REKLAMA

Klatkowy chów kur nie zniknie. Przeniesie się do biedniejszych krajów

Ewentualna likwidacja systemów klatkowego chowu kur w Europie i innych państwach rozwiniętych nie zmniejszy światowego pogłowia kur nieśnych, które znoszą w ten sposób jaja. Stanowiska klatkowe eliminowane w krajach bogatszych natychmiast zostaną zastąpione instalacjami w krajach biedniejszych – wynika z analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

fot. Adobe Stock
13 czerwca 2021 chat-icon0

REKLAMA
- Nasze prognozy wynikają z trendów, które obserwujemy na świecie, z konkretnych deklaracji składanych przez przedstawicieli branży z różnych państw oraz z wyników oficjalnych konsultacji i głosowań przeprowadzanych w różnych gremiach – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

W tym kontekście Gawrońska podaje przykład majowej sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), na której przedstawiciele największych producentów jaj spożywczych w krajach Ameryki Środkowej i Południowej nie poparli programu, zgodnie z którym we wszystkich krajach na świecie miałyby być podejmowane działania zmierzające do zaprzestania chowu klatkowego.

Innym wydarzeniem, które skłoniło analityków KIPDiP do postawienia prognozy o braku zmniejszania udziału chowu klatkowego w chowie niosek ogółem były informacje z Brazylii. Kraj ten, który jest światową potęgą w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego, postanowił wykorzystać doświadczenia związane z zagranicznym wywozem mięsa kurcząt, do poprawienia skuteczności eksportu jaj. Efekty tej polityki są już widoczne bowiem brazylijski eksport jaj w pierwszych miesiącach tego roku skoczył aż o około 150 procent!

REKLAMA
- Oprócz znaczących wydarzeń w branży przyglądamy się tez podobnym procesom z przeszłości, które miały miejsce w sektorze rolno-spożywczym. Często różnego rodzaju zakazy czy ograniczenia produkcji rolniczej w krajach Europy Zachodniej skutkowały przenoszeniem tej produkcji w inne rejony świata, na przykład na Ukrainę – tłumaczy dyrektor Gawrońska. – W związku z tym, a także w oparciu o informacje wynikające z badań, że cena jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jaj, jesteśmy niemal pewni, że jedynym efektem ewentualnej likwidacji chowów klatkowych w takich krajach jak Polska, będzie ich przeniesienie do innych państw – dowodzi dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Zgodnie z ostatnimi dostępnymi danymi udział jaj klatkowych w produkcji jaj ogółem wynosił w Polsce, w 2020 roku, 81,1 proc. Oznacza to, że w ciągu 10 lat zmalał jedynie o 9,4 punktów procentowych. O tyle samo wzrósł udział produkcji alternatywnej, z 9,5 proc. w roku 2010 do 18,9 proc. w roku 2020.

Polska jest szóstym, co do wielkości, producentem jaj w Unii Europejskiej. Nasz kraj odpowiada za około dziewięć procent podaży jaj na rynku unijnym.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Złodzieje części do maszyn rolniczych ujęci na gorącym uczynku

Super Visor 23 maja 2023 chat-icon1

Do funkcjonariuszy wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy wpłynęła informacja o kradzieżach części do maszyn rolniczych z jednej z firm położonych nieopodal Rzeszowa. Policjanci zorganizowali zasadzkę, a obserwując wskazane miejsce na zapleczu firmy zauważyli dwie osoby przenoszące energicznie jakieś przedmioty.

- Po pewnym czasie w to miejsce podjechał samochód. Funkcjonariusze z odległości obserwowali całe zdarzenia. Gdy pojazd zaczął odjeżdżać, postanowili go zatrzymać. W fiacie stilo, którym kierował 24-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, ujawnili agregat prądotwórczy, 4 przekładnie kątowe oraz 4 wałki WOM – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

W zatrzymanym samochodzie razem z mężczyzną przebywała jego znajoma – zatrzymano ich i przewieziono na komendę a rano następnego dnia wstępnie przesłuchano. Funkcjonariusze z wydziału dochodz

REKLAMA

Tragedia przy pracach polowych. 78-latek wyskoczył z przewracającego się ciągnika

Redakcja 6 czerwca 2023 chat-icon1

5 czerwca 2023 roku 78-letni mężczyzna podczas zjeżdżania ze wniesienia ciągnikiem rolniczym ciągnącym przyczepę z sianem uległ wypadkowi. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Lubinka (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Pleśna).

Feralnego dnia w godzinach popołudniowych dyspozytor numeru alarmowego przyjął zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych w Lubince. Skierowania na miejsce zdarzenia ratownicy nie byli w stanie uratować mężczyzny, który zmarł w wyniku poniesionych obrażeń wewnętrznych.

Policjanci podczas rozmowy z osobami mającymi informację w sprawie ustalili przebieg zdarzeń przy wypadku. Z zeznań wynikało, że 78-latek podczas zjeżdżania ze wzniesienia, ciągnąc za traktorem przyczepę z sianem stracił kontrolę na kierowanym zespołem pojazdów, a ciągnik rolniczy przewrócił przygniatając zeskakującego z niego kierowcę.