REKLAMA

Kazachstan wprowadza czasowe ograniczenia w związku z ASF w Polsce


W Polsce nieustannie wykrywane są nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF. W związku z tym problemem poszczególne kraje ograniczają możliwość przywozu czy też tranzytu niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego, a nawet roślinnego, pochodzących z Polski.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w związku z występowaniem ASF w Polsce służba właściwa Kazachstanu wprowadziła czasowe ograniczenia na wwóz i tranzyt z województwa podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego następujących towarów:
- żywych świń i nasienia knurów;
- mięsa wieprzowego, w tym mięsa pochodzącego od dzików oraz produktów pochodzących z ich przetwórstwa, które nie zostały poddane obróbce termicznej (w temperaturze co najmniej 70°C przez co najmniej 30 minut);
- skóry, rogów i kopyt, jelit, szczeciny, trofeów myśliwskich otrzymanych ze zwierząt podatnych na zarażenie;
- pasz i dodatków paszowych dla zwierząt, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb, dodatków paszowych dla kotów i psów, które nie przeszły obróbki termicznej (przy temperaturze co najmniej 70°С minimum 30 minut);
- używanego sprzętu do transportu trzody chlewnej, produktów i surowców pochodzenia zwierzęcego, utrzymania, uboju i rozbioru trzody chlewnej.

GLW poinformował również, że na prośbę Głównego Inspektoratu Weterynarii, Ambasador RP w Astanie zwrócił się do strony kazachstańskiej z prośbą o potwierdzenie czy ograniczenia z uwagi na ASF wprowadzone w 2018 r. również dla województwa podlaskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego nadal obowiązują.

- W przypadku potwierdzenia nowych informacji w sprawie zostaną one przekazane terenowym organom IW i opublikowane na stronie inspekcji – podsumowuje GIW.

(rpf) Źródło: GIW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA