REKLAMA

Jaki deputat węglowy dla emerytów z ZUS

Redakcja
05.01.2025
chat-icon 0

Deputat węglowy, czyli świadczenie przyznawane w przeszłości w formie węgla, natomiast w teraźniejszości w formie ekwiwalentu pieniężnego, to istotne wsparcie dla emerytów, które przysługiwało pracownikom kolei.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Dynamicznie zmieniający się rynek sprawia, że coraz częściej pojawiają się pytania, dotyczące wysokości wypłat, ich opodatkowania oraz warunków uzyskania. W przygotowanym przez nas wpisie zamieściliśmy odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytanie, a mianowicie - ile ZUS płaci za deputat węglowy.

Czym jest deputat węglowy? Objaśnienie pojęcia

Deputat węglowy jest świadczeniem, wywodzącym się z tradycyjnego systemu wynagradzania w branżach, takich jak kolejnictwo, górnictwo czy energetyka. W przeszłości był wypłacany w formie węgla, jednak z czasem, w większości przypadków, został zamieniony na ekwiwalent pieniężny.

Świadczenie jest przeznaczone dla emerytów, którzy wcześniej byli pracownikami kolei. Ekwiwalent jest równowartością pieniężną 1800 kg węgla kamiennego rocznie.

Ile ZUS płaci za deputat węglowy w 2024 roku?

Odpowiedź na pytanie, ile ZUS płaci za deputat węglowy dla kolejarzy, jest uzależniony od różnych czynników. Podstawą do jego wyliczenia, jest przeciętna średnioroczna cena detaliczna za tonę węgla kamiennego w danym roku, poprzedzającym rok wypłaty ekwiwalentu.

Do 20 stycznia każdego roku możemy spodziewać się ogłoszenia konkretnej kwoty przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w komunikacie i publikacji w „Monitorze Polskim”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprawia ją o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych gospodarstw domowych emerytów oraz rencistów na dany rok, który jest przewidywany w ustawie budżetowej.

Deputat węglowy w 2024 dla pracowników, którzy w przeszłości pracowali w kolei, wynosi 342,81 zł miesięcznie.

Jakie są warunki uzyskania ekwiwalentu za deputat węglowy?

Ekwiwalent za deputat węglowy przysługuje emerytom oraz rencistom, mającym przyznane świadczenie z tytułu zatrudnienia w okresach, które są równorzędne z okresami zatrudnienia na kolei. Możemy otrzymać go także, gdy przyznano nam kolejową emeryturę albo rentę w drodze wyjątku.

W efekcie oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadecyduje o wypłaceniu nam pieniędzy, gdy pracowaliśmy na kolei i nie pobieraliśmy w trakcie zatrudnienia innych form deputatu.

Czy deputat węglowy jest opodatkowany?

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, deputat węglowy w formie pieniężnej jest traktowany jako dochód, co oznacza, że podlega opodatkowaniu. W rezultacie od przekazywanej nam kwoty należy odprowadzić podatek dochodowy.

Dla osób otrzymujących deputat węgla w postaci surowca, świadczenie nie podlega bezpośredniemu opodatkowaniu, jednak wartość otrzymanego węgla możemy uwzględnić w deklaracji podatkowej jako dodatkowy dochód.

Deputat węglowy w 2024 roku - zasady ubiegania się o ekwiwalent

Ekwiwalent za deputat węglowy wymaga od nas złożenia do ZUS-u odpowiedniego wniosku, a także dokumentu, który potwierdza uprawnienia do jego otrzymywania. Ponadto muszą one określać, za jaki miesiąc została pobrana ostatnia kwota. Powinniśmy je złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie prawa do emerytury bądź renty.

W przypadku, gdy złożymy wniosek w kolejnych miesiącach po spełnieniu warunków, prawo do ekwiwalentu uzyskamy od miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek.

Ile ZUS płaci za deputat węglowy dla emerytów? Podsumowanie

Deputat węglowy jest istotnym świadczeniem dla emerytów, stanowiącym istotne wsparcie dla osób starszych, które wcześniej pracowały w kolei. Mimo tego, iż jest ono opodatkowane, to dzięki niemu zyskujemy dodatkowy przychód, który ma niebagatelne znaczenie w obliczu rosnących kosztów. W przeszłości świadczenie wypłacano również w formie węgla, natomiast z czasem zamieniono go na ekwiwalent pieniężny.

Powinniśmy na bieżąco sprawdzać wszelkie zmiany legislacyjne oraz zadać o kompletność dokumentacji, aby móc w pełni skorzystać z przysługujących nam świadczeń.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA