REKLAMA

Jakość zbóż zależna od regionu zbioru

Izba Zbożowo-Paszowa ocenia, że dotychczas zebrano ok. 30 proc. areału zbóż. Żniwa utrudniają burze i opady deszczu. Jakość ziarna jest zróżnicowana regionalnie, a podaż niewielka.

PAP / Łukasz Ogrodowczyk
9 sierpnia 2016 chat-icon0

REKLAMA

W skali kraju zebrano stosunkowo niewielki areał zbóż. Ziarno zebrano głównie na Kujawach, we wschodniej części woj. wielkopolskiego, północnej części woj. łódzkiego czy południowo-zachodniej mazowieckiego. "Szacujemy, iż w skali kraju zboża zebrano z nie więcej niż 30 proc. areału. Znacznie większe jest zaawansowanie zbiorów rzepaku, który zebrano z ponad 85 proc. powierzchni" - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

W ostatnich dniach żniwa utrudniały burze i opady deszczu, które nie tylko spowalniały prace, ale wpływały także na pogorszenie jakości ziarna. Pszenica zebrana przed ostatnią falą opadów jest generalnie dobrej jakości, obecnie zbierane ziarno ma wysoką zawartość białka (gorzej jest z gęstością i wyrównaniem). Jakość ziarna jest bardzo zróżnicowana regionalne. W opinii ekspertów Izby "wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy jakości konsumpcyjnej w łącznych zbiorach tego zboża będzie wyraźnie mniejszy niż przed rokiem". Według Izby, utrzymanie się burzowej aury w kolejnych 2 tygodniach może wpłynąć na dalsze pogorszenie parametrów jakościowych ziarna.

Pomimo trwających zbiorów, w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest "uszczuplona", ale także zróżnicowana regionalnie, w zależności od stopnia zaawansowania zbiorów. Ceny nie zachęcają rolników do sprzedaży, dlatego wielu z nich decyduje się na przechowanie ziarna. Zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową.

W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) z nowych zbiorów kosztowała 580-650 zł za tonę; pszenica paszowa – 560-610 zł/t; żyto konsumpcyjne – 470-520 zł/t; żyto paszowe – 450-500 zł/t, pszenżyto – 530-560 zł/t; jęczmień paszowy – 480-530 zł/ a kukurydza (ze zbiorów ubiegłorocznych) – 660-700 zł/t.

W portach cały czas trwa załadunek pszenicy na eksport. Wiele wskazuje na to, iż w sierpniu br. wielkość eksportu pszenicy przekroczy 200 tys. ton. Zdaniem ekspertów konkurencyjne ceny pszenicy oferowane przez kraje Basenu Morza Czarnego mogą wpłynąć na zmniejszenie tempa eksportu pszenicy w kolejnych miesiącach. Ceny zbóż na eksport są wyższe od krajowych. W ubiegłym tygodniu za pszenicę konsumpcyjną (12,5 proc. białka) z dostawą do portów płacono 670-675 zł/t (dostawa VIII 2016); za żyto - 510 PLN/t (dostawa VIII-IX 2016), a za pszenżyto - 540-550 zł/t (dostawa VIII 2016).

Finalne ceny uzależnione są od odbiorcy, parametrów ziarna i terminu dostawy oraz aktualnych notowań cen ziarna na giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro w dniu podpisywania kontraktu - zaznacza Izba. (PAP)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Wypadki rolnicze: Nie żyje mężczyzna uderzony przez belę siana spadającą z przyczepy

Redakcja 5 czerwca 2023 chat-icon1

Wypadki przy pracy w rolnictwie to niestety dość często opisywane przez nas zdarzenia. Sytuacja, która miała miejsce w miejscowości Chludnie (województwo podlaskie, powiat kolneński, gmina Mały Płock) to przede wszystkim bieg wydarzeń, który można sobie wyobrazić zmieniając koło w załadowanej przyczepie.

Podczas prac polowych dwóch mężczyzn postanowiło wymienić uszkodzone koło w przyczepie na której przewozili  bele siana. Jak relacjonuje świadek zdarzenia, w pewnym momencie przyczepa przechyliła się, a kilka bel siana z niej spadło. Jedna z nich uderzyła w mężczyznę, który stracił przytomność, uderzenie było tak silne, że spowodowało u niego zatrzymanie krążenia.

Złodzieje części do maszyn rolniczych ujęci na gorącym uczynku

Super Visor 23 maja 2023 chat-icon1

Do funkcjonariuszy wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o kradzieżach części do maszyn rolniczych z jednej z firm położonych nieopodal Rzeszowa. Policjanci zorganizowali zasadzkę, a obserwując wskazane miejsce na zapleczu firmy zauważyli dwie osoby przenoszące energicznie jakieś przedmioty.

- Po pewnym czasie w to miejsce podjechał samochód. Funkcjonariusze z odległości obserwowali całe zdarzenia. Gdy pojazd zaczął odjeżdżać, postanowili go zatrzymać. W fiacie stilo, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, ujawnili agregat prądotwórczy, 4 przekładnie kątowe oraz 4 wałki WOM – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

W zatrzymanym samochodzie razem z mężczyzną przebywała jego znajoma – zatrzymano ich i przewieziono na komendę a rano następnego dnia wstępnie przesłuchano. Funkcjonariusze z wydziału dochodz

REKLAMA