REKLAMA

Kiedy i jak sadzić wrzosy?

Wrzosy to piękne rośliny, zachwycające swoim wyglądem w ogrodzie w drugiej połowie lata oraz wczesną jesienią. Ze względu na to, że wrzosowiska najpiękniej wyglądają we wrześniu, to właśnie ten miesiąc jest najlepszą porą na ich posadzenie. Co warto wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji wrzosów, aby te zachwycały swoim wyglądem najdłużej, jak to będzie możliwe?

fot. Pixabay.com
Redakcja 06.09.2023 chat-icon1

REKLAMA

Jakie jest najlepsze stanowisko dla wrzosów?

Zanim wrzosy zostaną posadzone, warto się dowiedzieć, jakie stanowisko będzie najlepsze do ich rozwoju. Wrzosy najlepiej rosną w glebie, która będzie przygotowana z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, dlatego też uprawę tej rośliny należy zaplanować co najmniej rok przed sezonem, w którym ma się pojawić w ogrodzie.

Najlepsze podłoże dla wrzosów to gleba torfowa, piaszczysta, z bardzo dobrą przepuszczalnością i małą zasobnością. Odczyn pH dla dobrej gleby pod uprawę wrzosów powinien być na poziomie 3,5 - 4,5 (podłoże kwaśne). Wrzosu uwielbiają słońce, dlatego też najlepiej rosną i rozwijają się na stanowiskach bardzo dobrze nasłonecznionych.

Należy również zadbać o to, by stanowisko, na którym znają się te rośliny, było dobrze osłonięte przed silnym wiatrem. Warto wiedzieć, że wrzosy posadzone w cieniu będą źle rosły, a ich wygląd nie będzie zachwycający. Ponadto są to typowe rośliny ogrodowe, co oznacza, że nawet mimo najlepszej pielęgnacji posadzone w domu bardzo szybko marnieją. Dopuszczalne jest umieszczanie wrzosów w pomieszczeniach, jednak nie może trwać to dłużej niż kilka dni. Stawiając je w domu, powinny znaleźć się w widnym i możliwie jak najchłodniejszym miejscu, koniecznie z dala od kaloryfera i innego źródła ciepła. 

Kiedy sadzić wrzosy? 

Idealny czas na sadzenie wrzosów przypada na koniec lata. Najlepiej wykonywać tę czynność na przełomie sierpnia i września, w przypadku braku przymrozków można zrobić to również w październiku. Z powodzeniem sadzenie wrzosów można wykonywać też w marcu czy kwietniu. 

Wrzosy nadają się zarówno do sadzenia bezpośrednio w glebie, jak i w doniczkach. W tym przypadku należy pamiętać jednak o prawidłowych zasadach zimowania roślin. Istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny ma również wykonanie otworów odpływowych na dnie donicy oraz doborze odpowiedniego rozmiaru pojemnika.

Czy wrzosy można sadzić w towarzystwie innych roślin?

Chcąc mieć piękny ogród wrzosy można sadzić samodzielnie - już wtedy odpowiednio zadbane wyglądają naprawdę imponująco. Można również pokusić się o skomponowanie ich z innymi roślinami ozdobnymi, nie tylko tymi z rodziny wrzosowatych. Należy jednak mieć na uwadze, że zestawiając wrzosy z innymi roślinami, należy wybierać te, które mają do nich zbliżone wymagania co do warunków sadzenia i pielęgnacji.

Jaki pielęgnować wrzosy?

Poza zapewnieniem roślinie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju ważna jest też jej właściwa pielęgnacja - bez niej roślina nie osiągnie swojego imponującego wyglądu, nawet odrobinę zaniedbana bardzo szybko przestanie być ozdobą ogrodu czy tarasu.

W przypadku wrzosów ważne jest regularne podlewanie. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody - częste i umiarkowane podlewanie to w przypadku wrzosów optymalne rozwiązanie, dzięki którym roślina będzie się rozwijać i nie utraci swoich pąków i listków. Woda do podlewania nie powinna zawierać zbyt dużej zawartości wapnia. Dlatego wrzosy warto podlewać wodą, która po nalaniu z kranu odstała już kilka godzin. 

W czasie podlewania nie można moczyć listów - w przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. 

Poza podlewaniem wrzosy wymagają regularnego nawożenia - najlepiej raz do roku.
Więcej ciekawych i przydatnych informacji, związanych nie tylko z sadzeniem i pielęgnacją wrzosów, można znaleźć, sięgając po Poradnik Ogrodniczy.

(rw) materiał promocyjny


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


ewa 06.09.2023

uwielbiam wrzosy szzczególnie teraz jesienią gdy sa tak kolorwe i pieknie kwitna

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA