REKLAMA

Jan Chlasta – rolnik i konstruktor maszyn rolniczych od lat osiąga wysokie plony

Jan Chlasta z Nowych Skalmierzyc pod Kaliszem jest rolnikiem o ogromnej wiedzy i doświadczeniu, których potwierdzeniem są m.in. osiągane plony. Od ponad 41 lat prowadzi też dziennik opisujący pracę w gospodarstwie.

fot. OkiemRolnika.pl
9 grudnia 2018 chat-icon0

REKLAMA
Gospodarz z południowej Wielkopolski skonstruował wiele maszyn i urządzeń, które pozwalają na zwiększanie wydajności pracy. Niektóre z nich mają nawet kilkadziesiąt lat, a nadal są użytkowane. Do ich wykonania zostały użyte m.in. części ze starych maszyn rolniczych.

JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0014     JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0013

80-letni gospodarz prowadzi 27-hektarowe gospodarstwo od 1973 roku, zapisując skrupulatnie przez cały ten czas przeprowadzane zabiegi agrotechniczne, dawki nawozów, osiągane plony, dane o pogodzie i wiele innych informacji pozwalających w każdej chwili na ich analizę i wyciąganie wniosków przydatnych w uprawie. Przekłada się to osiąganie bardzo wysokich plonów.

Większość uprawy stanowi pszenica jara, biorąc pod uwagę III i IV klasę gleby, wrażenie robi plon osiągający od 7,5 do 9,5 tony/ ha, a gospodarz wspomina, że udawało się osiągać nawet ponad 10-tonowe plony. Pozostała część uprawy to groch. Ze względu na wyższe koszty dotyczące m.in. ochrony, w gospodarstwie nie uprawia się zbóż ozimych.

– Najważniejsza jest jednak opłacalność produkcji a nie imponujące wyniki, które trudno osiągnąć bez inwestycji i dużych nakładów pracy – mówi Jan Chlasta – a to coraz trudniejsza sztuka, dlatego szukamy w naszym gospodarstwie oszczędności m.in. na środkach ochrony roślin, odchwaszczając pola mechanicznie – dodaje. 

Siewnik poplonów
W opłacalności pomaga też łączenie zabiegów, w taki sposób, aby zmniejszyć liczbę przejazdów ciągnikiem po polu. Pomaga w tym skontruowany samodzielnie siewnik poplonów, który pozwala na wykonanie podczas jednego przejazdu orki, doprawiania pola i siewu poplonów.

REKLAMA
JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0015     JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0001

To jedna z wielu maszyn skonstruowanych samodzielnie przez gospodarza ze Sklamierzyc, która pozwala na obniżenie kosztów m.in. poprzez mniejsze zużycie paliwa, zminimalizowanie ugniatania gleby a co za tym idzie lepsze jej napowietrzenie, a w efekcie przyspieszenie rozkładu masy organicznej.

Do ciągnika Tym 1003 o mocy 101 KM, wyposażonego w przedni podnośnik, podłączony został wał wykonany na bazie obrotnicy od czeskiego pługa obrotowego PH14441, którego oś ma przedłużenie w postaci ramienia z kształtownika (50 x 100 mm), co umożliwia zmianę długości ramienia w zależności od szerokości orki. 

Ramię to zakończone jest wałem strunowym i zgrzebłem sprężynowym, na którym zamocowano siewnik. Do napędu siewnika wykorzystany został silniczek 12 V z przekładnią od wycieraczek samochodowych.

Po dotarciu do otworu wysiewającego nasiona opadają na tarcze obrotowe, które z kolei rozrzucają je na całą szerokość pracy wału strunowego. Zasłona przed wałem strunowym zatrzymuje spadające nasione przed broną sprężynową przykrywającą i mieszającą nasiona z glebą. 

Rozsiewacz nawozów
Kolejną maszyną skontruowaną przez rolnika konstruktora z Nowych Skalmierzyc jest rozsiewacz nawozów z 1966 roku.

JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0010     JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0006

Pierwotnie był użytkowany na nośniku narzędzi RS09, później został dostosowany do montażu na przedni TUZ ciągnika i służy do wysiewania nawozów podczas zabiegów z użyciem agregatem uprawowym lub broną talerzową.

JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0004     JAN CHLASTA ROLNIK KONSTRUKTOR NOWE SKALMIERZYCE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0005

Rozsiewacz pierwotnie był wyposażony w silnik elektryczny ale został wymieniony na hydrauliczny. Atutem maszyny jest możliwość blokowania pracy dwóch (z ośmiu) skrajnych tarcz rozsiewających, co pozwala na dostosowanie do szerokości roboczej brony czy też agregatu.

Zaprezentowane maszyny to niewielka część dokonań Jana Chlasty, który w 1989 roku został odznaczony odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rolnictwa.

(rtr) Paweł Pąk


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Wypadek przy pracy w rolnictwie – poszkodowany 17-latek pracujący w polu

Redakcja 7 czerwca 2023 chat-icon1

43-letni mężczyzna wraz z 17-latkiem prowadzili prace związane z sianokosami na jednym z pól w Chojnowie (województwo mazowieckie, powiat żuromiński, gmina Kluczbork-Osada). W czasie kiedy 43-latek poszedł do ciągnika aby go uruchomić, maszyna do obracania siana zraniła poważnie 17-latka – poszarpała jego klatkę piersiową i nogę. Służby relacjonujące to zdarzenie oceniają, że młody rolnik stał zbyt blisko urządzenia w trakcie jego uruchamiana. Informacje o wypadku podał Tygodnik Ciechanowski.

Obowiązek kontraktacji co najmniej 50% surowców od miejscowych producentów – czy to możliwe?

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego o wprowadzenie obowiązku co najmniej 50% kontraktacji surowców bezpośrednio od producentów miejscowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 24 maja 2023 r. informuje, że rolą państwa jest tworzenie warunków – szczególnie prawnych sprzyjających upowszechnianiu trwałych dobrowolnych powiązań  producentów rolnych z przetwórcami i handlowcami w formie umów kontraktacyjnych uwzględniających interesy obu stron kontraktu. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale zachęca do zawierania długoterminowych umów na dostarczanie produktów rolnych zarówno rolników jak i podmioty nabywające produkty rolne (zakłady przetwórcze, punkty skupu).
- Przykładowy wzór umowy kontraktacji, opracowany przez MRiRW, UOKIK, KOWR oraz przedstawicieli sektora rolnego znajduje się pod adresem na stronie inte

REKLAMA