REKLAMA

Jakie warzywa siać w czerwcu?

Redakcja - Uprawa
18.04.2022
chat-icon 0

Marchew to jedno z wielu warzyw, które siejemy wiosną

Początek wiosennych dni, a często nawet końcówka zimy to czas, w którym rolnicy zaczynają planować siew różnych warzyw oraz owoców. Proces ten należy dokładnie przemyśleć w taki sposób, aby przygotować glebę, a także pozwolić roślinom na wzrost i wydanie plonów. Różne gatunki warzyw należy siać w innym okresie roku, co jest niezwykle ważne.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Marchew to jedno z wielu warzyw, które siejemy wiosną[/caption]

Początek wiosennych dni, a często nawet końcówka zimy to czas, w którym rolnicy zaczynają planować siew różnych warzyw oraz owoców. Proces ten należy dokładnie przemyśleć w taki sposób, aby przygotować glebę, a także pozwolić roślinom na wzrost i wydanie plonów. Różne gatunki warzyw należy siać w innym okresie roku, co jest niezwykle ważne.

Pilnowanie kalendarza upraw to gwarancja obfitych, a zarazem zdrowych plonów. W tym artykule przedstawimy, jakie warzywa można siać w czerwcu, a także jakich potrzebują warunków, aby rozwijały się prawidłowo.

Jakie warzywa siać w czerwcu?

Początkowo może wydawać się, czerwiec to dość późny miesiąc na obsiadanie pól uprawnych. Duża część gatunków powinna trafić do ziemi znacznie szybciej, aby roślinność miała czas się zakorzenić i wypuścić liście, a następnie dać plon. Nie oznacza to jednak, że wysiewanie w czerwcu musi skończyć się niepowodzeniem. Wręcz przeciwnie - dla niektórych gatunków jest to najlepszy czas. Czasami okres ten przypada na początku miesiąca, a w innych przypadkach pod koniec. Wyjaśniamy dokładnie, jakie warzywa można jeszcze siać w czerwcu.

Warzywa w czerwcu najlepiej siać w miejsce zbiorów z wcześniejszych miesięcy. Szybciej plony wydają m.in. szpinak czy rzodkiewka. Mamy wówczas pewność, że ziemia jest odpowiednio przygotowana oraz zawiera wszystkie niezbędna składniki i minerały. Co siać w czerwcu? Warzywa wielu gatunków mają wtedy swój naturalny czas wydawania plonów, a przestrzeganie go gwarantuje ich piękny kolor, wspaniały aromat oraz smak.

Warzywa - które wysiać w czerwcu?

Warto zapoznać się z terminarzem siewu, aby być pewnym, które rośliny obsiać w czerwcu. Gatunków jest bardzo wiele i z pewnością w tym miesiącu możesz zapełnić cały swój ogródek warzywny. Przedstawiamy, jakie sadzonki zakupić:
- burak ćwikłowy - można go obsiewać przez cały czerwiec,
- cukinia - należy ją posadzić do 15 czerwca, a plony widoczne są zazwyczaj bardzo szybko,
- fasola - sianie przypada na okres całego czerwca, najczęściej jest to fasola szparagowa,
- kabaczek - kwitnie bardzo szybko, więc można go sadzić przez cały miesiąc,
- marchew - sieje się ją w pierwszej połowie czerwca,
- koper ogrodowy - najlepiej sadzić w towarzystwie ogórków,
- kukurudza - tu z kolei siew przypada na pierwszy tydzień czerwca,
- ogórki - również pierwszy tydzień czerwca to najlepszy czas na wprowadzenie do lekko wilgotnego, ciepłego gruntu,
- brukselka - jest dość prosta w uprawie,
- pomidory - należy wybrać odmianę przeznaczoną do sadzenia w czerwcu,
- papryka - jest prosta w uprawie, należy wybrać jednak odpowiednią odmianę,
- brokuł - jest dość trudny w uprawie, jeżeli zapewni mu się jednak optymalne warunki, odwdzięczy się dobrymi plonami,
- kalarepa - to mało popularne warzywo, jest jednak bardzo smaczne,
- jarmuż - siew przypada na początek miesiąca,
- pietruszka korzeniowa - kiełki można zmoczyć w wodzie, co sprawi, ze delikatnie zakwitną, wówczas przyspiesza to rozwój w glebie.

Odpowiadając na pytanie, co siać w czerwcu - warzyw jest naprawdę bardzo dużo i każdy ogrodnik może wybrać takie gatunki, które smakują najbardziej. Dokładne dane dotyczące sadzonek oraz sposobu ich wysiewania odnaleźć można również na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami.

Sianie warzyw w czerwcu - o czym należy pamiętać?

Czerwiec to nie tylko okres siewu warzyw, to również dobry moment na to, aby w swoim ogródku zadbać o różnego rodzaju zioła. Jak wszyscy doskonale wiedzą, posiadają one bogactwo naturalnych składników odżywczych i mogą na wiele sposobów wzbogacić domową kuchnię. Świeże zioła, jak mięta, szałwia, skrzyp, lawenda, bazylia, rozmaryn czy tymianek smakują i działają o wiele lepiej, gdy zostaną zerwane świeże. Takie liście wykorzystać można jako napar oraz stworzyć aromatyczną herbatę. Często stosuje się je również podczas gotowania, w celu wzbogacenia smaku potraw. Część ziarenek można włożyć do woreczków i rozmieścić je w różnych pomieszczeniach. W ten sposób zapewnią świeży zapach, a dodatkowo odstraszą insekty. Dobre połączenia to mięta z melisą czy werbeną. Takie aromaty sprawią, że letnie napoje będą jeszcze smaczniejsze.

Aby mieć pewność, że nasze uprawy okażą się sukcesem i będziemy mogli cieszyć się ze zdrowych plonów, warto zatroszczyć się również o odpowiednią ochronę. Rośliny często zmagają się z różnego rodzaju chorobami oraz szkodnikami. Warto już w momencie siania wyposażyć się w specjalne preparaty, które będą wsparciem dla sadzonek warzyw. Naturalnym odstraszaczem dla niektórych szkodników, takich jak mszyce czy inne owady, mogą być właśnie zioła.

W przypadku nawozów warto również zastosować naturalne metody, takie jak kompost, obornik czy nawozy zielone. To najlepszy sposób, aby wzbogacić glebę o cenne minerały oraz składniki odżywcze. Jeżeli zdecydujesz się jednak na gotowe produkty, które można kupić w sklepach, pamiętaj, aby były to preparaty organiczne. Gleba może potrzebować również magnezu, fosforu czy nawozu azotowego - w przypadku zakupu warto zasięgnąć profesjonalnej opinii.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA