REKLAMA

Kolejne ogniska grypy ptaków w Polsce. Niemal 1,3 mln sztuk drobiu do utylizacji

Redakcja - Zwierzęta
11.02.2025
chat-icon 1

Grypa ptaków sieje postrach wśród hodowców drobiu w Polsce i wielu krajach Europy. Wirus powoduje ogromne straty również między innymi w Stanach Zjednoczonych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Niestety te niechlubne statystyki znacznie się pogorszyły w minionym tygodniu. Stwierdzono kolejne cztery ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu czterech nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Są to ogniska o numerze 15, 16, 17 i 18 w 2025 roku. Stwierdzono je na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4-5 lutego 2025 r. przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach. Od pierwszego stycznia 2025 roku na terytorium Polski zostało stwierdzonych 18 ognisk HPAI u drobiu, 5 ognisk HPAI u ptaków w niewoli oraz 13 ognisk HPAI u ptaków dzikich.

Ognisko HPAI o numerze 15/2025 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w którym utrzymywano 1 189 532 kur niosek. Gospodarstwo to jest zlokalizowane w miejscowości Sadłowo, (województwo mazowieckie, powiat żuromiński, gmina Bieżuń).
Ognisko HPA numer 16 w 2025 roku zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 22 879 indyków rzeźnych zlokalizowanym w miejscowości Chwalęcice (województwo łódzkie, powiat sieradzki, gmina Goszczanów).
Ognisko HPAI nr 17 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, które utrzymwało 9 300 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Chodybki (województwo wielkopolskie, powiat kaliski, gmina Koźminek).
18. ognisko HPAI w Polsce w 2025 roku stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 63 947 indyków rzeźnych zlokalizowanym w miejscowości Stary Karolew (województwo wielkopolskie, powiat kaliski, gmina Koźminek).
We wszystkich gospodarstwach w których stwierdzono ogniska HPAI wprowadzono procedury weterynaryjne przewidziane w prawie krajowym i unijnym, w tym utylizację zwierząt.

Sytuacja związana z wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków HPAI staje się coraz bardziej dramatyczna. Między innymi w Polsce, Stanach Zjednoczonych czy też Japonii od kilku miesięcy mamy do czynienia z coraz większą ilością nowych ognisk, przy czym każdy kolejny miesiąc przynosi nawet kilkukrotnie większe straty w pogłowiu drobiu w tych krajach w stosunku do poprzednich miesięcy. Przekłada się to na problemy na rynku jaj i drobiu oraz na wzrost cen.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


rolnikpl 11.02.2025

ciekawe czy za naszą wschodnią granicą również są te wszystkie wirusy... bo jakoś nie słychać o tym tylko o nowych inwestycjach w fermy drobiu kur nieśnych głównie

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA