REKLAMA

Kiedy oprysk śliwy na robaki?

Redakcja - Uprawa
10.03.2023
chat-icon 0

Śliwy to rodzaj drzew pochodzących z rodziny różowatych. Mimo że wiele zależy od konkretnej odmiany, to wymagania glebowe tego gatunku są stosunkowo wysokie. Śliwa lubi gleby wapienne, wilgotne, piaszczysto-gliniaste i ciężkie. Aby mogła rozwijać się w pełni prawidłowo, potrzebuje stałego dostępu szeregu składników odżywczych.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Śliwy to rodzaj drzew pochodzących z rodziny różowatych. Mimo że wiele zależy od konkretnej odmiany, to wymagania glebowe tego gatunku są stosunkowo wysokie. Śliwa lubi gleby wapienne, wilgotne, piaszczysto-gliniaste i ciężkie. Aby mogła rozwijać się w pełni prawidłowo, potrzebuje stałego dostępu szeregu składników odżywczych.

Panujące w Polsce warunki klimatyczne sprawiają, że śliwy bardzo dobrze rosną na wielu terenach. Dobre podłoże glebowe nie jest jednak gwarantem dużych, zdrowych i mięsistych owoców. Istotne znaczenie dla rozwoju oraz jakości i intensywności plonowania śliwa ma stosowanie odpowiednich środków ochrony i oprysków powstrzymujących szkodniki. Kiedy pryskać śliwę na robaki?

Śliwa – kiedy oprysk na robaki?

Śliwy to popularne drzewa, które bardzo często uprawiane są przez posiadaczy własnych przestrzeni ogrodowych. Ze względu na słodki smak i obfitość plonów wielu sadowników i działkowców ceni sobie ten gatunek z rodziny różowatych. Dorodność owoców śliwy zależy nie tylko od warunków glebowych, ale i terminowego stosowania oprysków. Liczne zagrożenia, wywołane przez szkodniki, mogą przyczyniać się do zahamowań w procesie rozwoju drzewa i jednocześnie ograniczać powstające na nim plony. Najczęściej spotykanymi robakami są: owocówka śliwkóweczka (Laspeyresia funebrana), Owocnica żółtoroga (Hoplocampa minuta), Pordzewiacz śliwowy (Vasates fockeui), a także Mszyca śliwowo-trzcinowa (Hyalopterus pruni) i śliwowo-kocankowa (Brachycaudus helihrysi). Termin pryskania śliwy na robaki zależy przede wszystkim od gatunku szkodnika, okresu fenologicznego (fazy rozwoju rośliny), oraz panujących warunków pogodowych.

Kiedy oprysk śliwy na robaki? – najczęściej występujące szkodniki

Istotnym krokiem w przypadku uprawy śliwy jest wykonywanie tzw. oprysków zapobiegawczych. Stosuje się je już w okresie nabrzmiewania pąków. W ten sposób minimalizujemy ryzyko zagnieżdżenia się w pąkach listnych wielu gatunków szkodników. Profilaktyka i stosowanie oprysków wczesną wiosną stanowi jednej z fundamentalnych czynników warunkujących dorodność, mięsistość i zdrowotność owoców. Kolejnym ważnym punktem przy uprawie śliwy jest sumienna obserwacja stanu rośliny, bo to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie w porę zareagować i powstrzymać ewentualne szkodniki przed dalszym rozprzestrzenianiem się. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości na liściach, pniach, pąkach, czy owocach (w późniejszej fazie), powinniśmy jak najszybciej znaleźć ich przyczynę i zastosować odpowiedni oprysk.

Kiedy pryskać śliwę na robaki owocnicy śliwkóweczki?

Niezaprzeczalnie, jednym z najczęściej występujących robaków na śliwach jest owocówka śliwkóweczka. Jest to niewielki, szarobrązowy owad, który składa jaja na zawiązkach owoców najczęściej w pierwszej połowie maja. Kolejna faza rozprzestrzeniania się owocówki, określana jako “drugie pokolenie” ma miejsce w miesiącach wakacyjnych – od lipca, aż do końca sierpnia. Szacunkowa znajomość okresu rozprzestrzeniania się owocówek śliwkóweczek ma ogromne znaczenie w kontekście terminu stosowania odpowiednich oprysków. To właśnie w tych okresach należy podjąć działania zapobiegawcze.

Termin pryskania śliwy na robaki owocnicy żółtonogiej i przędziorka owocnego

Owocnica żółtoroga to szkodnik, który występuje najczęściej w okresie wiosennym. Robaki zalęgają się na śliwie, intensywnie wgryzając się w zawiązki owocowe śliwy. Uszkadzają w ten sposób pąki i hamują możliwość ich dalszego, prawidłowego rozwoju. Dużym zagrożeniem dla rozwoju śliwy są także przędziorki owocowce. Te szpeciele także żerują w okresie pojawiania się pierwszych młodych pędów i liści. Przędziorki wysysają z nich soki, przez co liście śliwy szybciej opadają. Charakterystycznym objawem występowania przędziorek na roślinie są drobne, ale liczne plamki. W przypadku obu tych szkodników, zaleca się stosowanie oprysków wczesną wiosną. Oczywiście termin ten będzie ulegał niewielkim modyfikacjom – w zależności od panujących warunków pogodowych. Aby zminimalizować ryzyko występowania owocnic i przędziorków na posadzonych śliwach, należy zawsze kupować sadzonki ze sprawdzonej szkółki.

Kiedy pryskać śliwę na robaki mszycy?

Jednym z największych zagrożeń dla poprawnego rozwoju śliw są także mszyce. Szkodniki te skutecznie wysysają sok z liści, co prowadzi do szybkiego osłabienia drzewa. Jeśli zauważamy, że liście śliwy szybko żółkną i stosunkowo wcześnie zaczynają opadać, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z tym szkodnikiem. Mszyce mogą przenosić także szarkę. Jest to groźna choroba śliw, wywołana wirusem Plum pox virus. Należy pamiętać, że zainfekowanie rośliny tym wirusem wiąże się z koniecznością usunięcia drzewa, ponieważ szarka lubi się rozprzestrzeniać i atakować kolejno inne rośliny w sadzie. Pierwsze mszyce wylęgają się już w marcu. Zagnieżdżają się przede wszystkim na pąkach kwiatowych oraz zawiązkach listnych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego szkodnika na uprawianej śliwie, należy zdecydować się na oprysk już w fazie zielonego pąka.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA