Komisja Europejska zwiększyła limity interwencji na rynku mleka
Komisja Europejska zwiększyła w czwartek limit dotyczący interwencyjnego skupu mleka w proszku. Dzięki temu na rynku będzie w tym roku do 350 tys. ton tego produktu mniej, co ma poprawić sytuację przeżywającej kryzys branży.
Komisja Europejska zwiększyła w czwartek limit dotyczący interwencyjnego skupu mleka w proszku. Dzięki temu na rynku będzie w tym roku do 350 tys. ton tego produktu mniej, co ma poprawić sytuację przeżywającej kryzys branży.
Według danych GUS cena mleka w skupie wynosiła w maju w Polsce 1 zł za litr. To o 11 proc. mniej niż w 2015 r. Mimo interwencji KE, branża w całej UE nie może wyjść z kłopotów od dłuższego czasu. Obowiązujący od 30 lat w UE system kwot mlecznych, który ustalał maksymalne limity produkcji dla wszystkich państw członkowskich, przestał obowiązywać 1 kwietnia 2015 r., przez co znacznie zwiększyła się produkcja.
Unia Europejska nakłada cło na miód z Ukrainy
Aby zaradzić sytuacji, wcześniej w tym roku podwojono limity ilościowe interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku. W czwartek w życie weszło rozporządzenie z ubiegłego tygodnia, które kolejny raz podnosi limit skupu mleka w proszku ustalając go na poziomie 350 tys. ton.
Z danych KE wynika, że do tej pory w drodze interwencji skupiono 296 tys. ton surowca, z czego 218 tys. zostało nabyte po określonej cenie, a 78 tys. poprzez interwencyjne przetargi; w przypadku Polski było to odpowiednio 26 tys. i 7 tys. ton, czyli czwarta największa ilość w UE. Maksymalna cena skupu w tym systemie wynosi 169,8 euro za 100 kilogramów.
Stres cieplny u krów mlecznych szczególnie dokuczliwy latem
O trudnej sytuacji producentów rolnych, nie tylko z sektora mlecznego, rozmawiali na początku tygodnia w Luksemburgu unijni ministrowie rolnictwa. Zaapelowali wówczas o rozważenie przez Komisję Europejską dalszych działań, które miałyby pomóc rolnikom.
Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił w wystąpieniu, że przedłużający się kryzys na rynku mleka i jego przetworów powoduje dalsze pogorszenie sytuacji dochodowej gospodarstw. Zaapelował o niezwłoczne podjęcie dalszych działań stabilizacyjnych, finansowanych z budżetu UE, w tym wprowadzenie kolejnego ukierunkowanego wsparcia bezpośredniego dla producentów mleka oraz podniesienie cen interwencyjnych.
Do szybkiego wdrożenia wszystkich niezbędnych środków wsparcia, w tym wsparcia finansowego, rolników wezwali też KE szefowie państw i rządów we wnioskach końcowych z wtorkowego szczytu UE.
W ubiegłym tygodniu polskie organizacje branżowe reprezentujące hodowców i producentów mleka, spółdzielnie mleczarskie oraz związki zawodowe skierowały list do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, informując go o trudnej sytuacji na rynku mleka. Domagają się pomocy z budżetu UE.
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
W czerwcu Agencja Rynku Rolnego wypłaciła producentom mleka unijną pomoc przyznaną na jesieni ubiegłego roku. Pomoc dostało 91,5 tys. producentów mleka. Wysokość wsparcia przysługującego do 1 kg mleka wyniosła ok. 1,5 grosza, co w ocenie ekspertów było pomocą raczej symboliczną.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.