REKLAMA

Jaki rębak do drewna jest lepszy – tarczowy czy bębnowy?

Redakcja
12.04.2024
chat-icon 0

Rębaki do drewna to urządzenia, które potrafią ułatwić codzienną pracę. Są wydajne, wytrzymałe, a jednocześnie pozwalają na szybką i efektywną pracę, ograniczając działanie człowieka do obsługi urządzenia. Co to jest rębak do drewna i jakie rodzaje urządzeń są dostępne? Które modele sprawdzą się w poszczególnych sytuacjach?

fot. materiały promocyjne
REKLAMA

Co to jest rębak do drewna?

Rębak do drewna to urządzenie wyjątkowo praktyczne. W zależności od potrzeb umożliwia on rozdrobnić większe kawałki drewna oraz gałęzie na mniejsze kawałki, ale też zrębki, wióry czy trociny.

Mechanizm działania urządzenia jest dość prosty - do specjalnie przygotowanego otworu wkładane są kolejne kawałki, które mają zostać rozdrobnione. Znajdujące się w maszynie noże oraz ostrza pozwalają na szybką i sprawną przeróbkę drewna. Zaletą rębaków jest to, że mniejsze kawałki drewna uzyskać można przy ograniczonych zasobach siły człowieka, ponieważ urządzenia wyposażone są w silniki elektryczne, napędowe lub wałki odbioru mocy.

Wśród największych atutów rębaków tarczowych wymienić należy możliwość szybkiej zmiany postaci drewna, co ułatwia utrzymanie porządku. Dodatkowo urządzenia skonstruowane są w taki sposób, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo operatorom, wyposażone są w hamulce i specjalne osłony. Znajdują zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie, ale i budownictwie oraz przemyśle drzewnym.

Rodzaje rębaków do drewna

Mówiąc o rębakach do drewna, trzeba wiedzieć, że kategoria obejmuje szereg różnych urządzeń działających w oparciu o różne mechanizmy. Wyróżnia się trzy główne typy urządzeń:

  • rębaki tarczowe
  • rębaki bębnowe
  • rębaki walcowe.

W ofercie agrolsklep.pl znajdują się doskonałej jakości rębaki tarczowe i bębnowe. W urządzeniach tarczowych mechanizm działania opiera się na tarczach, na których zainstalowane są specjalne ostrza. Kawałki drewna umieszczane są w urządzeniu poprzez tarczę, która obracając się, rozdrabnia kawałek drewna na mniejsze elementy. Ze względu na specyfikę działania jest to urządzenie, które doskonale radzi sobie z mniejszymi kawałkami gałęzi lub odpadami drzewnymi, w efekcie czego powstają trociny i wióry drewna. W zależności od modelu urządzenia i oczekiwanego efektu końcowego rębaki tarczowe charakteryzują się różnym rozmiarem i ustawieniem ostrzy. Wśród największych zalet wyróżnić można szybkość cięcia, a także wysoką efektywność pracy.

Najważniejszymi zaletami rębaków tarczowych są:

  • szybkość i skuteczność działania;
  • wszechstronność (urządzenie doskonale poradzi sobie zarówno z drobnymi elementami, takimi jak gałęzie, resztki drewna, ale i mniejsze pnie);
  • łatwy w obsłudze.

Urządzenie jest jednak duże i ciężkie, przez co jego mobilność jest dość ograniczona. Podczas pracy tarcze generują dość dużo hałasu, co może być uciążliwe dla otoczenia.

Rębak do drewna bębnowy to urządzenie, w którym występuje duży bęben. Na jego powierzchni zewnętrznej umieszczane są ostrza. W czasie pracy bęben obraca się wokół własnej osi, a drewno umieszczane jest wewnątrz urządzenia przez specjalne otwory w bębnie. Jest to doskonałe rozwiązanie do rozdrabniania większych kawałków drewna na mniejsze kawałki. Dużym atutem jest duża uniwersalność urządzenia, bo rębak bębnowy doskonale poradzi sobie zarówno z fragmentacją większych kawałków na drewno opałowe, ale może też sprawdzić się do przygotowania zrębków, wiórów i trocin.

Atuty rębaków bębnowych to przede wszystkim:

  • duża wytrzymałość, mogą być wykorzystywane do rozdrabniania pni nawet o większej średnicy;
  • wydajność i skuteczność działania, szczególnie jeśli konieczne jest przerobienie dużej ilości drewna;
  • urządzenia wyposażone są w większy silnik, charakteryzują się zatem większą mocą;
  • jest cichszy niż rębak tarczowy.

Rębaki bębnowe są rozwiązaniami solidnymi i wytrzymałymi, ale skomplikowanymi w obsłudze. Dodatkowo modele te wymagają poniesienia wyższych wydatków inwestycyjnych.

Porównanie i wnioski - który rębak jest lepszy?

Wybierając odpowiednie urządzenie, należy przede wszystkim zastanowić się nad potrzebami i oczekiwaniami względem sprzętu. Każdy z wariantów posiada określone zalety i wady. Pierwszym z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę jest to, jak często i do jakiej pracy urządzenie będzie wykorzystywane. Zajmując się rozdrabnianiem drewna zawodowo (np. prowadząc profesjonalną firmę ogrodniczą) potrzeby będą z całą pewnością inne, niż w przypadku sporadycznego wykorzystania podczas przydomowych porządków.

Nie można jednoznacznie określić, jakie urządzenie sprawdzi się lepiej. Zawsze należy uwzględnić indywidualne potrzeby. Tam, gdzie liczy się mobilność, lepszym rozwiązaniem będą rębaki bębnowe, które ze względu na gabaryty łatwiej jest transportować i przechowywać. W kontekście obsługi - rębaki tarczowe są rozwiązaniami łatwiejszymi do opanowania, jednak wadą może być ograniczenie co do zastosowania. Z kolei modele bębnowe wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby sprawnie wykonywać powierzone im zadania.

Firmy zajmujące się profesjonalną obróbką drewna i jego rozdrabnianiem częściej stawiają na rozwiązania bębnowe, których żywotność, wydajność i tempo pracy pozwalają na realizację każdego zlecenia. Dodatkowo modele te są cichsze, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w zasadzie w dowolnym miejscu, bez zakłócania spokoju.

(rw) Artykuł sponsorowany

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA