REKLAMA

Jest rolnik, jest żywność – jest Bayer, są nowe rozwiązania

Redakcja - Uprawa
20.01.2019
chat-icon 0

Nowe herbicydy w uprawie zbóż, ale też ziemniaków, upraw ogrodniczych i sadowniczych. Do tego insektycyd, nowa technologia w buraku cukrowym i odmiana dosyć wczesnej kukurydzy, która plonuje na poziomie tych najpóźniejszych. To tylko część nowości, które Bayer w tym roku oferuje producentom. Ale szereg nowości to nie wszystko, z czym Bayer wychodzi w tym roku do rolników i całej „społeczności nierolniczej”.

REKLAMA

Nowe herbicydy w uprawie zbóż, ale też ziemniaków, upraw ogrodniczych i sadowniczych. Do tego insektycyd, nowa technologia w buraku cukrowym i odmiana dosyć wczesnej kukurydzy, która plonuje na poziomie tych najpóźniejszych. To tylko część nowości, które Bayer w tym roku oferuje producentom. Ale szereg nowości to nie wszystko, z czym Bayer wychodzi w tym roku do rolników i całej „społeczności nierolniczej”.

O rosnącej liczbie ludności i potrzebie zwiększenia produkcji żywności wiemy już od dawna. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zmian klimatycznych, zmniejszających się zasobów naturalnych oraz zmniejszającej się powierzchni ziemi uprawnej na świecie. Jak podaje Bayer Crop Science, aktualnie jedynie 3% powierzchni naszej planety to grunty orne, z czego tylko 1/5 można przeznaczyć pod uprawę żywności. Rolnictwo stoi więc przed największym wyzwaniem w historii. Trzeba więc podejmować konkretne kroki i działania, aby sprostać temu wyzwaniu.

Cyfryzacja rolnictwa, czyli...?

-

Bayer propaguje transformację cyfrową w rolnictwie, innowacje i rozwiązania wspierające zrównoważoną produkcję żywności – mówił podczas styczniowej konferencji w Warszawie Joerg Rehbein, szef Bayer Crop Science na Europę centralną i wschodnią. Według danych, które przedstawił, dzięki cyfryzacji rolnictwa, zbiory mogą być wyższe o 25%.

Nowe technologie cyfrowe, to m.in. zastosowanie metod rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym nasiona, środki ochrony roślin, nawozy i produkty biologiczne będą wykorzystywane, podobnie, jak zasoby naturalne. - Rolnictwo cyfrowe zapewni na przykład zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin w przeliczeniu na hektar (poprzez wskazania do stosowania tylko takiej ich ilości, jaka jest potrzebna do ochrony upraw) oraz optymalizację dawki nasion do wysiewu – wyjaśniał Joerg Ruehle.

Następca Huzara Activ

W ofercie Bayer pojawił się nowy herbicyd zbożowy Huzar Activ Plus, do wiosennego zwalczania całego spektrum chwastów jedno- i dwuliściennych w uprawie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta. -

W składzie, 1 litr zawiera 10 g jodosulfuronu, 300 g 2,4 D oraz 7,5 g tienkarbazonu, o który został wzbogacony. Dzięki rozszerzonemu składowi, jego działanie jest znacznie lepsze i efektywniejsze. Huzar Activ Plus to możliwość stosowania na ponad 50 gatunków chwastów. To lepsze działanie na miotłę zbożową, owies głuchy, chwastnicę jednostronną czy wiechliny. Przewagę daje mu zwalczanie uciążliwych chwastów dwuliściennych: fiołka polnego, chabra bławatka, jasnot, rdestów, przetaczników czy przytulii czepnej – wymieniał Dariusz Szymański, odpowiedzialny w firmie Bayer za zarządzanie produktami do uprawy zbóż.

Dzięki działaniu nalistnemu ale też odglebowemu, herbicyd ten eliminuje również zachwaszczenie wtórne. Wystarczy jeden litr środka na hektar, a formulacja OD zapewnia wygodne stosowania, bez konieczności rozrabiania czy wykonywania mieszanin np. z adiuwantem. Huzar Activ Plus nie ma negatywnego wpływu na rośliny następcze w płodozmianie.

W ochronie ziemniaka

Kolejna z nowości, którą podczas styczniowej konferencji zaprezentował Radosław Suchorzewski, odpowiedzialny w firmie Bayer za zarządzanie produktami do upraw ogrodniczych, to Bandur – herbicyd do ochrony m.in. ziemniaka, warzyw korzeniowych, ale też cebuli z siewu, czosnku, grochu, słonecznika czy kminku zwyczajnego. Bandur ma działanie kontaktowe. Tworzy on powłokę na powierzchni gleby, która utrzymuje się tam przez 2-3 miesiące, dzięki czemu ogranicza zachwaszczenie wtórne.

- Wilgotność gleby przy zastosowaniu tego herbicydu, ani temperatura, nie mają dużego znaczenia. Podczas wschodów, pobierany jest on przez liście kiełkujących chwastów, a nie przez korzenie – wyjaśniał Radosław Suchorzewski.

Substancją czynną Bandura jest aklonifen, który jest alternatywą dla herbicydów zawierających linuron. Zwalcza on m.in. chwastnicę jednostronną, fiołka polnego czy komosę białą. Przy tym jest bezpieczny dla upraw następczych, zarówno rolniczych, jak i ogrodniczych.

Drugim, przedstawionym do ochrony ziemniaków, nowym produktem Bayer, jest zaprawa do ziemniaków Emesto Silver. Jest to preparat dwuskładnikowy, zawiera penflufen (SDHI) i protiokonazol (triazol). Zakres zwalczanych chorób, to m.in. rizoktonioza, jak również parch srebrzysty. Działa też na inne choroby, nie tylko te wymienione w etykiecie, m.in. na fuzariozy. - Inna formulacja, inne składniki... to pozwoliło na obniżenie dawki – wystarczy zastosować 20 ml zaprawy na 100 kg sadzeniaków – podkreśla Radosław Suchorzewski.

Nowa substancja w ogrodnictwie

Insektycyd zawierający nowa substancję, do tej pory nie stosowaną w ogrodnictwie, zaprezentował Tomasz Gasparski z działu rozwoju i rejestracji Bayer. Mowa tu o Sivanto Prime. W składzie jest tu flupyradifuron, który działa na cała grupę szkodników o aparacie gębowym kłująco-ssącym: mączliki, mszyce, miodówkę gruszkową czy owocnicę jabłkową. Insektycyd ten jest nowością na rynku europejskim, Polska jest tu drugim krajem, w którym ma on rejestrację. Aktualnie, w etykiecie znajdziemy możliwość zastosowania go w sadach jabłoniowych, na grusze i chmiel, a także w uprawach szklarniowych: na truskawkę, pomidora, ogórka, paprykę, bakłażana i rośliny ozdobne.

- Sprawdzamy też cały czas jego działanie w innych uprawach oraz na inne szkodniki – mówił Tomasz Gasparski. - Co ważne, Sivanto Prime wykazuje się wyjątkowym bezpieczeństwem stosowania względem roślin uprawnych oraz owadów pożytecznych – dodał.

Z połączenia KWS Smart i Conviso One powstał…

… Conviso Smart – najnowsza technologia w uprawie buraka. To osiągnięcie obu wyżej wymienionych firm – nowa odmiana buraka cukrowego odpornego na działanie inhibitorów ALS. Rośliny nie są modyfikowane genetycznie, jednak w procesie hodowlanym udało się wytworzyć w nich gen odporności na tę substancję aktywną. Dzięki temu rozwiązaniu, można pozbyć się burakochwastów w uprawie.

Bayer z kukurydzą Dekalb

Nasza najnowsza odmiana w Bayerze, to DKC3787. Odmiana ta bardzo dobrze odpowiada na zmienne normy wysiewu. Jak podkreślała Katarzyna Galewicz z firmy Dekalb, odmiana ta to unikalne połączenie bardzo wysokiego plonowania z bardzo niską wilgotnością w czasie zbioru. Wspomniana nowość to odmiana typu dent, średniopóźna o FAO 270 do uprawy na ziarno i bioetanol.

- Korzyści tej odmiany, to wigor, dzięki czemu sprawdza się w warunkach chłodnej wiosny, mocne łodygi i silne korzenie, które pomagają w przypadku, gdy jest obniżona wilgotność gleby oraz wysoki plon na poziomie odmian najpóźniejszych przy niskiej wilgotności ziarna – wymieniała Katarzyna Galewicz. - W minionym roku średni plon tej odmiany był powyżej 13 ton, a wilgotność ok. 19%. Maksymalny plon, który uzyskaliśmy w zeszłym roku w doświadczeniach łanowych, to ok 16 ton przy wilgotności nieco powyżej 18% - wspominała.

Jest rolnik, jest żywność

Pod takim hasłem rusza nowa akcja firmy Bayer. Jej celem jest informowanie i uświadamianie osób nie związanych z rolnictwem, aby były w stanie zrozumieć, że bez rolnika nie będzie żywności. Ważne jest tu również uświadomienie tej „społeczności nierolniczej”, przed jakimi wyzwaniami stoją rolnicy. W ten sposób Bayer chce pokazać wszystkie aspekty rzeczywistości rolniczej oraz zwrócić uwagę na fakt, że najważniejszym ogniwem w produkcji żywności, a więc w zaspokojeniu najważniejszej potrzeby każdego człowieka, jest rolnik.

(rup) Renata Struzik

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA