Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzeń w wielkopolskim oddziale ARiMR
Centralne Biuro Antykorupcyjne podało informacje o kolejnych zatrzymaniach w związku ze sprawą wyłudzeń w wieko wątek śledztwa wyłudzeń dotacji w wielkopolskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne podało informacje o kolejnych zatrzymaniach w związku ze sprawą wyłudzeń w wieko wątek śledztwa wyłudzeń dotacji w wielkopolskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tym razem chodzi o 7 osób (łącznie zatrzymano to już 10 osób). Straty Skarbu Państwa opiewają na blisko 5,5 mln złotych.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu zatrzymali kolejne 7 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzenia środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kwota wręczonych korzyści to co najmniej 73 tysiące złotych.
– Zatrzymane osoby wręczały korzyści majątkowe w kwocie co najmniej 73 tys. zł oraz obiecały udzielić korzyści majątkowe dwóm pracownikom Biura Wsparcia Inwestycyjnego Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Pracownicy Agencji w zamian za otrzymane łapówki obiecali pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego na działania inwestycyjne „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Premie do młodych rolników” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, na lata 2007 – 2013 oraz 2014 – 2020.
W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Ustalenia CBA wskazują, że mogło dojść do szeregu przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych a także nadużyć uprawnień funkcjonariusza publicznego.
Już wcześniej CBA zatrzymało dwóch pracowników ARiMR a także właściciela prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. W zamian za łapówki doprowadzili do uzyskania przez rolników pomocy finansowej.
W toku śledztwa ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków, zaś doradca rolniczy „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu szkolenia, celem zwiększenia szans otrzymania dofinansowania.
(rpf) jp / Źródło: Wydział Komunikacji Społecznej, CBA
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.