REKLAMA

KIPDiP: Ilość jaj pochodzących z chowu klatkowego będzie się zmniejszać

Z badań przeprowadzonych przezKrajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że do2026 w Polsce zdecydowanie zmniejszy się ilość jaj pochodzących z chowu klatkowego.

fot. Paweł Pąk
12 marca 2018 chat-icon0

REKLAMA

Z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że do 2026 w Polsce zdecydowanie zmniejszy się ilość jaj pochodzących z chowu klatkowego.

Aktualnie surowiec pochodzący z tego typu hodowli zajmuje około 88% ogólnej produkcji, ale z analizy przeprowadzonej przez KIPDiP wynika, że na przestrzeni 8 lat, jego udział zmniejszy się o 29,82% i wynosić będzie 58,48%.

Zmniejszenie się pogłowia zwierząt utrzymywanych w chowie klatkowym, będzie równoznaczny ze wzrostem liczby kur utrzymywanych w chowie sciółkowym. Aktualnie ten typ hodowli decyduje o 9,1% ogólnej produkcji jaj, ale na przestrzeni lat powinien wzrosnąć do poziomu 28,68%. 

Produkcja jaj z wolnego wybiegu powinna wzrosnąć z poziomu 2,4% do 11,07%, a z chowu ekologicznego z 0,2% do 1,77%. 

KIPDiP informuje, że na rynku nadchodzą zmiany, ale nie będą miały one tak dynamicznego przebiegu, jak oczekiwałyby sieci handlowe, restauracyjne i organizacje ekologiczne.

W przeprowadzonych badaniach udział wzięli producenci, którzy na swoich fermach mogą potencjalnie utrzymywać do 20 mln 639 tys. kur nieśnych, czyli około 47,56% rynku.

(rpf) Krzysztof Przepióra, KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Naloty mszycy trzmielinowo-burakowej na plantacje buraka

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanej przez instytut dowiadujemy się, że liczba osobników z dnia na dzień rośnie lawinowo, a skupisk form bezskrzydłych mszycy należy szukać na najmłodszych liściach sercowych i pod spodem młodych liści.

Liście, które zasiedliła mszyca są charakterystycznie pomarszczone, a brzegi blaszki są niekiedy podwinięte do wewnątrz. Wysysanie soków z zasiedlonych roślin to główny problem wynikający z ich pojawienia się w uprawie, ale IOR – PIB podaje, że coraz częściej potwierdza się fakt, że są wektorem groźnych chorób wirusowych takich jak: żółtaczka nekrotyczna (BYV) i żółtaczka łagodna (BMYV). Przy dużej presji owadów i w przypadku wczesnego porażenia straty mogą przekraczać 50% plonu.

Kiedy i jak wykonać zabieg insektycydowy na mszyce?

KRUS: 31 maja upływa termin złożenia ważnego zaświadczenia lub oświadczenia

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Za 2022 r. wysokość rocznej kwoty granicznej wynosi 3.723 zł. Rolnik lub domownik kontynuujący podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej (współpracy przy prowadzeniu takiej działalności) ma obowiązek złożenia w Kasie do dnia 31 maja zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego albo oświadczenia, że kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła rocznej kwoty granicznej - zgodnie z przepisami art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskazuje, że przekroczenie obowiązującej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź niezłożenie zaświadczenia/oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej w terminie do 31 maja 2023 r. będzie skutko

REKLAMA