Kiedy desykacja zbóż jest konieczna
Desykację na polach dojrzewających zbóż przeprowadza się zazwyczaj w momencie dużego zachwaszczenia lub niesprzyjających warunków pogodowych w okresie okołożniwnym.
Desykację na polach dojrzewających zbóż przeprowadza się zazwyczaj w momencie dużego zachwaszczenia lub niesprzyjających warunków pogodowych w okresie okołożniwnym.
Stosowanie środków chemicznych ma na celu wyeliminowanie chwastów wtórnych (głównie perzu właściwego), aby nie dopuścić do ich rozprzestrzenienia się i wydania nasion, które mogłyby zanieczyścić zebrane zboże. Czasem zabieg ten jest konieczny ze względu na nierównomierne lub niedostateczne wysychanie zbóż spowodowane długotrwałymi opadami deszczu.
Odmiany pszenżyta ozimego
Zabieg desykacji powoduje szybkie wysychanie kiełków, dlatego należy wykonać go średnio na 10-14 dni przed planowanym zbiorem, gdy wilgotność ziarna utrzymuje się na poziomie 20-30% (wilgotność ziarna gotowego do zbioru wynosi 14-16%). Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się glifosat, zawierający substancję czynną herbicydu Roundup.
Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt zarejestrowanych preparatów do desykacji mających w składzie glifosat, których działanie jest tak naprawdę identyczne. Zazwyczaj różnią się one przeznaczeniem oraz zawartością rozpuszczalników, adiuwantów i substancji obojętnych. Zawsze należy jednak zapoznać się z instrukcją danego środka i stosować się do zaleceń producenta.
Skąd pochodzi kukurydza?
Należy pamiętać, że desykację stosuje się głównie w przypadku żyta, pszenżyta i pszenicy, natomiast nie jest ona zalecana na plantacjach nasiennych oraz w uprawie jęczmienia browarnianego.
(rup)
Portal rolniczy okiem rolnika przygotowuje każdego dnia wiadomości rolnicze oraz ważne informacje dotyczące sytuacji rolników w Polsce i na Świecie. Portal jest podzielony na następujące działy redakcyjne: technika rolnicza, uprawa, zwierzęta (bydło mleczne i mięsne, trzoda chlewna), prawo i finanse oraz „więcej niż rolnictwo” gdzie poruszamy tematy społeczne oraz dotyczące życia na wsi, związane nie tylko z rolnictwem.
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.