REKLAMA

Ketoza – częsty problem hodowców krów mlecznych

Redakcja - Zwierzęta
01.07.2019
chat-icon 0

W gospodarstwach, które nastawione są na intensywną produkcję mleka, nie ma miejsca na błędy żywieniowe i straty wynikające z braku apetytu u krów.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

W gospodarstwach, które nastawione są na intensywną produkcję mleka, nie ma miejsca na błędy żywieniowe i straty wynikające z braku apetytu u krów.

W chowie była mlecznego, istnieje prosta zależność: Krowa, aby dostarczać odpowiednią ilość mleka, musi pobierać dużą ilość paszy. Często jednak zdarza się, że zwierzęta nie zjadają zadawanej im dawki pokarmowej. Z czego wynikają i jak radzić sobie z problemami z brakiem apetytu w stadzie?

Problemy z brakiem apetytu u krów, zazwyczaj pojawiają się bezpośrednio po wycieleniu i trwają do mniej więcej do 10-12 tygodnia laktacji. Do schorzeń, które są szczególnie powszechne, zaliczana jest ketoza (acetonemia), która pojawia się zazwyczaj do 30 dnia po porodzie.

Krowy w okresie poporodowym znajdują się w ujemnym bilansie energetycznym, czyli nie są w stanie zjeść takiej ilości paszy, która w pełni pokrywałaby ich zapotrzebowanie energetyczne.

Organizm zwierzęcia, aby uzyskać odpowiednią ilość energii, niezbędną do produkcji mleka, korzysta wówczas z zapasów tłuszczu, a dokładnie z kwasów tłuszczowych, które są przekształcane m. in. w glicerol, który jest jedną z substancji mogących zostać przekształconą w glukozę.

Jeżeli ilość energii w dostarczanej dawce żywieniowej jest zbyt niska, wówczas przemiany tłuszczy są coraz bardziej nasilone, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby.

Ketoza u krowy - objawy

Objawami ketozy są przede wszystkim spadek apetytu, spadek produkcji mleka, szybkie chudnięcie zwierzęcia i niechęć do poruszania się. W przypadku braku odpowiedniej interwencji weterynaryjnej, w późniejszym okresie choroby pojawiają się także takie objawy jak chodzenie w kółko, parcie do przodu, przeczulica skóry, nadmierne ryczenie i intensywne wylizywanie się lub lizanie przedmiotów.

Ketoza u krowy - leczenie

Aby nie dopuścić do powstania schorzenia, powinniśmy przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewnić krowom odpowiednią ilość składników pokarmowych oraz zadbać o to, aby jak najrzadziej zmieniać składniki dawek pokarmowych po wcześniejszym przyzwyczajeniu zwierzęcia do zadawanej paszy.

W takich okolicznościach powinniśmy zadbać o to, aby na 2-3 tygodnie przed planowanym porodem, przyzwyczajać krowy do paszy treściwej (stopniowo zwiększając jej ilość), pamiętając, przy tym, ze maksymalna dawka paszy treściwej przed porodem wynosi 3 kg na dobę.

Działanie to ma na celu przyzwyczajenie krowy do paszy objętościowej i treściwej, jaką będzie otrzymywała po porodzie, a w efekcie ograniczenie problem z apetytem.

Pamiętajmy, że ketoza oprócz strat czysto ekonomicznych, takich jak spadek wydajności i jakości mleka, może powodować także pogorszenie się płodności krów.

(rzw) KP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA