Kolejne ogniska grypy ptaków w Polsce. Niemal 1,3 mln sztuk drobiu do utylizacji
Grypa ptaków sieje postrach wśród hodowców drobiu w Polsce i wielu krajach Europy. Wirus powoduje ogromne straty również między innymi w Stanach Zjednoczonych.

Niestety te niechlubne statystyki znacznie się pogorszyły w minionym tygodniu. Stwierdzono kolejne cztery ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu czterech nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Są to ogniska o numerze 15, 16, 17 i 18 w 2025 roku. Stwierdzono je na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4-5 lutego 2025 r. przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach. Od pierwszego stycznia 2025 roku na terytorium Polski zostało stwierdzonych 18 ognisk HPAI u drobiu, 5 ognisk HPAI u ptaków w niewoli oraz 13 ognisk HPAI u ptaków dzikich.

Grypa ptaków uderza ponownie w Australii
Ognisko HPAI o numerze 15/2025 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w którym utrzymywano 1 189 532 kur niosek. Gospodarstwo to jest zlokalizowane w miejscowości Sadłowo, (województwo mazowieckie, powiat żuromiński, gmina Bieżuń).
Ognisko HPA numer 16 w 2025 roku zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 22 879 indyków rzeźnych zlokalizowanym w miejscowości Chwalęcice (województwo łódzkie, powiat sieradzki, gmina Goszczanów).
Ognisko HPAI nr 17 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, które utrzymwało 9 300 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo jest zlokalizowane w miejscowości Chodybki (województwo wielkopolskie, powiat kaliski, gmina Koźminek).
18. ognisko HPAI w Polsce w 2025 roku stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 63 947 indyków rzeźnych zlokalizowanym w miejscowości Stary Karolew (województwo wielkopolskie, powiat kaliski, gmina Koźminek).
We wszystkich gospodarstwach w których stwierdzono ogniska HPAI wprowadzono procedury weterynaryjne przewidziane w prawie krajowym i unijnym, w tym utylizację zwierząt.
Sytuacja związana z wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków HPAI staje się coraz bardziej dramatyczna. Między innymi w Polsce, Stanach Zjednoczonych czy też Japonii od kilku miesięcy mamy do czynienia z coraz większą ilością nowych ognisk, przy czym każdy kolejny miesiąc przynosi nawet kilkukrotnie większe straty w pogłowiu drobiu w tych krajach w stosunku do poprzednich miesięcy. Przekłada się to na problemy na rynku jaj i drobiu oraz na wzrost cen.

Grypa ptaków – kilkadziesiąt tysięcy ptaków do likwidacji
(rzw) Źródło: GIW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
ciekawe czy za naszą wschodnią granicą również są te wszystkie wirusy... bo jakoś nie słychać o tym tylko o nowych inwestycjach w fermy drobiu kur nieśnych głównie