REKLAMA

Kiedy dopłaty do nawozów?

Redakcja
10.12.2023
chat-icon 0

Dopłaty do nawozów to wsparcie, o które mogą ubiegać się producenci rolni będący małym bądź średnim przedsiębiorstwem zmagającym się z utratą płynności finansowej w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Wraz z końcem lipca zakończono przyjmowanie wniosków o dopłaty na bieżący 2023 rok, a od 11 września ARiMR poinformowała o rozpoczęciu wypłat. Kiedy możemy spodziewać się otrzymania środków finansowych i co warto na ten temat wiedzieć?

fot. Adobe Stock
REKLAMA

1. Pierwsze przelewy w ramach dopłat do nawozów 2023 zostały wysłane 11 września 2023 roku, a do 9 października dotarły do 313 tysięcy rolników i mają zostać wypłacone do końca grudnia bieżącego roku.

2. O wsparcie finansowe mogli ubiegać się rolnicy, którzy zakupili nawozy mineralne (z pominięciem wapna nawozowego i wapna nawozowego z zawartością magnezu). 

Terminy składania dokumentów: dopłaty do nawozów 2023 - wniosek między 16 maja 2022 roku a 15 maja 2023 r.

3. Dopłaty do zbóż w 2023 roku dotyczą rolników, którzy w terminie od 15 kwietnia do 15 lipca sprzedali grykę bądź pszenicę, natomiast pieniądze wypłacane są od 4 sierpnia b.r.

Dopłaty do nawozów - wniosek

Decyzja o dopłatach do nawozów w 2023 roku rozpoczęła proces wypłacania przez ARiMR środków finansowych wszystkim rolnikom, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Pierwsze przelewy zostały wykonane 11 września, natomiast pomoc ma dotrzeć do wszystkich osób do końca grudnia 2023. Okazuje się, że do 20 września aż 171 tysięcy rolników otrzymało łącznie 1,3 miliarda złotych, natomiast do 9 października możemy zaobserwować wzrost tej liczby do 313 tysięcy osób oraz 2,47 mld zł.

Dopłaty do nawozów 2023 - jakie są stawki i jak ARiMR wylicza wysokość wsparcia?

Dopłaty do nawozów w 2023 roku są dodatkowym wsparcie dla rolników, by pomóc im poradzić sobie z przywróceniem płynności finansowej. Możemy spodziewać się pomocy w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych, a także 250 złotych do hektara łąk oraz pastwisk. Warto, abyśmy mieli na uwadze, że wsparcie przysługuje z ograniczeniem do 300 ha.

Wyliczenie wysokości dopłat przez ARiMR odbyło się na podstawie specjalnego dwustopniowego algorytmu. Przede wszystkim znaczenie ma zadeklarowana przez nas we wniosku powierzchnia upraw rolnych, którą Agencja mnoży przez odpowiednią kwotę, wynoszącą 500 lub 250 złotych.

Po drugie, ARiMR ustala iloczyn liczby nawozów mineralnych (prócz wapna nawozowego oraz wapna nawozowego z magnezem), a także różnicy między ceną za tonę nawozów kupionych w określonym przez przepisy przedziale czasowym a uśrednioną ceną wybranego nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uzyskane wyniki zostaną porównane przez pracowników Agencji, by mniejsza z otrzymanych kwot mogła trafić do rolnika. Takie rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której zapotrzebowanie z wyliczonych wniosków nie przekroczy 4,7 miliarda złotych, ponieważ w przeciwnym razie zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Kto mógł ubiegać się o wsparcie?

Wsparcie w ramach dopłat wypłacanych przez ARiMR dotyczyło rolników, którzy zakupili nawozy mineralne (nie uwzględniając wapna nawozowego i wapna nawozowego z magnezem) pomiędzy 16 maja 2022 roku a 15 maja 2023 r. O ten rodzaj wsparcia mogli ubiegać się producenci rolni prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, jeśli zagrażała im utrata płynności finansowej wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę.

Co więcej, przepisy wymagały zarówno złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za rok 2023, jak i posiadania numeru identyfikacyjnego, który został nadawany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych, producentów czy ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Dopłaty do nawozów 2023 - jaki typ produktów obejmują?

Wsparcie dla gospodarstw rolnych to rozwiązanie, które dotyczy nawozów mineralnych, z wyjątkiem wapna nawozowego bądź wapna nawozowego zawierającego magnez. Ponadto niezwykle istotne jest, by podmiot sprzedający prowadził działalność w zakresie sprzedaży albo obrotu nawozami. Natomiast osoba ubiegająca się o wsparcie powinna dołączyć do wniosku duplikaty faktur, ich kopie albo imienne dokumenty księgowe, stanowiące potwierdzenie transakcji.

Dopłaty do pszenicy 2023 - co warto wiedzieć?

Dopłaty do zboża 2023 dotyczą rolników, którzy sprzedawali grykę oraz pszenicę w terminie od 15 kwietnia do 15 lipca bieżącego roku, a środki finansowe wypłacane są już od 4 sierpnia. Wsparcie dotyczy osób, które w 2022 roku złożyły wniosek o dopłaty bezpośrednie. Muszą one uprawę roślin na powierzchni nieprzekraczającej 300 ha, ale również ich sprzedaż w określonym przepisami przedziale czasowym.

Kiedy dopłaty do nawozów? Podsumowanie

Dopłaty do nawozów 2023 są wsparciem dla producentów rolnych, prowadzących mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, zmagającymi się z utratą płynności finansowej, będącej następstwem agresji Rosji na Ukrainę. To rozwiązanie, z którego mogło skorzystać już wiele osób, ponieważ środki finansowe wypłacane są od 11 września bieżącego roku, a całość ma dotrzeć do wszystkich odbiorców do końca grudnia 2023.

(rpf)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA