REKLAMA

Komisja Europejska zwiększyła limity interwencji na rynku mleka

Redakcja - Zwierzęta
30.06.2016
chat-icon 0

Komisja Europejska zwiększyła w czwartek limit dotyczący interwencyjnego skupu mleka w proszku. Dzięki temu na rynku będzie w tym roku do 350 tys. ton tego produktu mniej, co ma poprawić sytuację przeżywającej kryzys branży.

PAP / Paweł Pawłowski
REKLAMA

Komisja Europejska zwiększyła w czwartek limit dotyczący interwencyjnego skupu mleka w proszku. Dzięki temu na rynku będzie w tym roku do 350 tys. ton tego produktu mniej, co ma poprawić sytuację przeżywającej kryzys branży.

Według danych GUS cena mleka w skupie wynosiła w maju w Polsce 1 zł za litr. To o 11 proc. mniej niż w 2015 r. Mimo interwencji KE, branża w całej UE nie może wyjść z kłopotów od dłuższego czasu. Obowiązujący od 30 lat w UE system kwot mlecznych, który ustalał maksymalne limity produkcji dla wszystkich państw członkowskich, przestał obowiązywać 1 kwietnia 2015 r., przez co znacznie zwiększyła się produkcja.

Aby zaradzić sytuacji, wcześniej w tym roku podwojono limity ilościowe interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku. W czwartek w życie weszło rozporządzenie z ubiegłego tygodnia, które kolejny raz podnosi limit skupu mleka w proszku ustalając go na poziomie 350 tys. ton.

Z danych KE wynika, że do tej pory w drodze interwencji skupiono 296 tys. ton surowca, z czego 218 tys. zostało nabyte po określonej cenie, a 78 tys. poprzez interwencyjne przetargi; w przypadku Polski było to odpowiednio 26 tys. i 7 tys. ton, czyli czwarta największa ilość w UE. Maksymalna cena skupu w tym systemie wynosi 169,8 euro za 100 kilogramów.

O trudnej sytuacji producentów rolnych, nie tylko z sektora mlecznego, rozmawiali na początku tygodnia w Luksemburgu unijni ministrowie rolnictwa. Zaapelowali wówczas o rozważenie przez Komisję Europejską dalszych działań, które miałyby pomóc rolnikom.

Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił w wystąpieniu, że przedłużający się kryzys na rynku mleka i jego przetworów powoduje dalsze pogorszenie sytuacji dochodowej gospodarstw. Zaapelował o niezwłoczne podjęcie dalszych działań stabilizacyjnych, finansowanych z budżetu UE, w tym wprowadzenie kolejnego ukierunkowanego wsparcia bezpośredniego dla producentów mleka oraz podniesienie cen interwencyjnych.

Do szybkiego wdrożenia wszystkich niezbędnych środków wsparcia, w tym wsparcia finansowego, rolników wezwali też KE szefowie państw i rządów we wnioskach końcowych z wtorkowego szczytu UE.

W ubiegłym tygodniu polskie organizacje branżowe reprezentujące hodowców i producentów mleka, spółdzielnie mleczarskie oraz związki zawodowe skierowały list do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, informując go o trudnej sytuacji na rynku mleka. Domagają się pomocy z budżetu UE.

W czerwcu Agencja Rynku Rolnego wypłaciła producentom mleka unijną pomoc przyznaną na jesieni ubiegłego roku. Pomoc dostało 91,5 tys. producentów mleka. Wysokość wsparcia przysługującego do 1 kg mleka wyniosła ok. 1,5 grosza, co w ocenie ekspertów było pomocą raczej symboliczną.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA