REKLAMA

Jakie są środki ochrony roślin? – Rodzaje, zastosowanie

Redakcja - Uprawa
29.01.2022
chat-icon 0

Rośliny przez swą delikatną strukturę i warunki pogodowe są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także osłabienie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich kondycję oraz wzrost. Z pomocą przychodzi szeroka gama środków ochrony, które wesprą Twoje rośliny w codziennej egzystencji!

REKLAMA

Rośliny przez swą delikatną strukturę i warunki pogodowe są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także osłabienie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich kondycję oraz wzrost. Z pomocą przychodzi szeroka gama środków ochrony, które wesprą Twoje rośliny w codziennej egzystencji!

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin są powszechnie wykorzystywane zarówno w przydomowych ogródkach, jak i gospodarstwach rolniczych czy sadach. Wspierają one rozwój Twoich roślin, dodatkowo ochraniając je przed uszkodzeniami czy chorobami. Poza wspomnianą już przez nas funkcją ochronną, środki te zapewniają obfite plony, a jednocześnie nie wpływają negatywnie ani na ich jakość, ani na środowisko naturalne!

Rodzaje środków ochrony roślin

W dzisiejszych czasach dostęp do środków ochrony jest wręcz nieograniczony - dzięki temu możesz wybrać preparat działający i ochraniający Twoją rośliny w konkretny sposób! Poznajmy najpopularniejsze z nich!

Adiuwanty

W temacie ochrony roślin nie sposób nie wspomnieć o adiuwantach. Są to specjalistyczne substancje pomocnicze, które należy stosować głównie w celu zwiększenia skuteczności pozostałych środków ochrony roślin. Wbrew pozorom pełnią one bardzo ważną rolę - pozwalają na zneutralizowanie wpływu niesprzyjających czynników, które w znaczący sposób mogłyby zmniejszyć efektywność działania zastosowanych przez nas środków ochrony. Takimi czynnikami mogą być chociażby zła jakość używanej do podlewania wody, stan sprzętu użytego do opryskiwania czy warunki atmosferyczne. Adiuwanty wspierają ponadto działanie środków chwastobójczych, poprzez przyspieszenie ich działania, a także uodparniają preparaty ochronne na deszcz, dzięki czemu nie jest on spłukiwany z roślin.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje adiuwantów:

adiuwanty aktywujące - w znacznym stopniu ułatwiają one przenikanie substancji ochronnych do tkanek roślin,

adiuwanty modyfikujące - odpowiadają głównie za kondycję stanu wody dostarczanej roślinie.

Środki chwastobójcze

Chwasty to zmora zarówno rolników, jak i ogrodników czy właścicieli choćby małych działek. Nie sposób ich wytępić, a gdy choć na chwilę znikną, wracają ze zdwojoną siłą. Wyrywanie ich czy koszenie nie przyniesie nam oczekiwanego efektu. Tutaj jedynym właściwym sposobem są właśnie środki chwastobójcze! Właściwie dobrany środek potrafi zdziałać cuda - pozwoli Ci skutecznie zwalczyć nieprzyjaciół w Twoim ogrodzie, bez szkody dla reszty Twoich roślin!

Pogromcy chwastów - herbicydy - działają na dwa sposoby w zależności od rodzaju preparatu:

- herbicydy układowe selektywne - to właśnie one odpowiedzialne są za destrukcję systemu korzeniowego chwastów, z tego też powodu świetnie nadadzą się do zastosowania w formie nawozu,

- herbicydy kontaktowe nieselektywne - jak sama nazwa wskazuje, niszczą chwasty, a dokładniej ich naziemną część już przy pierwszym kontakcie z nią.

Dla najlepszego efektu zastosuj oba rodzaje herbicydów - a problem z chwastami stanie się przeszłością!

Insektycydy

Co kryje się pod tą kolejną skomplikowaną nazwą? Już tłumaczymy! Insektycydy to środki owadobójcze, które wspomagają Twoje rośliny w walce z żerującymi na nich insektami. Ten środek ochronny szczególnie pomocny jest dla roślin sadowniczych, warzywniczych czy uprawnych. Poza skutecznym zwalczaniem owadów, ogranicza on również rozmnażanie się wspomnianych insektów, przez co wspomaga utrzymanie dobrej jakości plonów. Pamiętaj jednak, że tego typu środki ochrony często mają okres karencji (minimalny czas, który musi upłynąć od momentu zastosowania chemicznego środka ochrony roślin do zbiorów rośliny przeznaczonej do spożycia owoców, warzyw czy kwiatów), który musi być przestrzegany.

Fungicydy

Kolejnymi mile widzianymi w naszych ogrodach gośćmi są fungicydy - środki o działaniu grzybobójczym. Warto stosować je regularnie - dzięki temu utworzą one swego rodzaju barierę ochronną, która skutecznie ograniczy dostęp grzybów do wnętrza roślin. Co więcej, stosowanie środków grzybobójczych pozwoli Ci wyeliminować skupiska namnażających się grzybów, przez co z łatwością zapobiegniesz ich dalszemu rozwojowi. Tutaj również mamy do wyboru wiele rodzajów wspomnianego preparatu - środki zwalczające ogniska grzybów wewnątrz rośliny, tworzące warstwę ochronną rośliny czy przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Nawozy dolistne

Ostatnim z najpopularniejszych środków ochrony dla Twoich roślin jest nawóz dolistny. Swoją wyjątkowość zawdzięcza specjalnej kompozycji substancji odżywczych. Nawozy te dostępne są zarówno w formie granulatu, płynu, jak i proszku - wystarczy wymieszać produkt z wodą. Idealnie nadają się do oprysków roślin uprawnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji roślin, wspierania ich rozwoju oraz ochrony, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na naszym portalu.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA