REKLAMA

Joskin wystawia rampy do nawożenia upraw

Redakcja - Technika
20.09.2018
chat-icon 0

Rolnicy stosujący w gospodarstwach sprzęt firmy Joskin, mogą na targach Agro Show 2018 wypatrywać nowości tej firmy.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Rolnicy stosujący w gospodarstwach sprzęt firmy Joskin, mogą na targach Agro Show 2018 wypatrywać nowości tej firmy.

Joskin bowiem zaprezentuje dwa modele osprzętu tylnego Penditwist Basic - rampę z wężami wleczonymi dostosowaną do nawożenia upraw i Pendislide Basic - rampę z płozami, służącą do nawożenia użytków zielonych. Dedykowane są wozom  asenizacyjnym o małej pojemności.

Bazując na wspólnej konstrukcji podstawowej, obie rampy mają odmienne zalety: w modelu Penditwist Basic węże spustowe rozprowadzające gnojowicę wprost na glebę umożliwiają jej rozlewanie u podstawy roślin, minimalizując kontakt lotnych cząstek gnojowicy z powietrzem.

Z kolei rampa Pendislide Basic lepiej nadaje się do nawożenia użytków zielonych, bo ma wytrzymałe, bardzo odporne na zużycie płozy z etalonu, które dzięki systemowi listew na sprężynach wywierają stały nacisk na podłoże. Płozy te rozgarniają rośliny, sprzyjając dostarczeniu nawozu jak najbliżej korzeni, bez ochlapywania liści.

Co ciekawe, Joskin nie zmusza do zakupu obu modeli rampy, bo proponuje zainteresowanym sięgnięcie po opcjonalny zestaw umożliwiający adaptację płóz rampy Pendislide Basic na modelu Penditwist Basic.

Sama firma, dobrze prosperująca w Wielkopolsce, przypomina, że „Joskin już dawno zrozumiał, jaki potencjał kryje w sobie gnojowica i bardzo wcześnie zajął się doskonaleniem technik jej rozprowadzania. W efekcie, po ponad 30 latach, firma osiągnęła znaczną przewagę technologiczną w zakresie budowy wysokojakościowego osprzętu tylnego, koniecznego do prowadzenia zrównoważonej i odpowiedzialnej gospodarki rolnej...”.

W efekcie firma ma w ofercie rampy z wężami wleczonymi, których zadaniem jest maksymalne ograniczenie kontaktu gnojowicy z powietrzem – trafia ona jak najbliżej rośliny, nie jest rozpylana, a przez to ogranicza się straty w amoniaku, powstałe w wyniku ulatniania. „Wydajność azotu jest wtedy znacznie większa, co przy okazji ogranicza koszty nawozów sztucznych i jeszcze zwiększa dokładność działania” - zapewnia Joskin.

Rampy Pendislide Basic i Penditwist Basic mają lekką konstrukcję opartą na profilowanych rurach ze stali HLE. Oba są całkowicie ocynkowane, a każdy model jest dostępny w dwóch szerokościach roboczych: 6 m (24 wyjścia) lub 7,5 m (30 wyjść) z wężami w odstępach wynoszących 25 cm, które gwarantują równomierne rozprowadzanie gnojowicy.

Rampy nie wymagają podnośnika ani ramy tylnej na wozie. Joskin podkreśla, że są one tak zbudowane, aby można było je szybko zainstalować wprost na włazie o średnicy Ø 600 mm. „Montaż polega na przykręceniu dwóch ramion mocujących bezpośrednio do kątownika zbiornika.

Dzięki tej właściwości obydwa nowe modele można łatwo zamontować zarówno na nowych jak i na wcześniej zakupionych wozach asenizacyjnych, bez konieczności dodatkowego wyposażenia adaptacyjnego. Pasują one również do modelu ALPINA2 i MODULO2, o ile średnica kół wozu nie przekracza 1.820 mm. W przypadku gdy wóz ma podnośnik, rampy można zamontować także na tym podnośniku”.

Producent zapewnia, że każda rampa jest wyposażona w:

- rozdzielacz pionowy SCALPER®, umożliwiający jednolite rozprowadzanie gnojowicy; co ciekawe, system samoostrzących tarczowych noży, zamontowanych na podstawie ze stali HARDOX, sprawia, że rozdzielacz pokonuje występujące w gnojowicy ciała włókniste, i zapewnia systematyczne cięcie wszystkich ciał obcych w niej. 

W rozdzielaczu jest też zbierak kamieni,

- hydrauliczne składanie z zabezpieczeniem, LOCK MATIC – powodujące, że w czasie transportu rampa jest automatycznie blokowana systemem zatrzaskowym na ślizgu znajdującym się na jej ramie,

- system przeciw wyciekaniu – TWIST, podnoszący rampę na drodze i w czasie manewrów w polu, co pozwala na zapobieżenie wyciekaniu gnojowicy,

- zestaw przewodów bez połączeń – jak zachwala Joskin, mimo podnośnika przeciw wyciekaniu, przewody prowadzące od rozdzielacza do podłoża są wykonane z jednego elementu. Brak połączeń gwarantuje optymalne spływanie gnojowicy,

- zawór regulacyjny sterowany ręcznie 6’’,

- możliwość nawożenia, w opcji, przy użyciu rozlewacza właściwego, co eliminuje konieczność demontażu rampy,

- niezależne wyposażenie elektrohydrauliczne – urządzenie kontrolujące, które podłącza się bezpośrednio do ciągnika. Rampę można również zamówić bez urządzenia Automate, w przypadku gdy ma być podłączona bezpośrednio do wozu, który ma już to urządzenie.

- zasilanie przez wyjście o średnicy 6’’, wyprowadzone bezpośrednio z włazu.

- światła sygnalizacyjne, pozwalające na dostosowanie do przepisów drogowych.

(rtr) Paweł Okoński

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA