REKLAMA

Kiedy najlepiej zwalczać miotłę zbożową?

Miotła zbożowa jest bardzo pospolitym chwastem jednorocznym, który może zagrażać plantacjom zbóż ozimych. Chociaż chwast ten jest groźny dla upraw przede wszystkim wiosną, pojawia się w nich już jesienią i to właśnie ta pora roku jest najlepszym momentem, aby zapobiegać jej rozwojowi.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
Redakcja - Uprawa 22.10.2018 chat-icon0

REKLAMA
Miotła jest chwastem, który kiełkuje i rozwija się bardzo intensywnie przy dużej ilości wilgoci - przede wszystkim w okresie od jesieni do wiosny. Jeżeli mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami, chwast ten może pojawić się także zimą. 

Występując w dużym nasileniu, miotła potrafi przerosnąć łan zbożowy, pozbawiając go dostępu do światła i uniemożliwiając dalszy rozwój. W związku z tym kluczowe jest niedopuszczenie do dominacji miotły nad uprawianymi zbożami w okresie wiosennym.

Podstawowym działaniem jest monitorowanie upraw i skuteczna ocena zagrożenia miotłą oraz rozpoczęcie stosowania środków ochrony roślin już w okresie jesiennym. W momencie, gdy nie jest to możliwe, zabieg wykonujemy jak najwcześniej wiosną.

Miotła w pierwszym stadium rozwoju nie jest odporna na działanie herbicydów, a najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując oprysk w fazie od 2 do 4 liścia.

Środki chemiczne stosowane do zwalczania miotły w zbożach ozimych:

- Żyto. Preparaty do oprysku jesiennego:

Racer 250 EC, Stomp 330 EC (zwalczające ziarniaki), Cougar 600 SC, Protekt Plus 600 SC zawierające substancje czynne diflufenikan i izoproturon (oprysk we wczesnym stadium rozwoju chwastu). Do wczesnego oprysku wiosennego można wykorzystać środki zawierające fenoksaprop-P-etylu, natomiast do zastosowania późniejszego, po zakończeniu fazy krzewienia Aneks SX 50 SF lub Lancet Plus 125 WG.

- Pszenica ozima. Oprysk jesienny:

Golden Pendimet 330 EC, Stomp 33 EC, Maraton 375 SC zawierające substancję czynną pendimatalinę (do zwalczania ziarniaków), natomiast do oprysku w pierwszej fazie rozwoju miotły np. Boxer 800 EC (prosulfokarb). Oprysk wiosenny przeprowadza się preparatami na bazie propoksykarbozanu sodowego lub izoproturonu (np. Attribut 70 SG, Legato Plus 600 SC, Protekt Plus 600 SC, Lancet Plus 125 WG).

- Jęczmień ozimy

Oprysk przeprowadzić najlepiej jesienią ze względu na małą liczbę preparatów do wiosennego zwalczania miotły w jęczmieniu ozimym. Do jesiennego oprysku można wykorzystać np.: Pilar Pendimetalina 400 SC lub inny preparat zawierający pendimatalinę (do zwalczania ziarniaków), do oprysku w pierwszej fazie rozwoju miotły np. Lentipur Flo 500 SC lub Tolurex 500 SC (substancja czynna: chlorotuluron).

Inne preparaty, które można wykorzystać:

Trinity 590 SC (trzy substancje czynne: chlorotoluron, diflufenikan, pendimetalina), Dyplomata 600 SC, Snajper 600 SC (chlorotoluron i diflufenikan), Cayman 600 SC, Blutron 300 SC (diflufenikan i izoproturon).

Należy pamiętać, że miotła zbożowa jest chwastem, który pojawia się przede wszystkim na glebach kwaśnych, dlatego dobrym sposobem ograniczenia jej występowania jest jesienne wapnowanie gleby. Odpowiednia agrotechnika i stosowania zasad płodozmianiu, także zmniejsza prawdopodobieństwo występowania miotły.

(rup) KP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA