REKLAMA

Komisarz Wojciechowski: decyzję KE o dopłatach do nawozów poznamy 2 marca

Temat nawozów to numer jeden wśród podwyżek pośród surowców niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nieustannie każdemu doniesieniu czy też sygnałowi o możliwości wprowadzenia zmian mających obniżyć ceny nawozów towarzyszą bardzo duże emocje.

fot. Sejm.gov.pl
10 lutego 2022 chat-icon0

REKLAMA

Tymczasem to już pół roku niepewności i braku możliwośći poczynienia jakiejkolwiej kalkulacji opłacalności uprawy. Polski Rząd aby móc wypłacić rolnikom pomoc do nawozów musi otrzymać zgodę Parlamentu Eurpejskiego na takie działanie. Podczas odbywającej się 10 lutego 2022 roku sejmowej komisji rolnictwa obecny był europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Na posiedzeniu pojawił się również premier Mateusz Morawiecki.

- Drugiego marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysoki cen nawozów – zapowiedział podczas posiedzienia komisji Janusz Wojciechowski, dodając, że ceny nawozów to coś, co boli całą wieś, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie”.

Wojciechowskiego zaznaczył też, że dzięki zwróceniu się przez Morawieckiego do Komisji „sprawa nabrała dużego rozmachu”, dodając, że 2 marca br. KE wyda komunikat w kwestii nawozów. A on sam jest za tym, aby propozycje polskiego rządu i premiera zostały tam przedstawione.

(rpf) pp / Źródło: Sejm.gov.pl


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Modernizacja gospodarstw rolnych – 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje

Redakcja 28 maja 2023 chat-icon0

- Rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa, będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie pochodzi z budżetu  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc, tak jak dotychczas, jest przeznaczona dla rolników – osoby fizyczne, w tym „wspólnie wnioskujące”, wspólnicy spółek cywilnych, osoby prawne, spółki osobowe prawa handlowego i oddziały przedsiębiorstw zagranicznych. Zainteresowani wsparciem muszą ponadto posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni od jednego do trzystu hektarów lub nieruchomość, która służy do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 200 tys. euro. Wnioskujący muszą też prowadzić w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej.

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA