REKLAMA

Jakie części do opryskiwacza ułatwią pracę w nowoczesnym gospodarstwie?

Redakcja
05.07.2024
chat-icon 1

Jedną z kluczowych części, które ułatwiają proces wykonania zabiegów środkami ochrony roślin jest rozdzielacz sekcyjny stałociśnieniowy.

fot. Freepik.pl / meteriały sponsora
REKLAMA

To urządzenie zapewnia utrzymanie stałego ciśnienia cieczy roboczej niezależnie od ilości włączonych bądź wyłączonych sekcji, co znacząco wpływa na efektywność pracy. W artykule przyjrzymy się, jak rozdzielacz sekcyjny stałociśnieniowy przyczynia się do oszczędności czasu, poprawia precyzję zabiegów oraz jakie korzyści ekonomiczne i ekologiczne niesie ze sobą jego zastosowanie. Omówimy również kluczowe cechy oraz sposób kalibracji.

Czym charakteryzuje się rozdzielacz stałociśnieniowy?

Rozdzielacz sekcyjny stałociśnieniowy to urządzenie, które znacząco wpływa na jakość i efektywność zabiegów środkami ochrony roślin. Dzięki zastosowaniu rozdzielacza stałociśnieniowego ciśnienie cieczy roboczej nie zmienia się w przypadku zamknięcia np. jednej sekcji na uwrociu czy omijaniu przeszkód takich jak drzewa. Ciśnienie nie wzrasta wówczas na pozostałych sekcjach, co chroni przed miejscowym przedawkowaniem środka ochrony roślin lub też znoszeniem cieczy poza obszar wykonywania zabiegu. 

Stałociśnieniowy rozdzielacz utrzymuje stałe ciśnienie cieczy roboczej niezależnie od liczby włączonych sekcji. Dzięki temu ciśnienie nie zmienia się przy zamknięciu sekcji np. na uwrociu, w przypadku klinów czy przeszkód takich jak drzewa. Wyłączenie jednej lub kilku sekcji w rozdzielaczu stałociśnieniowym nie powoduje wówczas wzrostu ciśnienia na pozostałych sekcjach, co zabezpiecza przed miejscowym przedawkowaniem środków ochrony roślin, jak również przed znoszeniem cieczy poza obszar przeprowadzania zabiegu.

Praktyczne rozwiązania zastosowane w rozdzielaczach, takich jak model dostępny na stronie https://agroplast.pl/pl/p/Rozdzielacz-sekcyjny-HD-stalocisnieniowy/777, znacznie ułatwiają i skracają pracę operatora, ponieważ nie musi on za każdym razem przy zamknięciu sekcji regulować ciśnienia czy zmniejszać obrotów silnika.

Jakie są korzyści ze stosowania rozdzielacza stałociśnieniowego?

Dzięki precyzyjnemu sterowaniu przepływem cieczy, rolnicy mogą dokładnie dawkować nawozy i środki ochrony roślin, co przekłada się na mniejsze zużycie materiałów i lepsze wyniki plonów. To nie tylko ekonomiczne rozwiązanie, ale również ekologiczne, ponieważ zmniejsza ilość chemikaliów wprowadzanych do środowiska.

Precyzja pracy to kolejny atut rozdzielacza sekcyjnego stałociśnieniowego. Dzięki zaawansowanej technologii, urządzenie to pozwala na zachowanie stałego ciśnienia na całej sekcji opryskiwacza, co minimalizuje ryzyko przegapienia lub nadmiernego oprysku. To z kolei prowadzi do lepszego wykorzystania zasobów i zwiększenia efektywności pracy.

Co wpływa na jakość działania rozdzielacza?

Wybierając rozdzielacz warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Dużą wytrzymałością charakteryzują się np. wzmocnione kopolimery zapewniające bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Istotny jest również system uszczelnień, który powinien zapewniać długotrwałą szczelność układu.

Należy pamiętać, że bardzo ważna jest odpowiednia kalibracja rozdzielacza przed rozpoczęciem przeprowadzania zabiegu. Należy krok po kroku wyregulować rozdzielacz ustawiając w pierwszej kolejności maksymalne ciśnienie zaworem głównym, następnie ciśnienie robocze za pomocą zaworu proporcjonalnego i następnie ciśnienie na poszczególnych sekcjach.

Szczegółową instrukcję kalibracji rozdzielacza możesz zobaczyć pod tym linkiem: https://bit.ly/kalibracja_rozdzielacz_stałociśnieniowy.

(rtr) Artykuł sponsorowany

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


sylwek 04.08.2024

te sprawdzone i wcale nie musza byc oryginalne i drogie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA