REKLAMA

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku

Redakcja
31.08.2024
chat-icon 0

Ze świadczeń emerytalnych z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą skorzystać mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat oraz kobiety od 60 roku życia – podobnie jak w przypadku emerytur z ZUS.

Moment przejścia na emeryturę może mieć ogromne znaczenie dla wysokości wypłacanego świadczenia. Fot. Fotolia
REKLAMA

Osoby, które w 2025 roku osiągną wiek emerytalny, zastanawiają się więc, kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji.

Emerytura 2025 – kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

W rozmowach polskich rolników od pewnego czasu szczególne miejsce zajmuje temat emerytury 2025. Wszystko ze względu na to, że trwa debata nad obniżeniem wieku emerytalnego dla osób zaangażowanych w pracę w gospodarstwie rolnym. Do tej pory zasady uzyskania świadczenia emerytalnego były następujące – należało udokumentować co najmniej 25-letni okres odprowadzania składek. W przeciwnym razie rolnik musiał ubiegać się o emeryturę z ZUS. Obecnie Wielkopolska oraz Świętokrzyska Izba Rolnicza apelują odpowiednio o zmiejszenie minimalnego okresu odprowadzania składek do 20 lat oraz o obniżenie wieku emerytalnego do 55 i 50 lat dla mężczyzn i kobiet.

Powody takich wniosków wynikają z charakterystyki pracy rolników, którzy bardzo często pracują przez kilkanaście godzin dziennie i nierzadko nie mogą liczyć na dni wolne. Na rozstrzygnięcie tej kwestii przez Ministerstwo Rolnictwa będziemy jednak musieli jeszcze trochę poczekać, tymczasem wielu rolników stoi już teraz przed decyzją zakończenia kariery zawodowej i zastanawia się, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku?

Przejście na emeryturę warto odpowiednio zaplanować – pod tym kątem ważny jest moment złożenia wniosku. Należy pamiętać, że można to uczynić najwcześniej na miesiąc przed datą urodzin. W przeciwnym razie można spotkać się z odmowną decyzją i koniecznością ponownego składania wniosku. Drugim czynnikiem, który warto uwzględnić planując czas przejścia na emeryturę, jest waloryzacja tego rodzaju świadczeń, która ma miejsce w naszym kraju w marcu każdego roku. Jeśli zastanawiamy się, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 roku, zdecydowanie warto poczekać, aż kwota zebranych składek zostanie powiększona z tytułu waloryzacji.

Jednocześnie przypominamy, że osoby zatrudnione w gospodarstwie rolnym przez rolników podlegają ubezpieczeniu w ZUS-ie. W przypadku takich osób zaleca się, aby najpierw rozwiązały umowę i uzyskały świadectwo pracy, a dopiero w dalszej kolejności – ale jeszcze w tym samym miesiącu – złożyły wniosek o uzyskanie świadczenia emerytalnego. Taka osoba otrzyma bowiem zarówno wynagrodzenie za dany miesiąc, jak i emeryturę. Jeśli pracownik zakończy stosunek pracy, zgodnie z kodeksem pracy ma również prawo do uzyskania jednorazowej odprawy emerytalnej.

Emerytura 2025 – kiedy najlepiej przejść na emeryturę i jakich kwot możemy się spodziewać w przyszłym roku?

W związku z marcową waloryzacją w 2024 roku najniższa emerytura rolnicza uplasowała się na poziomie 1780 złotych i 96 groszy. O ile jednak wzrost świadczeń w tym roku był dość spory, wynikało to z wysokiej inflacji, która stopniowo się zmniejsza. Z tego względu w przypadku emerytur w 2025 roku będziemy mogli liczyć na waloryzację wynoszącą około 6,78 procenta. Zgodnie z takimi przewidywaniami minimalna emerytura zwiększy się o około 120 złotych i będzie wynosiła 1901 złotych i 71 groszy. Pamiętajmy, że wysokość podwyżki jest uzależniona od kwoty, którą obecnie otrzymuje dany emeryt.

Ze względu na poziom inflacji poniżej 5 procent zrezygnowano z drugiej waloryzacji emerytur, która miała mieć miejsce we wrześniu 2024. Jak na razie podobne przewidywania są w stosunku do roku przyszłego. Zakłada się więc, że w 2025 roku czeka nas jedna waloryzacja w marcu. Warto ponadto podkreślić, że pobieranie emerytury nie wyklucza możliwości kontynuowania pracy w gospodarstwie rolnym. Takie rozwiązanie jest obecnie bardzo popularne – do niedawna prawo nakazywało jednak przekazanie gospodarstwa, aby móc pobierać pełną kwotę świadczenia.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA