REKLAMA

Jaki nawóz wieloskładnikowy do sadu?

Poza uprawą warzyw i owoców w gruncie wiele osób prowadzących gospodarstwa posiada także własne sady. Drzewa owocowe wiążą się z nie mniejszą odpowiedzialnością, ponieważ również wymagają odpowiedniego traktowania oraz właściwych warunków do rozwoju i wydania owoców. Z tego względu na rynku istnieje wiele propozycji nawozów przeznaczonych do tego celu.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Uprawa 15.04.2022 chat-icon0

REKLAMA

Jedną z często spotykanych grup są produkty będące mieszaniną wielu składników. Jaki nawóz wieloskładnikowy do sadu wybrać?

Nawóz wieloskładnikowy - co to jest?

Nawozy wieloskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak produkty, które stanowią mieszankę mikroelementów i makroelementów potrzebnych do poprawy wzrostu owocowego drzewa. Charakterystyczną cechę tego typu środków stanowi fakt, że w formule żaden składnik nie dominuje stężeniem w znaczący sposób nad pozostałymi. Ponadto nawozy wieloskładnikowe najczęściej posiadają co najmniej dwa składniki należące do grupy tych najważniejszych, będących niezbędnymi do prawidłowego wzrostu każdej rośliny. Należą do niej trzy pierwiastki: azot, fosfor oraz potas.

To, co różni poszczególne nawozy wieloskładnikowe do sadu, to kolejne pozycje na liście składników, znajdujące się za tymi głównymi. Tego typu produkty mogą w znaczący sposób odbiegać od siebie formułami, dostarczając zupełnie innych mikroelementów oraz makroelementów. To właśnie sprawia, że ich wybór na rynku jest tak ogromny, a właściciele sadów mogą przebierać w propozycjach, decydując się na najlepsze produkty dla swoich drzew.

Co wziąć pod uwagę, wybierając nawóz wieloskładnikowy do drzew owocowych?

Kiedy stajemy przed trudnym wyborem dotyczącym tego jednego nawozu wieloskładnikowego do sadu, warto zastanowić się nad czynnikami, którymi powinniśmy się kierować. Najważniejszy z nich stanowią potrzeby należących do nas owocowych drzew. Poszczególne gatunki charakteryzują się odmiennym zapotrzebowaniem na różne składniki odżywcze. Dlatego, aby nawóz rzeczywiście zadziałał i przyniósł efekty w postaci zdrowych roślin oraz dorodnych owoców, nie wolno zbagatelizować tego aspektu.

Kolejny czynnik to zawartość minerałów w glebie oraz jej odczyn. Aby poznać wszystkie informacje na ten temat, wystarczy wykonać analizę chemiczną podłoża. Jej wynik pozwoli określić stężenie poszczególnych pierwiastków znajdujących się w glebie, a także jej pH. W ten sposób dowiemy się, czego brakuje owocowym drzewom i będziemy mogli efektywnie uzupełnić te braki.

Następny aspekt stanowi sposób użytkowania danego nawozu wieloskładnikowego. Grupa ta dzieli się na produkty rozsypywane na glebę, pod którą znajdują się korzenie owocowych drzew oraz na te rozpylane na liście. Przy młodych roślinach oba te sposoby powinny się sprawdzić. Jednak przy starszych osobnikach, które zdążyły osiągnąć spore rozmiary, pierwszy rodzaj nawozów wieloskładnikowych będzie o wiele wygodniejszy w użyciu.

Jaki nawóz do sadu z bogatym składem warto wybrać?

Jaki nawóz wieloskładnikowy do sadu sprawdzi się najlepiej? Na rynku istnieje wiele tego typu środków, jednak pewna grupa jest bardziej polecana przez sadowników, którzy widzą efekty ich stosowania.

Pierwszy zalecanych nawozów wieloskładnikowych do drzew owocowych to Polifoska. Środek charakteryzuje się najwyższym stężeniem chlorku potasu, następnie fosforu, trójtlenku siarki oraz azotu. Największą efektywność stosowania uzyskuje się poprzez podsypanie granulatem drzew, a następnie wymieszanie go z glebą. Postawienie na nawóz wieloskładnikowy do sadów Polifoska powoduje, że system korzeniowy szybciej się rozrasta i zabiera coraz więcej przestrzeni. Ponadto formuła tego produktu zapewnia proporcjonalny rozwój drzewa przez cały cykl życiowy, a także uodparnia je na patogeny oraz szkodniki.

Kolejny nawóz wieloskładnikowy do sadu stanowi Azofoska. Ten produkt z kolei posiada niewielką przewagę stężenia tlenku potasu oraz azotu. Pozostałe składniki to dekatlenek tetrafosforu, tlenek magnezu, bor, cynk, mangan, miedź, molibden oraz żelazo. Nawóz ten można znaleźć w wielu formach: pyłu, płynu, tabletek oraz granulek. Jednak z obawy o przekroczenie dozwolonej dawki oraz wygodę w użytkowaniu początkującym zaleca się korzystanie z produktu w formie granulatu. Stosowanie nawozu wieloskładnikowego do drzew owocowych Azofoska sprawia, że rośliny nabierają odporności na różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze oraz szkodniki. Co ważne, również owoce zyskują na stosowaniu tego produktu - stają się smaczniejsze, rodzi się ich więcej, a także zachowują świeżość przez dłuższy czas. To powoduje, że istnieje możliwość ich dłuższego magazynowania przez sadownika.

Ostatnia propozycja to nawóz wieloskładnikowy do drzew owocowych Nitrofoska. Ostatni produkt cechuje najwyższe stężenie azotu, dalej fosforu, potasu, magnezu, a na końcu sodu. Dodatkowe mikroelementy to bor, cynk, siarka, wapń oraz żelazo. Stosowanie tego nawozu wieloskładnikowego do sadu sprawia, że drzewa mogą szybciej rozpocząć rodzenie owoców. Z kolei te mają lepszy smak, są bardziej kruche oraz osiągają większe rozmiary.

(rup)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA