REKLAMA

Jakie opony do ciągnika wybrać? Praktyczne porady

Redakcja
19.07.2022
chat-icon 9

Dobór odpowiednich opon do ciągnika rolniczego pozwoli na ekonomiczną i wydajną pracę.

Ciągnik rolniczy to ze swej natury pojazd o przeznaczeniu funkcjonalnym. Dla optymalnego działania niezbędne jest więc odpowiednie dobranie wszelkich jego elementów, a także zadbanie o ich jakość i niezawodność. Nie inaczej dzieje się z oponami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, o czym powinno się pamiętać przy ich wyborze. Zadania nie ułatwiają natomiast różne systemy oznakowania rozmiarów, jak również liczne podziały. Jakie opony wybrać do ciągnika? / materiał partnera

fot. Materiały partnera
REKLAMA

Dobór odpowiednich opon do ciągnika rolniczego pozwoli na ekonomiczną i wydajną pracę. [/caption]

Ciągnik rolniczy to ze swej natury pojazd o przeznaczeniu funkcjonalnym. Dla optymalnego działania niezbędne jest więc odpowiednie dobranie wszelkich jego elementów, a także zadbanie o ich jakość i niezawodność. Nie inaczej dzieje się z oponami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, o czym powinno się pamiętać przy ich wyborze. Zadania nie ułatwiają natomiast różne systemy oznakowania rozmiarów, jak również liczne podziały. Jakie opony wybrać do ciągnika? / materiał partnera

Jakie opony do ciągnika będą najlepsze? Poznaj dwa typy opon

Osoby stojące przed dylematem, jakie opony do ciągnika rolniczego wybrać, powinny przede wszystkim poznać charakterystykę ich dwóch typów – diagonalnego oraz radialnego. Każdy z nich cechuje się bowiem odmiennymi zaletami, które w danej sytuacji mogą się okazać najlepszym rozwiązaniem.

modele diagonalne

Opony diagonalne to ogumienie do zadań specjalnych. Doskonale sprawdzi się wówczas, gdy warunki terenowe są trudne i w znacznym stopniu narażają gumę na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, jeśli zastanawiamy się, jakie opony do ciągnika bardzo dobrze tłumią drgania, odpowiedzią jest wybór typu diagonalnego. Tak korzystne atuty zawdzięcza on solidnej budowie z wykorzystaniem sztywnych i mocnych materiałów, które tworzą dwie warstwy.

Choć niewątpliwie w niektórych warunkach tak wysoka wytrzymałość jest zaletą, charakterystyka tego typu opon ma również swoje wady – utrudniają jazdę po łuku i nie dają możliwości osiągnięcia prędkości przekraczającej 100 km/h.

modele radialne

Ten typ opon jest wykorzystywany najszerzej. Od diagonalnego różni się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednak tę wadę wynagradza szeregiem innych zalet. To najtrafniejsza odpowiedź na pytanie o to, jakie opony wybrać do ciągnika, jeśli chcemy postawić na dłuższą żywotność, lepszą przyczepność oraz mniejszy opór toczenia.

Choć opony radialne mają wyższą cenę niż diagonalne, jest ona niezauważalna, gdy weźmiesz pod uwagę, że dzięki swoim właściwościom ten typ zapewnia mniejsze spalanie.

Jakie opony wybrać do ciągnika - nisko- czy wysokoprofilowe?

Odpowiadając sobie na pytanie, jakie opony do ciągnika rolniczego będą w naszym przypadku odpowiednie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jakie prace będziemy wykonywać przy asyście pojazdu. Prawidłowo dobrane ogumienie pozwoli w znacznym stopniu usprawnić ich realizację.

zalety opon niskoprofilowych

Jeżeli dysponujemy dużym ciągnikiem, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się opony niskoprofilowe. Gwarantują doskonałą wytrzymałość mechaniczną, a także świetnie tłumią wibracje. Ponadto bardzo dobrze radzą sobie na nierównych powierzchniach.

zalety opon wysokoprofilowych

Jeśli nasz pojazd ma mały bądź średni rozmiar, odpowiedź na pytanie, jakie opony wybrać do ciągnika, jest jedna – wysokoprofilowe. Przede wszystkim dzięki swojej budowie są dostosowane do uprawy międzyrzędzi. Minimalna szerokość i duża wysokość ogumienia umożliwia bowiem precyzyjne manewry. Są ponadto stabilne oraz dobrze przyczepne, jednak nie tłumią drgań w takim samym stopniu, co opony niskoprofilowe.

Jakie opony do ciągnika rolniczego? Gdzie najlepiej je kupić?

Kiedy już wiemy, na jakie opony do ciągnika się zdecydować, warto się w nie zaopatrzyć w zaufanym sklepie, oferującym atrakcyjne ceny. Takim niewątpliwie jest Agri-truck (https://agri-truck.pl/pl/1767-opony-d%C4%99tki). Szeroka oferta opon oraz dętek umożliwia szybkie, a zarazem skuteczne znalezienie dokładnie takiego ogumienia, jakie sprawdzi się w naszym przypadku.

Wysoka jakość idzie tu w parze z rozsądnymi, atrakcyjnymi cenami, dzięki czemu nie musimy iść na kompromis między nimi a funkcjonalnością i właściwościami produktów. Należy pamiętać, że dokonanie trafnego wyboru w kwestii opon ma żywotne znaczenie w trakcie pracy na roli, natomiast kwestia tego, jakie opony wybrać do ciągnika, dzięki Agri-truck staje się problemem o szybkim oraz łatwo dostępnym rozwiązaniu.

(rtr) materiał partnera

 

chat-icon 9

REKLAMA

Polecane

Komentarze (9)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


piotrekwalczak89@gazeta.pl 02.06.2023

Super porady! Ja szczerze mówiąc byłem zielony w tym temacie, ale rozjaśniliście mi umysł :) Zamówiłem kilka dni temu opony do ciągnika i dzisiaj dotarły. Już założyliśmy. Wszystko super. Opony pasują idealnie do ciągników - mamy 2 pojazdy. Wybrałem modele Starmaxx do naszych Ursusów.

0 0
eda 01.08.2022

a drogie markowe to niby lepsze są od budżetowych opon? jak przeliczysz wieksza cene i zestawisz to z czasem ich uzytkwania to bym sie dobrze zastanowił czy nie wybrac tanszych

2 0
Odpowiedzi (1)
Kamil

@eda Oczywiście, że drogie są lepsze. Z tanimi zawsze są jakieś problemy

1 1
artek 27.07.2022

A wy jakie opony polecacie do C-360?

2 0
mciej 27.07.2022

co za pytanie ważne jaki masz budżet i do jakiego ciągnika - przecie do starego raszpla nie kupisz super premiumek a do nowego ciągnika nie trza ich wymieniac , proste

2 0
Mariusz 26.07.2022

Kupuję opony petlas i jestem mega zadowolony często kosztują trzy razy mniej od renomowanych drogich firm. W tych drogich oponach byly z wadą fabryczną pękały w koło felgi jakby było jeżdżone bez powietrza.

1 0
andrzej1 25.07.2022

powiem sczerze ze jak najdalej od bieznikowanych to lepiej juz jakies niskobudzetowe ale nowe opony no i oczycwiscie dopasowane do potrzeb i maszyny

1 1
arek 22.07.2022

kABAT TO RACZEJ do starszych modeli się nadaje

1 0
farmer 21.07.2022

z opon do ciągników w normalnej w miarę cenie i jakości dobrej to chyba opny Kabat i BKT się dobrze prezentują i sprawdzają

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA