REKLAMA

KIPDiP: We Francji zakaz etykietowania produktów roślinnych „mięsnymi nazwami”

Redakcja - Prawo i Finanse
18.07.2022
chat-icon 1

Czy to jest wojna zwolenników mięsa prawdziwego ze zwolennikami

We Francji nie będzie można nazwać produktu roślinnego mającego zastąpić produkty mięsne np. „kotletem roślinnym” lub „stekiem wege”, czy też „kiełbasą sojową”.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Czy to jest wojna zwolenników mięsa prawdziwego ze zwolennikami [/caption]

We Francji nie będzie można nazwać produktu roślinnego mającego zastąpić produkty mięsne np. „kotletem roślinnym” lub „stekiem wege”, czy też „kiełbasą sojową”.

Francja wprowadziła od października 2022 roku zakaz nadawania nazw „mięsnych” pruduktom alternatywnym dla mięsa konwencjonalnego wytworzonym ze składników roślinnych.

Wobec powyższego zabrania się stosowania w odniesieniu do żywności pochodzenia roślinnego takich nazw jak „stek”, „kiełbasa” czy „kurczak”. Francja to pierwszy kraje w Unii Europejskiej, który wprowadził takie prawo. Jest jednak wyjątek - dozwolone będzie używanie w etykietowaniu słowa „burger”.

Kontrowersje wśród francuskich producentów żywności alternatywnej dla produktów mięsnych wzbudził fakt, że do stosowania się do tych ograniczeń zobowiązani są jedynie fransuscy producenci żywności roślinnej i absolutnie nie dotyczą one żywności importowanej. W ich ocenie ustawa uderza wyłącznie w lokalnych producentów tego typu żywności a pozostawia szeroko otwarte granice dla tej samej żywności posiadającej „mięsne” nazwy, ale z importu.

W tym przypadku wyjątkowo splatają się oczekiwania zarówno producentów roślinnej żywności alternatywnej dla mięsnej i zakładów mięsnych wytwarzających mięso tradycyjne – chcą, aby obostrzenia w nazewnictwie dotyczyły również importerów roślinnego „mięsa”.

Jendak już w 2020 roku taka inicjatywa nie spotkała się z zakceptacją instytucji unijnych, a Francja nie jest jedynym krajemna świecie, który zastosował ograniczenia w stosowaniu „żargonu mięsnego”.

- Podobno krótko przed decyzją Francji, RPA zakazała opisywania alternatyw roślinnych „produktami mięsnymi”. Co więcej, kraj ten zastosował ograniczenia sprzedażowe wobec amerykańskiego giganta roślinnego, firmy wytwarzającej „wegańskie jajka” Just Egg – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz KIPDiP.

(rpf) pp / Źródło: KIPDiP

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 26.07.2022

Wreszcie zrobi ktoś z tym porządek - teraz i u nas to powinni zrobić i ten vege bełkot poskromić bo mięso to mięso a rośliny to rośluny i tyle, po co tak oszukiwać i robić z tego halo przy okazji, że mięso jest ble itp.

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA