REKLAMA

Jakie uprawnienia są potrzebne na kombajn

Redakcja - Technika
17.03.2022
chat-icon 1

Kombajnista podczas żniw kukurydzy w kombajnie marki Deutz-Fahr 6090 HTS

Wielu rolników zastanawia się, jakie uprawnienia na kombajn są niezbędne, aby móc legalnie kierować ta maszyną. Czy konieczne jest odbycie specjalnego kursu prawa jazdy?

fot. Paweł Pąk
REKLAMA
Kombajnista podczas żniw kukurydzy w kombajnie marki Deutz-Fahr 6090 HTS[/caption]

Wielu rolników zastanawia się, jakie uprawnienia na kombajn są niezbędne, aby móc legalnie kierować ta maszyną. Czy konieczne jest odbycie specjalnego kursu prawa jazdy?

A może wymagane jest przejście odpowiedniego szkolenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie uprawnienia na kombajn są niezbędne?

Zgodnie z Ustawą Prawa o Ruchu Drogowym kombajn to wolnobieżny pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Aby móc nim kierować, trzeba ukończyć 16. lub 18. rok życia i posiadać uprawnienia kat. T, B, C1, C, D lub D1. Kategoria prawa jazdy T uprawnia do prowadzenia kombajnu od 16. roku życia. Natomiast prawo jazdy kategorii B można zdobyć dopiero w wieku 18 lat. Kurs na prawo jazdy można rozpocząć także na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku dla danej kategorii.

Uczniowie szkół rolniczych mają szansę przystąpić do szkolenia na 12 miesięcy przed ukończeniem 16 lat, jednak muszą przedłożyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w wydziale komunikacji przypisanym dla danego miejsca zamieszkania.

Przed rozpoczęciem pracy na kombajnie warto również odbyć specjalistyczny kurs na kombajn zbożowy, podczas którego uzyskuje się umiejętności niezbędne do prawidłowego wykonywania pracy przy żniwach. Na czym polega takie szkolenie?

Co warto wiedzieć o kursie na kombajn zbożowy?

Kursy obsługi kombajnów zbożowych są przeznaczone dla osób pragnących zdobyć umiejętności prowadzenia wolnobieżnych pojazdów silnikowych oraz wiedzę dotyczącą budowy i zasad działania kombajnów. Podczas szkolenia uczestnicy uzyskują m.in. informacje na temat regulacji silnika wysokoprężnego i zespołu omłotowo-czyszczącego, obsługi układów hydraulicznych i elektrycznych oraz wyposażenia specjalnego kombajnów zbożowych.

Po ukończeniu kursu uczestnik nabywa uprawnienia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej do obsługi kombajnów zbożowych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może się zapisać na szkolenie tego typu. Takie kursy dedykowane są osobom pełnoletnim posiadającym co najmniej wykształcenie podstawowe oraz prawo jazdy kategorii B lub T. Większość szkół organizujących szkolenia na kombajn zbożowy wymaga również okazania zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań wykonywania zawodu operatora kombajnu.

Kurs na kombajn zbożowy – nieobowiązkowy, lecz niezbędny

Na rolnikach indywidualnych nie spoczywa obowiązek ukończenia kursu na kombajn zbożowy, lecz mimo tego większość z nich decyduje się na uzyskanie dodatkowych uprawnień do prowadzenia wolnobieżnych pojazdów silnikowych i wykonywania zbiorów zbóż. Część rolników zapisuje się na tego typu szkolenia ze względu na chęć zdobycia nowych umiejętności i wiedzy na temat maszyn żniwnych. Jednak znaczna grupa przystępuje do szkoleń, gdyż bez zaświadczenia o ukończeniu ich prawa są mocno ograniczone.

Okazuje się, że mimo iż według przepisów indywidualni rolnicy nie mają obowiązku przejścia kursu obsługi kombajnów zbożowych, to w rzeczywistości często są oni zmuszeni do odbycia tego szkolenia. Wynika to z faktu, że ukończenie go bywa niezbędne m.in. do wykupienia polisy OC. Wiele firm ubezpieczeniowych zaznacza, że wypłaca odszkodowania wyłącznie rolnikom, którzy mogą przedłożyć dokument poświadczający ukończenie kursu na kombajn zbożowy.

Podobnie wygląda sytuacja u producentów kombajnów, którzy w przypadku uszkodzenia pojazdu spowodowanego nieodpowiednim użytkowaniem mogą odmówić naprawy gwarancyjnej rolnikowi, który nie ukończył szkolenia. Warto zatem zapisać się na kurs i cieszyć się pełnymi prawami, szczególnie że nie jest on ani wyjątkowo drogi, ani czasochłonny. Zazwyczaj tego typu szkolenia podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich zawiera zagadnienia związane z budową, zasadą działania i obsługą popularnych kombajnów zbożowych. Natomiast część praktyczna skupia się wokół przygotowania kombajnu do pracy, regulacji jego zespołów i usuwania awarii technicznych. Ukończenie kursu wiąże się z otrzymaniem zaświadczenia i uprawnień na kombajn.

Informacje o uprawnieniach na kombajn w instrukcjach obsługi wolnobieżnych pojazdów silnikowych

Kombajn to jeden z największych i najniebezpieczniejszych pojazdów wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych. Chyba każdy z nas niejednokrotnie słyszał o wypadkach z ich udziałem, prowadzących do ogromnych tragedii. Ze względu na ten fakt, większość firm produkujących kombajny zamieściła w instrukcjach obsługi informację, że produkowane maszyny mogą być wykorzystywane wyłącznie przez wykwalifikowanych rolników, którzy ukończyli specjalistyczne kursy.

Przykładowo niemiecka firma Fendt podkreśliła, że ich kombajny dedykowane są tylko wykwalifikowanym pracownikom, którzy są dobrze obeznani ze wszelkimi funkcjami pojazdu i jego działaniem. Podobną uwagę można znaleźć w instrukcji obsługi kombajnów marki Claas. Zaznaczyli oni, że: „Kombajn może być używany, konserwowany i ustawiany tylko przez osoby przeszkolone w tym zakresie, posiadające znajomość zasad bezpieczeństwa pracy przy tej maszynie”.

(rpf) / We wspólpracy z akademiaoperatora.pl

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 12.07.2022

przede wszystkim aby byc dobrym operatorem trzeba nabyc doświadczenie, wiadomo ze gdzies trzeba je zdobyc i sie nauczyc ale najbardziej pożądanym jest taki, który mysli, wie jak zrobic zbior czybko, sprawnie i ekonomicznie bez zajezdzania kombajnu a to umiejętności, które są teraz w cenie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA