REKLAMA

Jakie są środki ochrony roślin? – Rodzaje, zastosowanie

Rośliny przez swą delikatną strukturę i warunki pogodowe są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także osłabienie. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o ich kondycję oraz wzrost. Z pomocą przychodzi szeroka gama środków ochrony, które wesprą Twoje rośliny w codziennej egzystencji!

29 stycznia 2022 chat-icon0

REKLAMA

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin są powszechnie wykorzystywane zarówno w przydomowych ogródkach, jak i gospodarstwach rolniczych czy sadach. Wspierają one rozwój Twoich roślin, dodatkowo ochraniając je przed uszkodzeniami czy chorobami. Poza wspomnianą już przez nas funkcją ochronną, środki te zapewniają obfite plony, a jednocześnie nie wpływają negatywnie ani na ich jakość, ani na środowisko naturalne!

Rodzaje środków ochrony roślin

W dzisiejszych czasach dostęp do środków ochrony jest wręcz nieograniczony - dzięki temu możesz wybrać preparat działający i ochraniający Twoją rośliny w konkretny sposób! Poznajmy najpopularniejsze z nich!

Adiuwanty

W temacie ochrony roślin nie sposób nie wspomnieć o adiuwantach. Są to specjalistyczne substancje pomocnicze, które należy stosować głównie w celu zwiększenia skuteczności pozostałych środków ochrony roślin. Wbrew pozorom pełnią one bardzo ważną rolę - pozwalają na zneutralizowanie wpływu niesprzyjających czynników, które w znaczący sposób mogłyby zmniejszyć efektywność działania zastosowanych przez nas środków ochrony. Takimi czynnikami mogą być chociażby zła jakość używanej do podlewania wody, stan sprzętu użytego do opryskiwania czy warunki atmosferyczne. Adiuwanty wspierają ponadto działanie środków chwastobójczych, poprzez przyspieszenie ich działania, a także uodparniają preparaty ochronne na deszcz, dzięki czemu nie jest on spłukiwany z roślin.

REKLAMA
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje adiuwantów:
adiuwanty aktywujące - w znacznym stopniu ułatwiają one przenikanie substancji ochronnych do tkanek roślin,
adiuwanty modyfikujące - odpowiadają głównie za kondycję stanu wody dostarczanej roślinie.

Środki chwastobójcze

Chwasty to zmora zarówno rolników, jak i ogrodników czy właścicieli choćby małych działek. Nie sposób ich wytępić, a gdy choć na chwilę znikną, wracają ze zdwojoną siłą. Wyrywanie ich czy koszenie nie przyniesie nam oczekiwanego efektu. Tutaj jedynym właściwym sposobem są właśnie środki chwastobójcze! Właściwie dobrany środek potrafi zdziałać cuda - pozwoli Ci skutecznie zwalczyć nieprzyjaciół w Twoim ogrodzie, bez szkody dla reszty Twoich roślin!

Pogromcy chwastów - herbicydy - działają na dwa sposoby w zależności od rodzaju preparatu:
- herbicydy układowe selektywne - to właśnie one odpowiedzialne są za destrukcję systemu korzeniowego chwastów, z tego też powodu świetnie nadadzą się do zastosowania w formie nawozu,
- herbicydy kontaktowe nieselektywne - jak sama nazwa wskazuje, niszczą chwasty, a dokładniej ich naziemną część już przy pierwszym kontakcie z nią.

Dla najlepszego efektu zastosuj oba rodzaje herbicydów - a problem z chwastami stanie się przeszłością!

Insektycydy

REKLAMA
Co kryje się pod tą kolejną skomplikowaną nazwą? Już tłumaczymy! Insektycydy to środki owadobójcze, które wspomagają Twoje rośliny w walce z żerującymi na nich insektami. Ten środek ochronny szczególnie pomocny jest dla roślin sadowniczych, warzywniczych czy uprawnych. Poza skutecznym zwalczaniem owadów, ogranicza on również rozmnażanie się wspomnianych insektów, przez co wspomaga utrzymanie dobrej jakości plonów. Pamiętaj jednak, że tego typu środki ochrony często mają okres karencji (minimalny czas, który musi upłynąć od momentu zastosowania chemicznego środka ochrony roślin do zbiorów rośliny przeznaczonej do spożycia owoców, warzyw czy kwiatów), który musi być przestrzegany.

Fungicydy

Kolejnymi mile widzianymi w naszych ogrodach gośćmi są fungicydy - środki o działaniu grzybobójczym. Warto stosować je regularnie - dzięki temu utworzą one swego rodzaju barierę ochronną, która skutecznie ograniczy dostęp grzybów do wnętrza roślin. Co więcej, stosowanie środków grzybobójczych pozwoli Ci wyeliminować skupiska namnażających się grzybów, przez co z łatwością zapobiegniesz ich dalszemu rozwojowi. Tutaj również mamy do wyboru wiele rodzajów wspomnianego preparatu - środki zwalczające ogniska grzybów wewnątrz rośliny, tworzące warstwę ochronną rośliny czy przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Nawozy dolistne

Ostatnim z najpopularniejszych środków ochrony dla Twoich roślin jest nawóz dolistny. Swoją wyjątkowość zawdzięcza specjalnej kompozycji substancji odżywczych. Nawozy te dostępne są zarówno w formie granulatu, płynu, jak i proszku - wystarczy wymieszać produkt z wodą. Idealnie nadają się do oprysków roślin uprawnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji roślin, wspierania ich rozwoju oraz ochrony, koniecznie sprawdź pozostałe artykuły na naszym portalu.

REKLAMA
(rup)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Hodowla świń na własny wyłącznie użytek – odstępstwa od wymagań nałożonych w związku z występowaniem ASF

Redakcja - Zwierzęta 9 maja 2023 chat-icon0

Zróżnicowanie wymagań w stosunku dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie na własny użytek w stosunku do hodowli nastawionej na sprzedaż wchodzi w życie 10 maja 2023 roku w związku ze zmianami w rozporządzeniu nakładającym obowiązki dla hodowców trzody w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń ASF.

Rozporządzenie wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny. Zgodnie z rozporządzeniem zmienia się szereg wymagań stawianych wcześniej na tym samym poziomie zarówno dla dużych komercyjnych hodowli jak i małych mających zaledwie kilka zwierząt hodowanych wyłącznie na własne potrzeby. Przede wszystkim nie będzie konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki ani bieżącego aktualizowania tego spisu. Odstąpiono też od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na

REKLAMA

Przewoził krowy z Węgier do Rosji w fatalnych warunkach i bez karmy

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon2

Podczas jednej z takich kontroli wykryto szereg nieprawidłowości w transporcie krów prowadzonym samochodami ciężarowymi z przystosowanymi do tego naczepami jadącymi z Węgier do Rosji. Zwierzęta nie miały zapewnionej wystarczającej przestrzeni nad głowami i były oddzielone niewłaściwymi przegrodami, co stwarzało zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Oprócz tego w dwóch ciężarówkach jadących z Węgier do Rosji nie zapewniono krowom karmy. Nieprawidłowości zostały wykryte przez inspektorów lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie wspólnych działań z przedstawicielami fundacji ochrony zwierząt.

W ubiegłym tygodniu (15-19 maja), inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole przewozu żywych zwierząt na terenie powiatu bialskiego. W działaniach brali udział również przedstawiciele fundacji Animal Welfare Foundation (AWF). Kontrolowano przede wszystkim warunki przewozu zwierząt i przestrzeganie przepisów transportowych w tym zakresie.