REKLAMA

Kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

Redakcja - Uprawa
12.01.2023
chat-icon 0

Kukurydza jest rośliną, która wybierana jest przez wielu rolników. Jednak, by zaspokoić zapotrzebowanie na paszę, kiszonka z kukurydzy wytwarzana jest głównie przez gospodarstwa hodujące bydło mleczne. Powinniśmy w odpowiedni sposób rozplanować czas zbierania kukurydzy na kiszonkę, co przełoży się na najlepsze rezultaty. Zatem, kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

fot. MaxSafaniuk - stock.adobe.com
REKLAMA

Kukurydza jest rośliną, która wybierana jest przez wielu rolników. Jednak, by zaspokoić zapotrzebowanie na paszę, kiszonka z kukurydzy wytwarzana jest głównie przez gospodarstwa hodujące bydło mleczne. Powinniśmy w odpowiedni sposób rozplanować czas zbierania kukurydzy na kiszonkę, co przełoży się na najlepsze rezultaty. Zatem, kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

Kiedy zbiera się kukurydzę na kiszonkę?

Przed przystąpieniem do zbierania kukurydzy na kiszonkę powinniśmy dokładnie rozplanować cały proces. Termin zbioru uzależniony jest od wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę. Powinniśmy mieć wiedzę, umożliwiającą nam określenie konkretnego, optymalnego czasu zbiorów. Kwestiami wpływającymi na ich rozpoczęcie mają aspekty, takie jak pogoda, zasiana odmiana czy zawartość suchej masy w roślinie, pozostającej po odparowaniu z niej wody. To bardzo ważne, ponieważ zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne zbiory mają niekorzystny wpływ na ich wartość pokarmową.

Dlaczego należy ustalić optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę?

Ustalenie odpowiedniego terminu zbioru na kiszonkę ma ogromne znaczenie, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować. Zbyt wcześnie zebrany materiał ze względu na swoją nadmierną wilgotność nie będzie odpowiedni, a kwasy kiszonkowe zostaną zdominowane przez kwas octowy. W wyniku tego pasza będzie mniej chętnie pobierana, natomiast ziarniak mniejszy oraz w mniejszym stopniu wypełniony skrobią. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na mniej chętne pobieranie kiszonki przez zwierzęta.

W przypadku zbyt późnego zbierania materiału będziemy musieli zmierzyć się z niższą zawartością wody oraz wyższą suchą masą. Taka pasza, mimo iż będzie wyróżniała się lepszą zawartością skrobi, to w wyniku jej obecności w suchych i twardych ziarniakach, nie będzie chętnie pobierana przez krowy. Wyższy poziom włókna surowego przyczyni się do obniżenia strawności paszy.

Kukurydza na kiszonkę - kiedy zbierać? Optymalny termin zbioru

Za najlepszy termin zbioru kukurydzy na kiszonkę uważa się taki, w którym materiał będzie odznaczała się 32-35% suchej masy. Okazuje się, że w tym okresie ziarniak zawiera jej od około 50 do 55%, natomiast łodygi oraz liście od 21 do 22%. W przypadku kukurydzy na kiszonkę czas zbioru uzależniony jest od dojrzałości ziarna,  a także udziału zarówno kolb, jak i ziarna w plonie.

Niezwykle ważną informacją jest, że kukurydza na kiszonkę do zbioru gotowa jest w momencie, w którym proces magazynowania skrobi w ziarnie jest praktycznie zakończony. Warto również, abyśmy wiedzieli, że roślina musi być nadal żywa, co przełoży się na jakość uzyskanej paszy. Musimy mieć jednak na uwadze, że rośliny dojrzewają w różny sposób. Dlatego przed przystąpieniem do zbiorów warto, abyśmy zapoznali się z kryteriami optymalnej dojrzałości kiszonkowej. Zawarte w nich informacje pomogą nam w ustaleniu odpowiedniego terminu, co ma ogromne znaczenie dla jakości uzyskanej w późniejszym czasie paszy.

Pamiętajmy również, że jeśli dojrzewanie kukurydzy na kiszonkę zostało zakłócone przez niekorzystne warunki atmosferyczne, nie powinniśmy zbyt wiele czasu zwlekać ze zbiorami.

Kiszonka - do czego jest wykorzystywana?

Uzyskanie kiszonki o odpowiednich właściwościach wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Wszelkie jej cechy nie są uzależnione jedynie od jakości kukurydzy, ale również od terminu jej zbioru. Co więcej, niemały wpływ na klasę uzyskanej paszy będzie miała również wysokość ścinania rośliny. Kukurydza na kiszonkę wykorzystywana jest do produkcji paszy dla zwierząt. Jest ona główną pozycją w codziennym menu krowy, dlatego warto, abyśmy zadbali o jej jakość.

Od czego zależy jakość kiszonki?

Jeśli hodujemy krowy mleczne, doskonale wiemy, że podstawą ich żywienia są dobre pasze objętościowe. Stosując najlepszej klasy kiszonki, zapewniamy naszym zwierzętom prawidłowe źródło energii. Dlatego chcąc uzyskać dobrą jakość paszy, powinniśmy pamiętać zarówno o odpowiednim terminie zbiorów czy ścinania, jak i zabezpieczeniu kiszonki folią. Ocena terminu ścinania kiszonki z czasem staje się łatwiejsza, dlatego po latach zbirów nie powinniśmy mieć z tym trudności.

Kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę? Podsumowanie

Zbiór kukurydzy na kiszonkę nie może być wykonany w dowolnym terminie. Ma to niebagatelne znaczenie dla jakości uzyskanych zbiorów, a tym samym uzyskanej z nich paszy. Zarówno zbyt wczesny, jak i zbyt późny zbiór ma niekorzystny wpływ na kiszonkę, dlatego tak ważne jest ustalenie optymalnego terminu. Mają na niego wpływ nie tylko rodzaj kukurydzy, ale również występujące podczas jej rozwoju warunki atmosferyczne. Nie powinniśmy bagatelizować tak ważnej kwestii, ponieważ uzyskana z kiszonki pasza jest podstawą żywienia krów mlecznych.

Żeby zapewnić zwierzętom hodowlanym odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania, musimy podawać im wysokiej jakości paszę, którą z chęcią będą pobierały. Dzięki temu ich codzienne posiłki będą odpowiednio zbilansowane, co przełoży się na większą energię zwierząt i lepszej jakości mleko.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA