023 chat-icon1

REKLAMA

Wybór odpowiedniego ciągnika jest bardzo istotny, niezależnie od wielkości pola. Zastanawiając się nad kupnem takiego sprzętu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, zwłaszcza moc, pobór paliwa, ale nie tylko. Tym razem odpowiadamy na pytanie, jaki ciągnik na 20 ha będzie dobrym rozwiązaniem? Podpowiadamy również co sprawdzać w przypadku zakupu maszyny używanej.

Praktycznie każde gospodarstwo rolne posiada ciągnik i trudno wyobrazić je sobie bez tego urządzenia, ponieważ jest to sprzęt w dużym stopniu ułatwiający wiele czynności, a więc nie tylko prace polowe, ale także przewożenie różnych towarów i narzędzi. Nie jest to tani pojazd, dlatego warto zwrócić uwagę na wiele aspektów danego modelu, dzięki czemu można się ustrzec przed kupnem przysłowiowego kota w worku.

Traktor na 20 ha - przeznaczenie ciągnika

Wybierając sprzęt do gospodarstwa rolnego należy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie - do czego będzie służyć. Przy wyborze ciągnika znaczenie może mieć zarówno powierzchnia gospodarstwa, ale też dodatkowy osprzęt i rodzaj gleby. Jednak wybór należy zacząć od określenia mocy maszyny.
W takim razie, jaki ciągnik na 20 ha będzie dobrym rozwiązaniem?
Sugeruje się, że jego moc powinna mieć 55 kW, co w przeliczeniu na konie mechaniczne (1 kW to 1,36 KM) daje 74,8 KM, jednak opinie rolników na różnych forach sugerują, żeby wybrać traktor odrobinę mocniejszy, a więc taki, którego moc silnika mieści się w przedziale 80-90 KM. Dobrym wyborem są jednostki 4-cylindrowe, ponieważ ich eksploatacja nie jest szczególnie droga, gdyż nie pobierają dużo paliwa. Traktor na 20 ha powinien spełniać skutecznie wiele zadań. Zazwyczaj rolnicy przy tej ilości gruntu nie korzystają z ciągnika pomocniczego, dlatego kupowane urządzenie musi sprawdzić się z pługiem, przy siewie, transporcie, pracach pożniwnych etc. Dlatego przy zakupie maszyny o mocy wyższej od podanej powyżej nie będzie to „wyrzucenie pieniędzy w błoto”, oczywiście jeśli nie sięgnie się po model przeznaczony już dla ogromnych gospodarstw, których powierzchnia przekracza 100 ha. Z raportu przygotowywanego co miesiąc przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych PIGMiUR na podstawie danych z CEPiK wynika, że w przypadku nowych ciągników rolniczych w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku liderem w najniższych kategoriach mocy do 30 KM (na którą składa się również interesujący nas przedział mocy) jest marka Kubota.

Jaki ciągnik na 20 ha? Nowe maszyny

Kupno nowego ciągnika jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jednak trzeba się w tym przypadku liczyć z wyższymi kosztami. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem na rynku jest obecnie New Holland TD5.85, czyli czołowy model tej marki, który sprawdzi się bardzo dobrze na 20 hektarach, a ponadto jest doceniany za mało awaryjny silnik o mocy 80 KM i komfort pracy przy trudniejszych warunkach, jednak ma dość wysokie koszty przeglądu i oporną skrzynię biegów. Ciekawą propozycją jest również Zetor Proxima 90 o mocy 87 KM, również będący popularnym modelem na rynku. Rolnicy doceniają go przede wszystkim za niskie koszty serwisowe oraz dużą dostępność części zamiennych. Rolnicy polecają również Case IH Farmall 85A, czyli model o mocy 82 KM, który jest doceniany za prostotę obsługi i niewielkie spalanie. Jest też bardzo zwrotny, choć posiada też wady - droższe części zamienne.

Jaki ciągnik na 20 ha? Kupno używanej maszyny

Wielu rolników stawia na używane ciągniki, ponieważ ich cena jest o wiele niższa od produktów fabrycznie nowych. Trzeba jednak podejść do zakupu z dystansem, ponieważ pojazd może posiadać różne wady, które mogą pochłonąć sporo kosztów. Po pierwsze dobrym pomysłem jest ocena stanu prawnego. W tym celu należy sprawdzić numer nadwozia oraz silnika i porównać je z dowodem rejestracyjnym. Zalecamy też upewnić się, czy ciągnik nie jest zastawiony w banku lub czy nie istnieje dodatkowy współwłaściciel. Najważniejsza jest jednak weryfikacja stanu technicznego. Używany traktor na 20 ha sprawdzamy pod kątem przepracowanych motogodzin. Jeśli urządzenie dobrze odpala, to najpewniej jego akumulator i pompa paliwa są w dobrym stanie. W przypadku silnika należy ocenić czy nie ma z niego wycieków oraz przysłuchać się jego pracy, czy w szumie nie pojawiają się dziwne dźwięki będące najczęściej zwiastunem usterki. Częstym problemem jest toporna zmiana biegów, dlatego jazdę najlepiej sprawdzić na każdym z nich (i przy różnych obrotach). Warto ocenić też zużycie hamulców, stan opon, wtryskiwacze czy stan oleju (przed jazdą należy sprawdzić, czy zbiornik chłodnicy i korek nie są zatłuszczone, a po jeździe olej nie powinien być spieniony. Dobrym pomysłem jest badanie hydrauliki, dlatego zalecamy obciążyć czymś traktor, ponieważ urządzenie nie powinno się obniżać. Dym wydostający się z ciągnika nie może być niebieski, warto także poszukać pęknięć i rys. Na oględziny ciągnika (i w zasadzie każdego używanego pojazdu) zalecamy zaproszenie znajomego eksperta (np. mechanika) znającego budowę takich urządzeń, jeśli samemu nie posiada się dostatecznej wiedzy. Dzięki temu można będzie mieć pewność wykrycia wszystkich ewentualnych wad, które zapobiegną zakupowi „kota w worku” lub pomogą w negocjacji ceny. (rtr)

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Bronek 30.07.2023

Ma miare finansoẁ i areału ale jak znam zycie to pewnie sa to nowe maszyny na wyrost kupione

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA