REKLAMA

Jakie warzywa można siać w lipcu?

Redakcja
22.07.2023
chat-icon 2

szczypiorek i koper dojrzałe

Wysokiej jakości, dobra lub właściwie wspomagana gleba może być użytkowana niemal przez cały czas. Sianie warzyw poza okresem typowo wiosennym daje możliwość uzyskania plonów jesienią, co dla rolników stanowi zwiększenie zysków, a dla właścicieli ogrodów możliwość cieszenia się własnymi zbiorami nieco dłużej.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wysokiej jakości, dobra lub właściwie wspomagana gleba może być użytkowana niemal przez cały czas. Sianie warzyw poza okresem typowo wiosennym daje możliwość uzyskania plonów jesienią, co dla rolników stanowi zwiększenie zysków, a dla właścicieli ogrodów możliwość cieszenia się własnymi zbiorami nieco dłużej.

Z tego względu warto stawiać na takie gatunki roślin, które bez problemu są w stanie przeprowadzić cały swój cykl rozwojowy przed zaatakowaniem zimowych mrozów. Jakie warzywa można siać w lipcu?

Dlaczego warto siać warzywa w lipcu?

Głównym powodem tego, że zdecydowanie warto siać warzywa w lipcu, jest fakt, że stanowi on statystycznie najcieplejszy miesiąc w roku. To właśnie w tym czasie następuje najwięcej upalnych dni, a co za tym idzie, przewija się sporo burz. Dzięki temu wzrastające rośliny mają doskonałe warunki i zapewnione wszystkie czynniki niezbędne do ich dynamicznego wzrostu - dużo wilgoci, a jednocześnie wysoka temperatura powietrza.

Czasami się jednak zdarza, że mimo panujących upałów, burze się nie pojawiają. W takim przypadku nie trzeba jednak rezygnować z siania warzyw na polach czy w ogrodach. Należy w takim przypadku pamiętać, aby zapewnić optymalny poziom wilgotności wszystkim roślinom. Susze sprzyjają hamowaniu wzrostu - mogą spowodować wysuszenie warzyw, a w konsekwencji ich śmierć. Dlatego regularne podlewanie to podstawa, gdy za oknem panują bardzo wysokie temperatury, a my chcemy się cieszyć własnymi plonami jesienią.

Lipiec to także miesiąc, kiedy wiele warzyw zostało już zebranych, inne natomiast nadal kontynuują swój intensywny wzrost. To powoduje, że na grządkach w ogrodzie część ziemi pozostaje niezapełniona. Aby efektywnie wykorzystać wolne miejsca, można posiać kolejne gatunki roślin, które zdążą dać plon jeszcze przed nadejściem zimowych miesięcy.

Jakie warzywa siać w lipcu?

W grupie warzyw, które jak najbardziej można siać w lipcu, wbrew pozorom widnieje wiele gatunków. Jednak, aby spodziewać się obfitych plonów, należy zwrócić uwagę na odpowiednie odmiany oraz trzymać się wyznaczonych terminów. Jakie warzywa sieje się w lipcu? Gatunki przeznaczone do tego celu można podzielić na dwie grupy - siane przez cały miesiąc, a także te, które wymagają siewu w konkretnym terminie.

Wśród pierwszej grupy znajdziemy popularny szczypiorek - on nie potrzebuje żadnego specjalnego traktowania, aby wzejść, a można go siać także w marcu, kwietniu i sierpniu. Rzeżucha nada się do siewu, jednak potrzebuje intensywnego nawadniania. Zaliczamy tu również cebulę siedmiolatkę, która może być umieszczana w gruncie także przez całe marzec, kwiecień oraz sierpień. Kolejna roślina to koper ogrodowy. Jednak, aby utrzymać go w dobrej kondycji w czasie suszy, potrzebuje regularnego zraszania. Wtedy też będzie szybciej rósł i osiągnie większe rozmiary.

Koper włoski również należy do tej grupy. Ponadto warto zwrócić się ku endywii. Ta niepozorna roślina nie potrzebuje wiele do przeżycia i bardzo szybko wypuszcza liście, bo już po około 4-7 dniach. Innym warzywem, które nie wymaga dużej uwagi, jest roszponka. Co ciekawe, charakteryzuje się mrozoodpornością, dlatego bez żadnych obaw można zbierać ją aż do późnej jesieni. Rzodkiew także odnajdzie się w lipcowych warunkach, jednak w tym wypadku najlepiej postawić na późne odmiany, na przykład “Murzynkę”.

Drugą grupę warzyw można natomiast podzielić na kolejne podgrupy według dokładniejszych terminów siania. Do gatunków, których najlepszy okres umieszczania w gruncie obejmuje pierwszy tydzień lipca, należy burak ćwikłowy. Jednak, aby zebrać dobre plony, należy wybierać późne odmiany, na przykład “Okrągłego Ciemnoczerwonego” czy “Czerwoną kulę”. W tym czasie sprawdzi się także fasola, choć z niewielkim zastrzeżeniem - ziarno roślin wysianych w lipcu nie zdąży w pełni dojrzeć przed zbiorem, natomiast ze strąkami nie powinno być problemu. Z tego względu te warzywa nadadzą się do spożycia jedynie po ugotowaniu. Sałata łodygowa też będzie dobrym wyborem do siewu w tym czasie.

Jakie warzywa można jeszcze siać w lipcu? Ostatni tydzień należy do kapusty pekińskiej, która nie lubi przesadzania, dlatego warto dobrze przemyśleć jej miejsce wzrostu. Rzepa także możne być z powodzeniem siana w tym czasie, jednak do tego celu należy wybierać odmiany późne, na przykład “Złotą kulę”. Innym warzywem, które od czasu do czasu sieje się w ostatnim tygodniu lipca, jest szpinak. Robi się to tylko czasami, ponieważ roślina ta lubi temperaturę poniżej 15°C. W tym przypadku należy wybrać odmianę “Matador”.

Dlaczego należy ściśle trzymać się ram czasowych w przypadku siania warzyw?

Wiele osób zastanawia się, czy może posiać w lipcu bądź jakimkolwiek innym miesiącu warzywa inne niż wymienione, gdy czas ten nie został uwzględniony w charakterystyce danego gatunku. Nie jest to w żaden sposób zabronione, jednak może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, a co za tym idzie - niepotrzebnymi stratami. Informacje dotyczące terminu siewu nie są umieszczane na opakowaniach bez powodu. Stanowią one wskazówkę, kiedy warunki będą najbardziej odpowiadać roślinom, dlatego warto się ich trzymać.

(rup)

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


renia 23.07.2023

myslałam ze w lipcu to juz nic się nie sieje a tu taka niespodzianka

0 0
leszek 12.07.2022

marchew na początku lipca siana i rośnie pięknie - sprawdzone ;-)

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA