REKLAMA

Jakie warzywa sadzi się na wiosnę?


Wiosna jest porą roku, kiedy w każdym gospodarstwie rozpoczynają się intensywne prace związane z przygotowaniem pól pod uprawy. To także moment, kiedy do ziemi trafiają sadzonki warzyw i można rozpoczynać wysiew.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wiosna jest porą roku, kiedy w każdym gospodarstwie rozpoczynają się intensywne prace związane z przygotowaniem pól pod uprawy. To także moment, kiedy do ziemi trafiają sadzonki warzyw i można rozpoczynać wysiew.

Wybranie właściwego czasu sadzenia i siania jest bardzo ważne i zależy w dużej mierze od gatunku rośliny – trzeba mieć na uwadze, że wiosną wciąż zdarzają się przymrozki. Niektóre odmiany można uprawiać w gruncie, inne wyłącznie pod osłonami. Zatem – jakie warzywa sadzić na wiosnę i jak to robić?

Odpowiednie przygotowanie ogrodu

W trosce o to, aby nasiona i sadzonki, które umieścimy w ziemi, odpowiednio wzrastały, należy w odpowiedni sposób przygotować do tego celu grunt. W zależności od potrzeb warto przekopać glebę i wyrównać jej powierzchnię. Po okresie jesienno-zimowym dobrze wzbogacić ziemię nawozem, szczególnie niezbędne będzie to w przypadku, gdy jest ona wyjałowiona. Warzywa mogą być także pielęgnowane w pojemnikach w ogrzewanym pomieszczeniu bądź pod przykryciem, np. w szklarniach.

Co sadzić na wiosnę? Warzywa – które najpierw?

W zależności od tego, na jakiego typu warzywach nam zależy, czas, w jakim najlepiej o nich pomyśleć, będzie się różnił. Jedne wymagają wyższych temperatur, inne z kolei muszą zostać posadzone w miarę wcześnie, by miały szansę w pełni się rozwinąć. Wybierając rodzaj warzywa, które chcemy uprawiać, warto kierować się także okresem jego rozwoju między siewem a plonem.

Co sadzić wiosną w ogrodzie?

Wiele roślin nie wymaga specjalnych warunków i można je sadzić już wczesną wiosną. W zależności od tego, jakie predyspozycje ma konkretny gatunek, odpowiedni miesiąc sadzenia może się różnić.

Koniec marca

Niektóre nasiona nie są zbyt wrażliwe na temperatury, dlatego siać je można już nawet pod koniec marca. Dla ich prawidłowego wzrostu wystarczy już 2–6 °C. Istotne, by nie umieścić ich w ziemi zbyt późno, gdyż istnieje ryzyko, że zamiast rozwijania użytkowej części, zaczną wytwarzać pęd kwiatowy. Rośliny, które warto zasiać pod koniec marca, to:

 • rzodkiew,
 • bób,
 • szpinak,
 • rzepa,
 • marchew,
 • pietruszka.

Kwiecień

Lista gatunków, które sadzimy w kwietniu, jest już odrobinę dłuższa. Ze względu na temperatury, które w tym okresie są wyższe, większa część roślin ma odpowiednie warunki do swobodnego wzrostu. Ciepłolubne odmiany, które w kwietniu dobrze będą rosły, to:

 • koper,
 • kapusta,
 • sałata,
 • groszek,
 • szczaw,
 • kalarepa,
 • cebula,
 • buraki ćwikłowe.

Maj

Co sadzić wiosną, gdy od dwóch miesięcy już powoli rosną inne warzywa? Maj to już dużo wyższe temperatury, a wiele gatunków, które teraz posadzimy, będzie odpowiednich do jesiennego zbierania plonów i późniejszej konsumpcji. W maju warto posadzić następujące rośliny:

 • ogórki,
 • kapusta,
 • pomidory,
 • papryka,
 • selery,
 • rzepa,
 • marchew,
 • burak.

Uprawa pod osłonami – co sadzimy na wiosnę?

Wiele roślin ma możliwość wzrostu zarówno w gruncie, jak i pod osłonami. Zależy to od ich upodobań temperaturowych. Sadząc ogórka, pomidora czy paprykę, wykorzystując szklarnię o na podgrzewanym podłożu, możemy zacząć uprawiać te warzywa już w marcu. Jednak nie musimy się martwić w przypadku braku posiadania tak złożonego wyposażenia – warzywa te nadal możemy posadzić, jednak później, gdy temperatury nieco wzrosną. W takich warunkach już w marcu można posadzić też kalafiory, brokuły czy koper włoski.

Zły wpływ na “sąsiadów”

Decydując się na uprawianie warzyw, warto zastanowić się nad tym, jakie gatunki będą się znajdowały w swoim bliskim sąsiedztwie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ niektóre mogą na siebie negatywnie oddziaływać i nie urosną odpowiednio, nawet jeśli osobno w tych samych warunkach prezentowałyby się doskonale. “Sąsiedzi”, którzy nie lubią swojego bliskiego towarzystwa, to: sałata i pietruszka, pomidory z grochem, kapusta i gorczyca, a także ziemniaki w bliskim towarzystwie pomidorów i słoneczników.

Odpowiednia pielęgnacja

W trosce o prawidłowy wzrost nie można zapominać o odpowiednim pielęgnowaniu roślin po ich posadzeniu. Istotne jest odpowiednio częste podlewanie, a niektóre gatunki potrzebować będą także nawozu. Niezwykle istotne jest prawidłowe umiejscowienie roślin w taki sposób, żeby każda z nich miala odpowiednią ilość miejsca na prawidłowy rozwój. Niezbędne będzie także dbanie o stanowisko poprzez regularne usuwanie chwastów. Aby uniknąć problemu ze szkodnikami, warto posadzić czosnek. Pozwoli on na skuteczne odstraszenie większości wrogów wzrastających plonów. Pomocne mogą się okazać także rośliny motylkowate, które dostarczają glebie duże ilości azotu, a ten z kolei pozytywnie wpływa na wzrost roślin w niej posadzonych.

Czym się kierować podczas siania warzyw na wiosnę?

Podczas wyboru warzyw, które chcemy posadzić na wiosnę, warto kierować się przede wszystkim tym, jakie temperatury w danym roku są przewidywane. Stale zmieniający się klimat sprawia, że wszelkie przedsięwzięcia związane z uprawą roślin nie są wcale tak łatwe. Dobra znajomość wymagań poszczególnych gatunków warzyw, odpowiednio przygotowana gleba, regularne nawożenie i nawadnianie to podstawa wszelkich upraw, która pozwoli cieszyć się dużymi plonami.

(rup) 


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA